علم

کل اخبار:408

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۱۷:۱۰

  لزوم توجه توامان به علم آموزی و فرهنگ جوانان در دانشگاهها

  معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: یادمان نرود دانشگاه ها متولی علم و فرهنگ کشور هستند و اگر جوانان در عین علم آموزی از نظر فرهنگی تحت نظر نباشند به مغز آماده پرواز بدل می شوند.

 • تقی ازاد ارمکی ۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۱۸

  صوت/ نقد و بررسی کتاب «علم و مدرنیته ایرانی» (۲)

  تقی آزادارمکی

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۳:۲۰

  دنیای اقتصاد از «روش علم» می‌گوید/ ذات علم رایج یا علم عادی از دیدگاه کوهن

  نخستین چاپ کتاب «روش علم؛ ‌بازخوانی اسلوب‌های اندیشه علمی از عصر روشنگری تاکنون» نوشته محمد طبیبیان از سوی انتشارات دنیای اقتصاد منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۵

  شقاق غیرضرور بین علم و هنر

  یکی از مفاهیم در نظریه «ادلمن» که در این یادداشت سعی در ساده‌کردن آن دارم، ریشه مشترکی است که او بین علم و هنر قائل است ...

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۸:۲۰

  تأثیر ارتباط‌های علمی بر بهبود کیفیت پژوهش در کشور/ هیچ مجموعه‌ای نمی‌تواند به‌تنهایی پژوهش کند

  در چند شماره اخیر نشریه ساینس گزارش‌هایی از وضعیت علمی و چگونگی پژوهش‌های علمی در ایران به چاپ رسیده است. این نشریه با اشاره به اینکه ایران توانسته است در دوره تحریم‌ها همچنان به پژوهش‌های علمی خود ادامه دهد، پیش‌بینی کرده است با برداشته‌شدن تحریم‌ها و برقراری ارتباط‌های علمی گسترده‌تر، پیشرفت علم در ایران شتاب بیشتری به خود می‌گیرد. درمجموع نگاه این نشریه به وضعیت علم و پژوهش‌های علمی در ایران، نگاه مثبتی بود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۶:۴۰

  پیش‌بینی نشریه ساینس از آینده تحقیقات علمی در ایران

  شریه علمی «ساینس» در چند شماره تازه خود گزارش‌های مفصلی درباره پیشرفت‌های علمی اخیر ایران منتشر کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۴:۲۰

  آیا خورشید علم ایران یک‌بار دیگر طلوع می‌کند؟

  مردادماه سال‌جاری، «ریچارد استون»، دبیر بخش بین‌الملل مجله علمی ساینس، به دعوت انجمن ترویج علم ایران و با همکاری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به کشور ما آمد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۳ ۱۳:۵۰

  لزوم توسعه زبان همراه با توسعه علم

  محمدرضا افضلی،‌ عضو شورای واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ضمن تأکید بر توسعه زبان همراه با پیشرفت‌های علمی گفت: مقاومت برخی در به‌کارگیری مصوبات فرهنگستان زبان تا حدودی طبیعی است.

 • فلسفه ۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۹:۰۲

  ارزیابی پژوهش آکادمیک فلسفه در ایران در مقایسه با جهان؛

  وضعیت نامتوازن پژوهش فلسفه در ایران

  در این ارزیابی تنها اين پرسش را مد نظر قرار می‌دهم كه در دانشگاه‌های ايران وضعيت پژوهش آکادمیک دربارۀ فلسفۀ غرب، با توجه به معیارهای استاندارد آكادميك چگونه است... با توجه به گزارش پيش رو، به روشنی می‌توان ديد كه جامعۀ دانشگاهی فلسفه در ایران دچار یک آسيب بسيار جدی است، که عبارت است از عدم انجام پژوهش آکادمیک متناسب با معیارهای جهانی در بدنۀ دانشگاهی کشور.

 • مقصود فراستخواه ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۱:۰۵

  نقد و بررسی کتاب «علم و مدرنیته ایرانی» (۱)

  مقصود فراستخواه

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۳ ۱۵:۳۱

  ورود علم و دین و علم دینی به بازار نشر

  ارتباط میان علم و دین، یکی از مباحث بسیار مهم کلام جدید و نیز فلسفه دین است. این مسئله ماهیتی میان رشته ای دارد و برای حل آن باید دادها و اطلاعاتی از بسیاری از دانش ها را در نظر گرفت.

 • علم دینی ۱۳۹۴-۰۶-۰۳ ۰۹:۵۱

  محمدتقی موحدابطحی/ نقدی بر کتاب «رابطه منطقی دین و علوم کاربردی» (۳)؛

  ارزیابی معیار «اعتبار سنجی علوم»

  پیروزمند در بخشی از کتاب تصریح می‌کند، بررسی آرا و نظریات گذشته، ناتوانی فلاسفه‌ی علم غرب از معرفی معیار صحت متقنی برای فرضیه‌های علمی را نشان داده است، لکن به لطف الهی با پیشنهاد کارآیی در جهت الهی به‎عنوان‎ معیار صحت قوانین علوم کاربردی، مشکل این بحث گشوده می‌شود. به اعتقاد ما نظریه‌ها، نظام احتمالات قاعده‌مندشده‌ای هستند که باید کارآیی آن‌ها‎ در جهت توسعه و تکامل الهی به اثبات برسد.

 • ابطحی ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۰۹:۵۲

  محمدتقی موحدابطحی/ نقدی بر کتاب «رابطه منطقی دین و علوم کاربردی» (۲)؛

  همان‎گویانه بودن استدلال پیروزمند در ارتباط با «نظریه مختار»

  پیروزمند در معرفی دیدگاه سوم می‌نویسد، علم ابزار است و ابزار راست و دروغ یا به تعبیر دیگر صادق و کاذب نیست. به بیان دیگر، درباره‌ی ابزارها صحبت از حقیقت‌نما، کاشف و مطابق بودن یا نبودن اصولاً معنا ندارد، تنها صحبت معنادار درباره‌ی ابزار کارآمد بودن یا نبودن آن در راستای هدف مورد نظر سازنده یا کاربرد آن است اعم از اینکه هدف صرفاً رفاه هرچه بیشتر دنیوی باشد یا تقرب به پروردگار یا ... .

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۷:۴۰

  کتاب «مقدمه ای بر علم و دین» اثر« برندن سوئیت من»

  کتاب «مقدمه ای برعلم ودین» اثر برندن سوئیت من با ترجمه اسفندیار زند پور از مجموعه حكمت و دين پژوهي توسط انتشارات امیر کبیر روانه بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۰۹:۵۰

  تبه‌كاریها و فسق و فجور شيرازه‌ جامعه را از هم می‌گسلد

  قرآن کریم یکی از عوامل هلاکت و نابودی مترفین و ثروت‌مندان شهوت پرست را آن می داند كه با تبه‌كاریها و فسق و فجور خود، شيرازه‌ جامعه را از هم می گسلند و ارزش‌های اخلاقی و انسانی را زیرپا می گذارند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۹ ۰۹:۱۰

  كتاب علم و اراده الهی منتشر شد

  كتاب علم و اراده الهی اثر حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن قدردان قراملكی، محقق گروه كلام و دين پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری قطب علمی فلسفه دين سامان يافته است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۸ ۱۰:۲۰

  جزیره‎ای شدن تولید علم در دانشگاه ها

  یکی از مهمترین آسیب هایی که دانشگاه ها در ایران با آن روبرو هستند، کم بودن کارهای مشارکتی و هم افزایی پایین در فعالیت های عملی و سوق پیدا کردن به فعالیت های فردی و محدود است که می توان از آن تعبیر به «جزیره یی شدن تولید علم» کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۴ ۱۵:۳۰

  شریل بون آیزاکس سومین بار رئیس آکادمی شد

  اعضای آکادمی علوم و هنرهای تصویری آمریکا، شریل بون آیزاکس را یک بار دیگر به عنوان رئیس این نهاد انتخاب کردند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۳ ۱۲:۴۰

  جنگ ها و تخریب ها سوغات تعریف غرب از قدرت علم است

  متاسفانه از زمانی که علم به سمت جهان غرب رفت که تنها جنبه مادی بودن آن لحاظ می شد، این علم قدرت پیدا کرد، اما در حقیقت موقعیت و قدرت جنگلی، همچون شیری که در جنگل قوی است و قدرت تخریب دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۲ ۱۱:۴۰

  ورود کتاب علم و اراده الهی به بازار نشر

  کتاب علم و اراده الهی با توجه به دیدگاه های معاصر اعم از اسلامی و غربی، نقدهای اختصاصی بر دیدگاه های رقیب و نیز تعریف جدید از اراده خدا منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۱ ۰۹:۱۰

  نشست «علم، هژمونی و آب» برگزار می‎شود

  نشست «علم، هژمونی و آب» در انجمن جامعه‎شناسی ایران برگزار می‎شود

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۷ ۱۳:۱۰

  کتاب‌هایی برای اهالی ادبیات و سیاست / از ˝سرگذشت شاهزاده خانم ایرانی˝ چه می‌دانید؟

  ˝بز ریش سفید˝، ˝زندگی وحشی˝، ˝سرگذشت شاهزاده خانم ایرانی˝ و کتاب‌هایی در حوزه آموزش سیاسی از آثاری هستند که به تازگی روانه بازار نشر شده‌اند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۰۹:۰۰

  نشست «علم العلم» با حضور ریچارد استون برگزار می‌شود

  نشست علم در علم به همت فرهنگستان علوم و با حضور ریچارد استون دبیر بخش بین الملل مجله ساینس برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۱:۵۰

  نقطه تلاقی «علم» و «قدرت» کجا است؟/ مقام دانشمند مقام سیاستگذار

  در این مقاله قصد داریم از خود علم و عالم یا دانشمند در قرن بیستم و ارتباط آن با حوزه سیاستگذاری و سیاستگذار صحبت کنیم. به‌طور کلی، می‌توان گفت در قرن بیستم با سه سویه کلی در مورد علم روبه‌رو هستیم: سویه اول که ریشه خود را به «بیکن» می‌رساند و بعد از آن در اندیشه‌های هیوم و استوارت میل و راسل و آینشتاین نمو می‌یابد، خود را به‌مثابه معرفتی‌تجربی معرفی می‌کند که از هرگونه حوزه معرفت غیرتجربی مجزا است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۲:۱۰

  توقیف فیلم های مذهبی بدون منطق علمی و عقلی به پیکره تبلیغ دین لطمه وارد می کند

  آیت الله سید محمد علی ایازی معتقد است توقیف فیلم های مذهبی که دغدغه ها و مفاهیم والای انسانی را مطرح کرده ، در درجه نخست به پیکره ترویج و تبلیغ فرهنگ دین لطمه وارد می کند و باعث می شود که فیلم¬سازان صاحب تفکر در این حوزه به ساخت فیلم دینی تمایل نشان ندهند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۶:۵۰

  تسلط به زبان ضرورت امروز حوزه

  مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: حوزه جای بطالت، کسالت،‌ تنبلی و بی‌حالی نیست.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۰۹:۳۰

  فلسفه، علم نیست/فلسفه به شکلی اساسی با هنر و ادبیات تفاوت دارد

  اغلب افراد به فلسفه به عنوان رشته ای بسیار انتزاعی با ارتباط بسیار کمی با واقعیت عینی نگاه میکنند. با این حال فلسفه به شکلی اساسی با هنر، ادبیات یا دین تفاوت دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۱۰:۲۰

  ترویج علم و پرورش استعدادها از ماموریت‌های رسانه ملی است

  رئیس رسانه ملی امروز با رئیس بنیاد ملی علم ایران دیدار کرد و مسئولان فدراسیون فوتبال نیز با مدیران سازمان صداو سیما نشست مشترک برگزار کردند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۵:۰۰

  کتاب «فلسفه تکنولوژی چیست» به چاپ دوم رسید

  کتاب های علم شناسی، ازسوی انتشارات سروش راهی بازار نشر شد.

 • طباطبایی ۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۰۹:۴۷

  چرایی ناکامی تاریخی ما در بهره‌بردن از علم در راه رسیدن به توسعه؛

  درنگی بر نقش نادیده‌ی علوم انسانی در توسعه‌ی کشور

  توسعه چیست؟ و نسبت آن با علم و عقل مدرن چیست؟ و نیز برای برنامه‎ریزی توسعه باید چه کرد؟ آیا الگوهای ثابت و از پیش‌تعیین‌شده‌ای برای توسعه وجود دارد که به صرف پیروی از آن‎ها توسعه بیابیم؟ آیا با تقلید از غرب مشکلات ما در راه توسعه حل می‌شوند یا کاری دیگر سزاوار است؟