نمایش همه
 • ۱۴۰۱-۰۶-۳۱ ۱۴:۵۰

  منطق کنکوری شدن، افراد را دلبسته ایران نمی‌کند!/ هدف علوم انسانی ایجاد آگاهی اجتماعی است

  کاظمی گفت: منطق کنکوری شدن، منطق دلبسته کردن افراد به ایران نیست، چون تاریخ، فرهنگ، هنر، کتاب و ... را نمی‌شناسد. اکنون بینش علوم انسانی تضعیف و جامعه تهی از علوم انسانی شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۳۱ ۱۴:۴۷

  گفت‌وگو با پریسا کدیور پژوهشگر تاریخ

  ایران قجری

  تاریخ عصر قاجار به علت کژتابی‌ها و سوء نظرهای دوره بعدی یعنی عصر پهلوی، بسیار منفی و تیره و تار روایت شده است. رویکرد غالب سیاسی در تاریخ‌نگاری سنتی ما هم در این زمینه نقش داشته. روشن است که ایران در این دوره موفقیت‌های چشمگیر سیاسی نداشته و حکام قجری تنها توانسته‌اند، با قبول شکست‌ها و عهدنامه‌هایی بدنام، تمامیت ارضی کشور را حفظ کنند.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۳۱ ۱۴:۴۵

  چه کسی تاریخ ما را می‌نویسد؟

  در نگاه نخست، شاید پاسخ به پرسش بالا، اهمیت چندانی نداشته باشد. چه اهمیتی دارد که بدانیم تاریخ را چه کسی می‌نویسد؟ مگر تاریخ، روایت وقایع و رویدادهایی نیست که در گذشته رخ داده، رخدادهایی که معمولا انسان‌ها آنها را رقم زده‌اند یا بر زندگی آنها واقع شده‌اند؟ اگر چنین است، پس دیگر با امری یا اموری سپری شده و پایان یافته سر و کار داریم که یک بار همیشه در یک جای تاریخ تحقق یافته‌اند و پرونده‌شان برای همیشه بسته شده.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۳۱ ۱۴:۴۲

  «تجربه» تازه با «سایه‌ی سیاووش» آمد

  شماره ۱۲ دوره جدید مجله «تجربه» با تصویر جلدی از محمدرضا شجریان و هوشنگ ابتهاج و ویژه‌نامه‌ای تحلیلی درباره این دو هنرمند کشور منتشر شد.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۳۱ ۱۳:۳۷

  تعریف مفهومی در فلسفه سهروردی چیست؟

  بیست‌وششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی سهروردی به «واقع‌گرایی بی‌واسطه و نقش آن در نظریه تعریف در فلسفه سهروردی» اختصاص داشت که با سخنان دکتر رضا اکبری چهارشنبه۲۳ شهریورماه برگزار ‌شد.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۳۱ ۱۳:۳۴

  "دریغا آن درخت مایه ور" / دکتر مهدی محبتی

  وجود فرانکلین لوئیس واقعا از هر دو سو برای فرهنگ و ادب مظلوم روزگار ما نعمتی سترگ بود که دردمندانه در آغاز پختگی عقلانی خویش ، رخت از میان ما بربست و همه عاشقان و خواهندگان این ادب شیرین و دیرین را تنها و در اندوه گذاشت.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۳۱ ۱۳:۳۳

  پروفسور فرانکلین لوییس درگذشت

  فرانکلین لوییس، مولوی‌پژوه و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیکاگو، از دنیا رفت.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۱۶:۰۶

  «زیستن با کتاب» و «انجیل به روایات مسلمانان» در شهر کتاب

  سقراط و مونتنی با چاشنی ولتر

  طریف خالدی، ‌زاده ۲۴ ژانویه ۱۹۳۸، مورخ فلسطینی است. او هم‌اکنون در دانشگاه امریکایی بیروت در لبنان کرسی شیخ زاید را به دست گرفته است. در ایران، دو کتاب «زیستن با کتاب» با ترجمه محمدرضا مروارید و «انجیل به روایت مسلمانان» او با ترجمه منصور معتمدی به همت انتشارات هرمس منتشر شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۱۵:۵۹

  محقق برجسته آثار جورج اورول درگذشت/نگاهی به ۱۷ سال پژوهش دیویسون

  پیتر دیویسون، استاد ادبیات و پژوهشگر برجسته آثار جورج اورول در ۹۶ سالگی درگذشت. وی ۱۷ سال از عمر خود را صرف پژوهش و گردآوری آثار اورول کرده بود.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۱۵:۵۴

  آموزه‌های فلسفه یونان باستان برای رهبران تجاری!

  در اینجا چند تکنیک از سوی چند فیلسوف آورده شده است که کسب‌وکارها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند تا شکوفایی بیشتری داشته باشند.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۱۵:۵۰

  باید یک نظریه خاص درباره هنر اسلامی‌ وضع شود

  مصطفوی گفت: قرار نیست نظریات گذشته را حذف کنیم اما هر کدام از این‌ها می‌تواند وجهی از هنرها را نشان دهد و تمام آن را نشان نمی‌دهد، به همین دلیل باید یک نظریه خاص درباره هنر اسلامی‌ وضع شود.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۱۵:۴۷

  کتاب «ایران و جهان در آینه تاریخ» منتشر شد

  کتاب «ایران و جهان در آینه تاریخ» منتشر شد. این کتاب مجموعه مقاله‌های برگزیده سومین همایش از مجموعه همایش‌های ایرانشناسی مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی است.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۱۵:۴۳

  پایانِ عصرِ کاغذ / سیدعلی آل‌داود

  عصرِ کاغذ روبه‌پایان است. برخی آن‌را نمی‌پذیرند یا پذیرش آن برایشان بسیاردشوار است. اما واقعیت آن است که باید برای تشییع آن آماده شد و در روزگارانی نه‌چندان‌دور ختمش را برگزار کرد.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۱۵:۴۲

  کشف بخش‌های پنهان مانده از تاریخ در «دودمان کَرت هرات»

  لارنس گودارد پاتر، در کتابی به بررسی یکی از دودمان‌های معروف هرات در کتابی با عنوان «دودمان کَرت هرات (دین و سیاست در ایران سده‌های میانی)» پرداخته است. این اثر از سوی محمد افضلی، مدیرمسئول فصلنامه هری و به خواستاری موسسه بایسنغر افغانستان به تازگی منتشر شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۱۵:۳۶

  نشست تخصصی «بین‌النهرین» برگزار می‌شود

  گروه تاریخ و باستان‌شناسی خانه اندیشمندان علوم انسانی، نشست تخصصی «بین‌النهرین» را برگزار می‌کند.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۱۵:۳۳

  امیراحمد فلسفی: برتری خوشنویسی ایران در جهان اسلام متزلزل است

  یک خوشنویس گفت: خوشنویسی ایرانی در جهان اسلام از برترین‌هاست اما این امتیاز نمی‌تواند تا ابد وجود داشته باشد و عثمانی‌ها در حال مصادره به مطلوب آن هستند.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۴ ۱۳:۲۳

  مراحل ترخیص بار هوایی از گمرک امام خمینی

 • ارسال رایگان ۱۴۰۱-۰۶-۲۳ ۱۲:۰۴

  ارسال رایگان مجله فرهنگ امروز

  مجله فرهنگ امروز از مهر 1401 این امکان را برای مخاطبان خود فراهم آورده است تا در صورت سفارش مستقیم مجله از طریق سایت و واتساپ مجله، به صورت رایگان مجله را برای مخاطبان خود ارسال کند.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۱ ۲۱:۰۱

  پرتره فیلسوف گمنام به کتابفروشی‌ها می‌آید

  کتاب «پارفیت؛ یک فیلسوف و ماموریت او برای نجات اخلاق» که قرار است آوریل ۲۰۲۳ منتشر شود، نخستین کتاب درباره این فیلسوف کمتر شناخته شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۱ ۲۰:۵۸

  مجلهٔ «فلسفه و علوم انسانی» جهت دریافت مقالات فلسفه فراخوان داد

  مجلهٔ تازه‌تاسیس «فلسفه و علوم انسانی»آمادهٔ دریافت مقالات اساتید و پژوهشگران است. این فصلنامه دارای اعتبار علمی-پژوهشی است و از نویسندگان مقالات پذیرفته شده بر اساس کیفیت آن‌ها تقدیرمی شود.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۱ ۲۰:۵۶

  فراخوان مجلهٔ «مطالعات حکمت عملی» جهت دریافت مقالات

  فراخوان مجلهٔ «مطالعات حکمت عملی» جهت دریافت مقالات اساتید و پژوهشگران منتشر شد.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۱ ۲۰:۴۵

  تعزیه؛ آیینی شیعی با بن‌مایه‌های ایرانی

  تعزیه در کارکرد هنری٬ به نمایش دینی گفته می‌شود که با آمیختگی داستان ٬ آواز٬ خنیا (موسیقی)، رنگ و نمادها٬ رویدادهای دهم محرم سال ۶۱ هجری که به شهادت امام‌حسین (ع) ٬ خانواده و یارانش در دشت کربلا انجامید را به گونه‌ای غمگنانه بازگو می‌کند. از این‌رو تعزیه را باید نخستین و شناخته شده‌ترین هنر نمایشی جهان اسلام به شمار آورد.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۱ ۲۰:۴۳

  کتاب «امپراتوری‌های بیزانس و ساسانی» منتشر شد

  کتاب «امپراتوری‌های بیزانس و ساسانی» دربارۀ روابط روم و ساسانیان شناخت لازم را به خواننده می‌دهد، بلکه نقش و اهمیت ساسانیان را در تاریخ شرق دنیای کهن نیز می‌کاود.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۱ ۲۰:۴۱

  رسول جعفریان: ابوریحان معتقد است که ریاضیات نخستین نیاز آدمی در زندگی شهرنشینی است

  ابوریحان معتقد است که ریاضیات نخستین نیاز آدمی در زندگی شهرنشینی است. ابوریحان بیرونی در صفحات اولیه کتاب تحدید نهایات الاماکن، از نیاز انسان به شهرنشینی به نیاز او به فراهم آوری انواع دانش ها می رسد. زندگی شهر نشینی و بهره گیری از دنیا، بدون دانش بدست نمی آید.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۲۱ ۲۰:۳۹

  جرج سیمل(گئورگ زیمل) و جامعه‌شناسی ایران در گفت‌وگو با امیر عظیمی

  جامعه‌شناسی جهانی نه تنها جهان اندیشه سیمل را پشت سر نگذاشته بلکه باید راهی بپیماید تا به او برسد.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۱۹ ۱۸:۴۳

  سفرنامه‌ قجری به کربلا و مصائب حمل پیکر پدر

  سفرنامه عتبات (داماد عمیدالملک) از چند منظر حاوی اطلاعات فوق العاده و ارزشمند تاریخی و جامعه‌شناسی است. یکی اینکه نویسنده در طول سفر حامل جنازه پدرش بوده است و برای خاکسپاری جنازه به کربلا اطلاعات مفیدی را در اختیار خواننده قرار می‌دهد، و این آگاهی را می‌دهد که حمل جنازه در دوره قاجار با چه مشکلاتی روبه‌رو بوده است.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۱۹ ۱۸:۴۱

  تحلیل آگامبن، اشمیت و بنیامین از قانون و خشونت

  سه متن اصلی کتاب حاضر جملگی مستقیما پیوند قانون و خشونت را تحلیل می‌کنند. کتاب «قانون و خشونت» گزیده مقالاتی از جورجو آگامبن، کارل اشمیت و والتر بنیامین است که توسط گروهی از مترجمان زیر نظر مراد فرهادپور منتشر شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۱۹ ۱۸:۲۴

  جامعه‌شناس به گوشه رانده شده!

  جامعه‌شناسی جهانی نه تنها جهان اندیشه سیمل را پشت سر نگذاشته بلکه باید راهی بپیماید تا به او برسد.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۱۹ ۱۸:۱۹

  روایت تلاشی بی‌ثمر برای متمدن کردن نازی‌ها

  کتاب «قهوه با هیتلر» روایتی تاریخی از تلاش‌های بی‌ثمر بخشی از نخبگان بریتانیا برای متمدن کردن نازی‌هاست. این نخستین کتاب چارلز اسپایسر، تاجر و مورخ است. او این اثر را بر اساس هشت سال تحقیق جدی در میان نامه‌ها، گزارش‌های اطلاعاتی و دیگر منابع اولیه که بسیاری از آنها در هشتاد سال گذشته از سوی مورخان نادیده گرفته شده، نوشته است.

 • ۱۴۰۱-۰۶-۱۹ ۱۸:۰۷

  همایش «ابن‌عربی، میراث او و اهمیت آن در جهان معاصر» برگزار می‌شود

  همایش بین‌المللی محیی‌الدین ابن عربی؛ میراث او و اهمیت آن در جهان معاصر یکم و دوم اسفند ۱۴۰۱ توسط گروه ادیان و عرفان مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و با همکاری و حمایت تعدادی از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داخلی و خارجی به صورت حضوری و مجازی برگزار خواهد شد.