سخنرانی

کل اخبار:120

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۶ ۱۱:۳۰

  نشست «ايثار در اسطوره‌های ايرانی» برگزار می‌شود

  نشست تخصصی «ايثار در اسطوره‌های ايرانی» با سخنرانی ابوالفضل عربشاهی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۳۰ ۱۶:۳۰

  چرخش هرمنوتيكي در الهيات مدرن / محمد مجتهد شبستری

  متن سخنرانی مجتهد شبستری در موسسه مطالعات سیاسی اقتصادی پرسش که به مناسبت روز جهانی فلسفه در تاریخ 26 آذر 1394 ایراد شده است. به کلیه علاقمندان که متن سخنرانی را در بعضی از روزنامه‌ها و سایت‌ها خوانده توصیه می کنیم متن حاضر را که مورد تایید سخنران قرار گرفته و ملاحظات اهل مطبوعات در آن منظور نشده، بخوانند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۸ ۱۱:۱۵

  مشکلات علم ناشی از فقدان حکمت است/ نباید اسیر علم و تکنولوژی شویم

  گلشنی گفت: معرفت شناسی صرفاً تجربه گرایانه، هستی شناسی طبیعت گرایانه و قائل بودن به اخلاق نسبی، دانشی بدون حکمت و قدرتی بدون تقوا و آسایشی بدون آرامش برای انسانها فراهم کرده است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۱۶:۴۵

  با سخنرانی احمد پاکتچی؛ نشست تخصصی «نسبت میان وهابیت و جریان سلفی» برگزار می‌شود

  پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات چهارمین نشست تخصصی از سلسله نشست‌های وهابیت با عنوان «نسبت میان وهابیت و جریان سلفی» را برگزار می کند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۱۶:۰۰

  نشست«چرا و چگونه روانکاو می شویم؟» با سخنرانی دکتر ژان فورتون برگزار می شود

  نشست" چرا و چگونه روانکاو می شویم؟» "Pourquoi et comment on devient psychanalyste" با سخنرانی دکتر ژان فورتون نویسنده، هنرمند و روان کاو، شاگرد رولان بارت و ژاک لاکان كه توسط خود لاکان نیز روان کاوی شده است برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۱۱:۴۵

  سلسله سخنرانی‌های «دیگری و دیگرهراسی» برگزار می‌شود

  سلسله سخنرانی‌های «دیگری و دیگرهراسی» به همت انجمن فلسفی میان فرهنگی ایران با همکاری پژوهشکده فرهنگ معاصر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۸ ۱۱:۱۵

  ناگفته های بلخاری از اربعین در عرفان اسلامی

  نشست هفتگی شهر کتاب با بررسی اربعین در عرفان اسلامی و سخنرانی حسن بلخاری برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۴ ۰۹:۱۰

  گلشنی درباره امکان سنجی علم دینی سخنرانی می‌کند

  نخستین سخنرانی از سلسله سخنرانی‌های پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری با حضور دکتر مهدی گلشنی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۱۵:۳۲

  وزیر امور خارجه آلمان فردا در دانشگاه تهران سخنرانی می‌کند

  فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امورخارجه آلمان، فردا ضمن حضور در دانشگاه تهران و دیدار با رئیس دانشگاه، در جمع استادان و دانشجویان سخنرانی خواهد داشت.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۹ ۱۲:۵۰

  جنتی میهمان حافظ می‌شود / حسین علیزاده در حافظیه سازش را کوک می‌کند

  یاد روز حافظ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،سفرا و رایزنان کشورهای اروپایی و آسیایی ۲۰ مهر ساعت ۱۸:۳۰ در آرامگاه لسان الغیب حافظ شیرازی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۰۸:۴۰

  اعتراض ایران به سخنرانی سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

  معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعتراض نسبت به برنامه سخنرانی سلمان رشدی در مراسم افتتاحیه و نشست خبری نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت: این اقدام سیاسی و غیرفرهنگی است و از مدیران نمایشگاه می خواهیم آن را لغو کنند .

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۵:۳۰

  استاد کریم زمانی سخنران ماه‌گفتار بنیاد شمس شد

  سی و سومین ماه‌گفتار بیناد شمس تبریزی و مولانا نهم شهریورماه برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۰۹:۲۰

  اعوانی امروز با گریکوری رایشبرگ به زبان انگلیسی سخنرانی می کند

  گریگوری رایشبرگ خالق اخلاق جنگ و غلامرضا اعوانی امروز ساعت ۱۵ در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به زبان انگلیسی سخنرانی می کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۶:۵۰

  فرهنگ در جامعه ای که مردمش دلهره دارند شکوفا نمی شود

  علوی وزیر اطلاعات در سومین روز اجلاس مدیران کل فرهنگ استان ها گفت: اگر بخواهیم فرهنگ عبودیت که امانت انسان است محقق شود باید چرخ اقتصاد بچرخد و امنیت برقرار شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۵ ۱۳:۳۵

  نیما هرگز نگفت دوره غزل سرآمده؛ منزوی نماینده نیما در غزل است

  امیری اسفندقه، شاعر و پژوهشگر ادبی گفت: نیما هرگز نگفت دوره غزل سرآمده بلکه برخی شاگردان ناخلف او این حرف را زده‌اند. بسیاری از غزل سرایان معاصر زیر سایه حسین منزوی گم خواهند شد.منزوی نماینده نیما در غزل است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۶:۰۰

  چگونه یک سخنرانی تد ارائه دهیم؟/ جرمی دونوان پاسخ می‌دهد

  کتاب «چگونه یک سخنرانی تد ارائه دهیم» کمک می‌کند یک فکر ناب را انتخاب کنید و آن را به شکلی الهام بخش در اختیار دیگران قرار دهید. کتاب حاضر بر اساس تحقیقات دقیق بر معروف‌ترین سخنرانی‌های تد به شما می‌گوید که چگونه یک سخنرانی الهام بخش ارائه دهید.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۵:۳۰

  گشایش جشنواره‌ی باران رحمت

  به مناسبت ماه مبارک رمضان خانه‌ی هنرمندان برنامه‌های متنوعی از جمله نمایشگاه باران رحمت، همایش قرآن و هنر و کارگاه‌های آموزشی خلق آثار هنری با مضامین قرآنی را برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۰ ۱۵:۰۰

  سخنرانی امام موسی صدر در مراسم چهلم شریعتی

  امام موسی صدر در برپایی مراسم چهلم برای دکتر شریعتی در بیروت پیشقدم شد. در این مراسم خانواده و همفکران دکتر و شخصیت‌های مطرح روز از جمله یاسر عرفات و نمایندگان ۱۹ سازمان آزادیخواه شرکت کردند.

 • اسدی ۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۰۹:۰۵

  سخنرانی محمدرضا اسدی در همایش «آینده‌ی فرهنگ»؛

  آینده کجاست؟

  تمامی چیزهایی را که تحت عنوان امکانات از آن یاد می‌کنیم، امکاناتی که در آینده به ظهور می‌رسند، در واقع به‌نحوی بستری است که ما را در خودفهمی توانا می‌کند؛ به تعبیر دیگر می‌خواهم عرض کنم که آینده نه زمان بلکه جایگاه و وضعیتی است که امکانات به فعلیت رسیده‌ی من در برابر من می‌تواند قرار بگیرد.

 • منوچهری ۱۳۹۴-۰۳-۲۵ ۱۰:۱۲

  گفتاری از عباس منوچهری در همایش «آینده‌ی فرهنگ»؛

  فراسوی رنج و رؤیا: «توسعه‌ی انسانی» به‌مثابه یک پارادایم فرهنگی

  برخی متفکرین آینده‌ی فرهنگ را آینده‌ی انسان می‌دانند، این در حالی است که مدرنیته تکامل بشر را یک ضرورت تاریخی می‌دانست و تجلی آن را بیش و پیش از هر جایی در پیشرفت اقتصادی می‌دید. توسعه‌ی اقتصادی با تفکر تکنیکی تمهید شده است و انسان را موجودی اقتصادی محسوب کرده است. نتایج توسعه‌ی اقتصادی تکنیکی، ناخشنودی‌ها و رنج‌های بسیاری نیز به بار آورده است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۷ ۲۰:۰۰

  چیستی و چرایی کاربردی سازی دانش در علوم انسانی بررسی می شود

  پژوهشکده علوم انسانی و اجتماعی کاربردی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی با عنوان چیستی و چرایی کاربردی سازی دانش در علوم انسانی با سخنرانی دکترنعمت الله فاضلی برگزار می کند.

 • مالجو ۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۰۸:۴۸

  نشست «عدالت آموزشی و مسئله‌ی گسترش مدارس خصوصی» (۳)

  ائتلاف نولیبرال‌ها و محافظه‌کاران در ایران

  اینکه ساختار چنین و چنان است نباید به معنای رفع مسئولیت ما برای از قوه به فعل رساندن عاملیت‌های خودمان به قصد تغییر ساختارها باشد و نه به معنای غفلت ما از نقش نیروها و عناصر مشخص در استقرار و استمرار این ساختارها، ساختارها همیشه وجود داشته‌‌اند و همیشه نیز بسیار قوی بوده‌اند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۷ ۱۲:۱۰

  فراخوان «دومین همایش ملی انیمیشن ایران» منتشر شد

  مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به عنوان حامی سینمای انیمیشن در کشور بر آن است تا با برگزاری «دومین همایش ملی انیمیشن ایران» گامی جدی برای تعامل میان نهاد‌ها و گفتمان‌های موثر و حاضر در صحنه تولید، آموزش ‏‌و پژوهش در انیمیشن بردارد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۳ ۱۳:۰۰

  ۳ ضلع دانشگاه فردا

  تغییر کفه ترازو از «کمیت به کیفیت» در هر عرصه‌ای، «کلیدی راهگشا» خواهد بود که می‌تواند «اکنون» را به «فردا» وصل کند و افزون بر آن، ناامیدی‌ها و تردیدها را به تثبیتی حداقلی برساند. از این زاویه نگاه، آمارهای امروز از بزرگ‌ترین دانشگاه غیردولتی ایران که از زبان ریاست این دانشگاه در بازدید رئیس جمهوری مطرح شد؛ از تغییر این کفه حکایت می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۰۹:۴۰

  رحیم پورازغدی: بزرگترین مشکل در علوم انسانی نقلی تلقی‌کردن علوم است

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در علوم انسانی نیز مشکل بزرگ این است که علوم انسانی را نقلی تلقی می‌کنند و تدبر را جدا می‌دانند، نباید دانشجویانمان بر نقل قول پیشینیان تکیه کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۸ ۱۰:۰۰

  رحیم پورازغدی به دانشگاه شهید رجایی می‌رود

  رحیم پور ازغدی به مناسبت هفته معلم امروز در جمع دانشجویان دانشگاه شهید رجایی سخنرانی می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۰:۵۰

  فرهنگ و معنادهی به زندگی

  نخستین نشست از سلسله نشست‌های «تاملاتی پیرامون مقوله فرهنگ در جهان معاصر» با تاكید بر مسائل ایران به همت اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و كتابخانه ملی با سخنرانی دكتر بیژن عبدالكریمی برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۹ ۰۸:۵۰

  «رحیم پور ازغدی» در دانشکده حقوق دانشگاه تهران سخنرانی می‌کند

  سخنرانی استاد رحیم پور ازغدی با موضوع «انقلاب اسلامی و مبانی سیاست خارجی» در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۹ ۰۹:۰۰

  سخنرانی« پدآگوژی انتقادی در دلنوشته‌های پسا ۱۱/۹»برگزار می‌شود

  نشست« پدآگوژی انتقادی در دلنوشته های پسا ۱۱/۹» به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • حمیدرضا شعیری ۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۲:۵۷

  گفتاری از حمیدرضا شعیری؛

  نشانه‎شناسی نگاه

  نگاه همواره یک فرازبان است، چون (بدون کلام) گفت‌وگو می‌کند و ایجادکننده‌ی تعامل است. نگاه اطلاعات را از منبعی به منبع دیگر انتقال می‌دهد. نگاه به سادگی و به تنهایی می‌تواند به شما بگوید که منظور گوینده چیست، چه حالت و روحیه‌ای دارد، خوشحال است یا ناراحت، فعال است یا غیرفعال و ... ، همه‌ی این‌ها از طریق نگاه منعکس می‌شود.