نمایش همه
 • چشم روز ۱۴۰۲-۰۴-۲۸ ۱۶:۵۷

  چشم روز روی کاغذ نیامد!

  «چشم روز» حاصل گفتگوهای چند ساله حامد زارع با رسول جعفریان، استاد دانشگاه تهران در 365 صفحه منتشر شد.

 • ۱۴۰۲-۰۳-۲۲ ۱۳:۲۰

  مواجهه مدرنیته با فرهنگ و زندگی در ایران

  این کتاب مطالعاتی ناظر بر مواجهه مدرنیته با فرهنگ و زندگی در ایران است. این تجارب بارها هم از منظر قدرت دولتی و هم از منظر کنش‌های اجتماعی و مردمی موضوع نقد و بررسی بوده‌اند.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۱۸ ۱۱:۳۲

  اهمیت «هانا آرنت» بودن

  انتشارات دانشگاه آکسفورد در جدیدترین کتاب از مجموعه معرفی‌های بسیار کوتاه، به معرفی اجمالی هانا آرنت، روشنفکر برجسته قرن بیستم و اهمیت اندیشه‌ او در دوران معاصر پرداخته است.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۱۸ ۱۱:۳۰

  منابع دست اولی درباره آلفرد آدلر در ایران ترجمه نشده است/ به پدربزرگ‌های روانکاوی سر نمی‌زنیم!

  آدلر در کنار فروید و یونگ نقش نافذی بر پیشرفت روان‌درمانی مدرن داشته است اما در کشور ما به او بی‌توجهی شده است. یکی از دلایل این امر می‌تواند این باشد که در کشور ما بیش از آنکه کتاب‌های خود آدلر ترجمه شوند، کتاب‌هایی در مورد آدلر یا نظریات او ترجمه یا تألیف شده‌اند؛ این کتاب‌ها هرچقدر هم دقیق به‌نگارش درآمده باشند، جای منابع دست اولی که از خود آدلر موجود است را نمی‌گیرند.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۱۸ ۱۱:۲۶

  جنگ برای هزاران سال دیرپاترین الگوی تعامل درون و بین دولت‌هاست

  کتاب «تأملی درباره جنگ» اثر جک اس. لوی و ویلیام آر. تامپسون به ترجمه مجید محمدشریفی توسط نشر گستره منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۱۲ ۱۲:۰۳

  انتشار کتابی در تبیین رابطه «دلوز و زمان»

  زمان از مسائل مورد توجه ژیل دلوز، فیلسوف فرانسوی است که بر مبنای این مولفه، وی درصدد پویایی‌بخشی به اندیشه و تفکر بود. کتاب «دلوز و زمان» سعی دارد با دستمایه قرار دادن و کند و کاو جستارهای دلوز بر آثار و اندیشه متفکرانی چون اسپینوزا، نیچه، هوسرل، برگسون و فوکو، نقش فلسفه زمان در اندیشه دلوز را تبیین کند.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۱۱ ۱۳:۱۲

  اومانیسم؛ «از نظر انسانی ممکن» یا غیرممکن؟

  کتاب جدید سارا بیک‌ول، نویسنده برتر حلقه منتقدان کتاب آمریکا، با مرور دیدگاه‌های برخی شخصیت‌های شاخص فلسفی و ادبی، به بررسی اومانیسم به عنوان یک سنت فکری و فلسفی می‌پردازد.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۱۱ ۱۲:۵۲

  ترجمه پیروز سیار از کتاب مقدس و امتیازات آن

  چهارمین جلد از مجموعه مجلدات عهد عتیق با عنوان «کتاب‌های پیامبران» – بر اساس کتاب مقدس اورشلیم – با ترجمه پیروز سیار به همت انتشارت «هرمس» و با همکاری نشر نی در حدود یک‌هزار و صد صفحه منتشر و در دسترس دین پژوهان و علاقه‌مندان به مطالعات ادیان قرار گرفته است. عظیم محمودآبادی با اشاره به تاریخ ترجمه کتاب مقدس در جهان و ایران به ویژگی‌ها و امتیازات ترجمه پیروز سیار پرداخته است.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۱۱ ۱۲:۳۷

  منطق به روایت هوسرل

  پژوهش‌های منطق یکی از اثرگذارترین و مهم‌ترین کتاب‌های ادموند هوسرل، بنیانگذار پدیدارشناسی و دومین اثری است که از وی به چاپ رسیده. او پیش از این کتاب جلد اول فلسفه علم حساب: پژوهش‌های روانشناختی و منطقی را منتشر کرده بود.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۱۰ ۱۲:۳۵

  روشن‌سازی بخشی از تاریخ کشور در سینما رکس آبادان/ قضاوت تاریخ از فاجعه آدم‌سوزی

  آدم‌سوزی سینما رکس آبادان یکی از وقایع تاریخی این مملکت است و روشن شدن این فاجعه در حقیقت روشن‌سازی بخشی از تاریخ کشور و جامعه بشری است.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۰۴ ۱۷:۱۱

  عشق به فلسفه و ریشه‌شناسی اندیشه

  جامعه روان­شناسی از فلسفه دور شده است با اینکه هنوز فلسفه و روان­شناسی در هم تنیده‌­اند و در بسیاری موارد با هم تداخل دارند. این کتاب ارزشمندی است که می‌­تواند دانش ما را در علم روان­شناسی افزایش دهد و بازده روان ­درمانی را بالا ببرد.

 • ۱۴۰۲-۰۲-۰۴ ۱۷:۰۷

  شناخت متفکری که به لطف آلبر کامو معروف شد

  «سیمون وی عصیانگر: زندگی در پنج ایده» عنوان کتاب جدیدی از انتشارات دانشگاه شیکاگو است که به معرفی بیشتر اندیشه‌ و تفکرات سیاسی و اخلاقی سیمون وی، متفکر قرن بیستم می‌پردازد. او پس از مرگ و با چاپ دست‌نوشته‌هایش از سوی آلبر کامو، به مردم معرفی و با اقبال جامعه، مواجه شد.

 • ۱۴۰۱-۱۱-۲۳ ۱۹:۱۷

  کتاب «مفاهیم اساسی فلسفه هنر» منتشر شد

  هنر ترکیبی از افکار، احساسات، شهود و خواسته‌های‌ ما است. ارتباط تمامی این عامل‌ها را نمی‌توان در قالب کلمات بیان کرد. بلکه نیازمند وسایل دیگری هستیم. کتاب «مفاهیم اساسی فلسفه هنر» نوشته تایگر سی‌ روهولت برای پاسخ به این پرسش‌ها تدوین شده است.

 • ۱۴۰۱-۱۱-۲۳ ۱۹:۰۸

  جایزه جهانی کتاب سال ایران رویداد مهمی در اسلام‌شناسی و ایرانشناسی است

  چارلز تالیافرو گفت: جایزه جهانی کتاب سال رویداد مهمی در حوزه پژوهش‌های اسلام‌شناسی و ایرانشناسی در جهان است و به غنای این پژوهش‌ها کمک می‌کند.

 • ۱۴۰۱-۱۱-۲۳ ۱۹:۰۶

  سرمایه‌‏داری همواره نظامی بحران‌زده است/ بحران کنونی برخاسته از سرمایه‌داری فقط به اقتصاد محدود نیست

  سرمایه‌‏داری همواره نظامی بحران‌زده بوده است و حتی در دوران اوج خودش یعنی سال‏‌های پس از جنگ جهانی دوم، با بی‏ثباتی بنیادینی همراه بود که جنگ‌های امپریالیستی و انقلاب‌های متعدد جهانی را می‌توان جلوه‌ای از آن دانست. از آغاز بر بحران‌های مکرر و جدی غلبه کرده و حتی از آنها تغذیه کرده است، اما اکنون بعید به نظر می‌رسد که بتواند طبق پویایی خود راه‌حلی برای مشکلات داشته باشد و به حیات خود ادامه دهد. این نظام مشروعیت سیاسی و اقتصادی خود را نیز به کلی از دست داده و بحران مشروعیت سیاسی و اقتصادی در اروپا و ایالات‌متحده در نمونه‌های بسیاری مشهود است.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۹ ۱۹:۱۹

  حل مسئله ذهن-بدن از طریق اندیشه‌های ملاصدرا شدنی است؟

  درگاهی به دیدگاه‌های مختلفی درباره مسئله ذهن-بدن اشاره کرد و از ناامیدی بسیاری از محققان برای حل این مسئله گفت. او ادعا کرد برخی از فیلسوفان افراط‌گرا عقیده دارند که باید مسئله را به کلی رها کرد. با این حال همچنان پرسش مهم این است که آیا می‌توان به کمک آراء ملاصدرا مسئله ذهن-بدن را حل کرد؟

 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۹ ۱۹:۱۳

  کتاب «سکولاریسم؛ از ظهور تا سقوط» به چاپ دوم رسید

  چاپ دوم کتاب «سکولاریسم؛ از ظهور تا سقوط» به همت پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۴۳۵ صفحه منتشر شد.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۸ ۱۶:۳۴

  رویارویی مسائل جدید از امکانات سنت و تفکرات مدرن

  کتاب «فلسفه دین» از این جهت قابل تأمل برای دین پژوهانی است که مایلند هم پایگاهی در سنت و هم پایگاهی در جهان مدرن داشته باشند.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۸ ۱۶:۳۳

  معاصر بودن، شجاعت زل زدن به تاریکی زمانه است!

  جورجو آگامبن می‌گوید: معاصر پدیده نادری است و موضوع آن، پیش از هر چیز شجاعت است؛ از آن رو که معاصر بودن یعنی این که بتوانیم نه تنها به تاریکی زمانه زل بزنیم، بلکه نیز در این تاریکی نوری را ببینیم که در حین جاری شدن به سمت ما، با سرعتی بی‌نهایت از ما دور می‌شود.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۸ ۱۶:۳۱

  «فیلسوفی که به زندگی دینی می‌نگرد» به بازار کتاب آمد

  زینا هیتز، نویسنده کتاب تحسین‌شده «گمشده در تفکر» کتاب دیگری با عنوان «فیلسوفی که به زندگی دینی می‌نگرد» نوشته که محور آن، پرسشگری درباره چرایی و چگونگی جذب انسان‌ها به دین، دین‌داری و وفاداری آدم‌ها به مذهب است. این کتاب در سال جدید میلادی منتشر خواهد شد.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۰ ۱۵:۰۵

  روایت همپتن از حاکمان و حکومت شایسته

  کتاب «فلسفه سیاسی» نوشته جین همپتن، به تاریخ فلسفه و آراء مختلفی از ارسطو، افلاطون، ژان ژاک روسو و دیگران می‌پردازد و به صورت خاص، به موضوع فرمانروایی و شایستگی‌هایی که حاکمان باید از آن برخوردار باشند اشاره می‌کند.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۰ ۱۵:۰۴

  انتشار شش نسخه کهن لُغت فُرس اسدی طوسی به صورت فاکسیمیله

  جواد بشری از انتشار شش نسخه کهن لُغت فُرس اسدی طوسی با همکاری علی اشرف صادقی به صورت فاکسیمیله تا پایان سال جاری خبر داد.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۰ ۱۴:۵۴

  تحلیل شیوه‌های تهییج سپاهیان از دولت اموی تا پایان قاجار

  مولف در کتاب «شیوه‌های تهییج و مبانی پایداری سپاهیان در تاریخ اسلام و ایران» کوشیده تا شیوه‌های تهییج و مبانی پایداری سپاهیان در محدوده تاریخی و زمانی شکل‌گیری دولت اموی تا پایان قاجاریه را مورد توصیف و تحلیل قرار دهد.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۰ ۱۴:۵۱

  نگاهی به مجالس قانون‌گذاری در پیش و پس از انقلاب اسلامی در «پارلمانتاریسم در ایران»

  کتاب «مقدمه‌ای بر پارلمانتاریسم در ایران» تاریخ و عملکرد دوره‌های بیست و چهارگانه مجلس شورای ملی و ده دوره مجلس شورای اسلامی در سه بخش به صورت فشرده ارائه شده است. در هر دوره شرایط سیاسی، کیفیت انتخابات، ترکیب نمایندگان، هیات رئیسه، فعالیت‌های مجلس در حوزه تقنینی و سیاسی در امور داخلی و بین‌المللی، بیان و تحلیل شده است.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۰۷ ۱۳:۲۳

  کتاب «تاریخ تحولات فکری در ایران» منتشر شد

  کتاب «تاریخ تحولات فکری در ایران» به اندیشه‌های بشری از ابتدای تمدن و تاریخ ایران پرداخته است. این کتاب دین یهود و مسیحیت را شرح داده و هر چه به زمان معاصر نزدیک‌تر می‌شود به دین اسلام می‌پردازد.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۰۷ ۱۲:۳۸

  چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان به حادثه اتمی «فوکوشیما» رسید

  کتاب «فوکوشیما» ویراسته مایرا ایمل با ترجمه یاسمین مشرف توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۰۷ ۱۲:۳۷

  شرح سه مفهوم کلیدی علما، مجلس و مشروطه/ نقش‌آفرینی علما در مجالس مشروطه

  کتاب «نقش روحانیون در مجالس مشروطه» بر آن است تا با بررسی مقطع تاریخی مشروطه، مقدار دخالت نقش‌آفرینی علما در مجالس مشروطه و به طور کلی در سیاست آن روز را مورد بررسی و کاوش قرار دهد.

 • ۱۴۰۱-۱۰-۰۷ ۱۲:۳۶

  فاکسیمیله یک چاپ است نه یک کار تحقیقی/ یک ابزار برای کارهای پژوهشی

  به گفته مختار کمیلی آنچه مسلم است چاپ فاکسیمیله یک چاپ است و یک کار تحقیقی نیست و به عنوان یک کتاب نمی‌توانیم به آن نگاه کنیم.

 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۵ ۱۹:۴۲

  درس‌گفتارهای هوسرل کتاب شد

  کتاب «ایده پدیدارشناسی؛ پنج درس‌گفتار» متن درس‌گفتارهایی است که هوسرل از ۲۶ آوریل تا ٢ مه ١٩٠٧ در گوتینگن ایراد کرده است. نسخه اصل این کتاب در سال ۱۹۷۳ منتشر شده است.

 • کتاب جامعه شناسی نوین شهری ۱۴۰۱-۰۸-۲۸ ۱۹:۱۳

  جامعه‌شناسی نوین شهری

  کتاب «جامعه‌شناسی نوین شهری» حول پارادایم منسجمی که رویکرد فضایی ـ اجتماعی نام دارد ساختار یافته؛ این رویکرد در تعریف کلی خود به بررسی تأثیر عوامل اجتماعی مانند نژاد، طبقه، جنسیت، سبک زندگی، اقتصاد، فرهنگ و سیاست بر روند توسعة نواحی کلان‌شهری جهان می‌پردازد.