کتاب و نشر

 • ۲ روز قبل

  درس‌گفتارهای هوسرل کتاب شد

  کتاب «ایده پدیدارشناسی؛ پنج درس‌گفتار» متن درس‌گفتارهایی است که هوسرل از ۲۶ آوریل تا ٢ مه ١٩٠٧ در گوتینگن ایراد کرده است. نسخه اصل این کتاب در سال ۱۹۷۳ منتشر شده است.

 • جامعه‌شناسی نوین شهری ۱۹ روز قبل

  جامعه‌شناسی نوین شهری

  کتاب «جامعه‌شناسی نوین شهری» حول پارادایم منسجمی که رویکرد فضایی ـ اجتماعی نام دارد ساختار یافته؛ این رویکرد در تعریف کلی خود به بررسی تأثیر عوامل اجتماعی مانند نژاد، طبقه، جنسیت، سبک زندگی، اقتصاد، فرهنگ و سیاست بر روند توسعة نواحی کلان‌شهری جهان می‌پردازد.

 • مردم علیه دموکراسی ۱۹ روز قبل

  مردم علیه دموکراسی

  مردم علیه دموکراسی، همه‌ این خطرها را شرح داده و سعی کرده با پررنگ نشان دادن نقش ناسیونالیسم عقلانی، بهبود اقتصادی و تجدید ایمان اجتماعی، راه‌حل‌ها و راهکارهایی برای نجات، به مردم و حاکمان جهان ارائه دهد.

 • ۱۹ روز قبل

  بررسی تحولات نظام پادشاهی در بستر تاریخ ایران

  بخش عمده کتاب «بررسی تحولات نظام پادشاهی در بستر تاریخ ایران» مربوط به تاریخ معاصر ایران از آغاز صفویه تا پایان رژیم پهلوی است؛ چراکه عمده تحولات سلطنت در این دوره اتفاق افتاده و عصر صفویه نقطه شروع تحولات ایران معاصر است.

 • ۱ ماه قبل

  شناخت وضعیت عمومی نظام پولی ایران در عصر قاجار چگونه بوده است؟

  کتاب «واحدهای پولی در عصر قاجار» اثری نسبتا مختصر برای شناخت وضعیت عمومی نظام پولی ایران طی یک و نیم قرن حاکمیت خاندان قاجار است که به شکلی تقریبا مدون و در قالب یک مقدمه و یازده فصل تدوین شده است.

 • ۱ ماه قبل

  جریان‌شناسی گروه‌ها از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی

  کتاب «نقش‌آفرینان عصر تاریکی: جریان‌شناسی گروه‌ها از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی» نوشته مرتضی صفارهرندی منتشر شد. مولف بر این باور است؛ شاید بحثی که در این کتاب مطرح می‌شود در شرایط سیاسی جدید کشور چندان شوقی برنیانگیزد.

 • ۱ ماه قبل

  پیروزی بر مصائب زندگی با سلاح فلسفه

  فیلسوف آمریکایی در کتاب «زندگی سخت است» راهکارهایی برای بهتر زندگی کردن در دنیای مدرن و نبرد با مشکلات، با تکیه بر فلسفه ارائه کرده است.

 • ۱ ماه قبل

  شصت سال تأمل فلسفی یک متفکر مهم!

  وایت در جریان تحلیل‌های روشن اثرش، به مسائل محوری در فلسفه علم، دین، هنر، تاریخ، حقوق، سیاست و اخلاق می‌پردازد.

 • تأملاتی درباب گیوتین و دار ۱ ماه قبل

  تأملاتی درباب گیوتین و دار

  داستایفسکی می گوید که در واپسین دم پیش از اعدام آدمی، او، هر اندازه هم که دلیر باشد، اگر با این گزینه روبرو شود که در عوض مرگ، چند صباح برجای از عمرش را بر ستیغ صخره‌ای بی‎آب ­وعلف سپری کند، با جان ­و دل آن را برخواهد گزید.

 • برآمدن اقتدارگرایی ۱ ماه قبل

  برآمدن اقتدارگرایی

  سرانجام این کتاب دیدگاه‌هایی در مورد چگونگی مقابله با اقتدارگرایان و شکست آنان با استفاده از روش‌های آزموده شده و موثر ارائه می‌دهد.

 • ۱ ماه قبل

  دوران سلطنت چهل و پنج ساله‌ای که به «عصر الیزابت» معروف شد

  کتاب «انگلستان عصر الیزابت» نوشته ویلیام دبلیو. لیس با ترجمه پریسا صیادی توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • ۱ ماه قبل

  چرا دیپلماسی نتوانست جلوی وقوع جنگ را بگیرد؟/ روایت خواندنی فرامکین از بزرگترین تراژدی تاریخ بشر

  سوگند رجبی‌نسب گفت: دیوید فرامکین به بررسی موشکافانه جنگ و علل آن به زبان ساده می‌پردازد. عموم مردم نقشی در تصمیمات جنگ و صلح نداشتند و حتی نمی‌دانستند پشت درهای بسته چه کارهایی در دست انجام است. آن رهبرانی که در مورد این مسائل صحبت و تصمیم‌گیری می‌کردند، در جهان خود می‌زیستند که در آن از جنگ و جنگجو تجلیل می‌شد.

 • ۱ ماه قبل

  فلسفه معنا با یک کتاب به بازار می‌آید

  استاد زبان‌شناسی دانشگاه کمبریج در کتاب «سمانتیک، پرگماتیک، فلسفه؛ سفری در معنا» که اوایل سال 2023 میلادی به بازار کتاب خواهد آمد، به تفکیک معناشناسی و معناشناسی عملی در متن پرداخته و فلسفه معنا را مورد بررسی قرار داده است.

 • ۱ ماه قبل

  مبانی «ادبیات تطبیقی» از نگاه نامور مطلق

  رییس فرهنگستان هنر در کتاب «ادبیات تطبیقی» که از سوی نشر لوگوس به انتشار رسیده، به تشریح این گرایش علمی پرداخت.

 • ۱ ماه قبل

  روایتی از چگونگی شکل‌گیری گروهک کومله و فعالیت‌های خرابکارانه‌اش

  «خروج از سایه» روایتی از چگونگی شکل‌گیری گروهک کومله و فعالیت‌های خرابکارانه این گروهک تروریستی و اعضای آن در جریان ماه‌های نخستینِ پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

 • ۱ ماه قبل

  نخستین رویارویی چین با قدرت‌های سلطه‌جوی اروپایی

  معادلات مختلفی در حوزه سیاست خارجی میان دیپلمات‌ها و سیاست‌مداران وجود دارد و شاید اگر روی تحقیقاتشان تمرکز کنیم متوجه اختلاف دیدگاه‌های فراوانی درباره اعتبار کشورها بشویم. یکی از بزرگترین کشورهایی که با قهر و آشتی‌اش می‌تواند تاثیرات فراوانی بر اقتصاد جهان بگذارد، چین است. در ادامه معرفی مختصری از کتاب «چین» نوشته هنری آ. کیسینجر می‌خوانید.

 • ۱ ماه قبل

  بحران دموکراسی از زبان چامسکی

  کتاب «دنیا دست کیست؟» مصاحبه دیوید بارسمیان با نوام چامسکی است که توسط ضیاء‌الدین خسروشاهی و مسعود حسن‌پور ترجمه شده و نشر هونار آن را منتشر کرده است. چامسکی در این کتاب به بحران دموکراسی اشاره کرده و وجوه مختلف حاکمیت مردم بر مردم را روشن ساخته است.

 • ۱ ماه قبل

  نگاهی به کتاب «سرگذشت ایرانیان»

  کتاب «سرگذشت ایرانیان» خواننده را با تاریخ پرفراز و نشیب ایران و دوره‌های گوناگون آشنا می‌کند. این کتاب چکیده‌ای از تاریخ کامل کشور از پیدایش مادها تا پایان دوران قاجار است.

 • ۲ ماه قبل

  کتاب «ایران و جهان در آینه تاریخ» منتشر شد

  کتاب «ایران و جهان در آینه تاریخ» منتشر شد. این کتاب مجموعه مقاله‌های برگزیده سومین همایش از مجموعه همایش‌های ایرانشناسی مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی است.

 • ۲ ماه قبل

  کشف بخش‌های پنهان مانده از تاریخ در «دودمان کَرت هرات»

  لارنس گودارد پاتر، در کتابی به بررسی یکی از دودمان‌های معروف هرات در کتابی با عنوان «دودمان کَرت هرات (دین و سیاست در ایران سده‌های میانی)» پرداخته است. این اثر از سوی محمد افضلی، مدیرمسئول فصلنامه هری و به خواستاری موسسه بایسنغر افغانستان به تازگی منتشر شده است.