اخلاق

کل اخبار:335

 • ضیا موحد ۱۳۹۴-۰۶-۰۹ ۱۰:۲۳

  نقد و بررسی کتاب «فلسفه‎ی زندگی: تأملاتی در باب حیات، معنا و اخلاق»/قسمت اول؛

  فلسفی نبودن زبان فارسی و چالش در امر ترجمه

  نقدهای همیلتن در کتاب «فلسفه زندگی: تأملاتی در باب حیات، معنا و اخلاق» به‌منزله‎ی نقد فلسفه‌ی کلاسیک دانشگاهی نیست، بلکه این نقدها به دنبال این است تا مهارت‎هایی در فیلسوفان تقویت شود که بتوانند از خودشان بنویسند.

 • یاسپرس ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۰۹:۵۴

  برداشت ياسپرس از معنای زندگی؛

  فلسفه اگزیستانسیال یا فلسفه خرد

  می‌توان مابین سه برداشت متفاوت از معنای زندگی در فلسفه یاسپرس قائل به تفكیك شد. این نظر، خود مبتنی بر تفكیك میان دو دوره متفاوت فلسفه‌ورزی یاسپرس است: دوره متقدم یا دوره اگزیستانسیالیستی و دوره متأخر كه یاسپرس عناوین اگزیستانسیالیسم و فلسفه اگزیستانسیال را در مورد فلسفه‌اش رد می‌كند و عنوان فلسفه خرد را بر آنها ترجیح می‌دهد. در دوره متقدم شاهد دو ایده اصلی از سوی یاسپرس هستیم.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۵ ۱۲:۴۰

  وزیر فرهنگ و ارشاد مطرح کرد: تشکیل کمیته اقتصاد خلاق

  وزیر فرهنگ و ارشاد بازیهای رایانه ای را زمینه ساز دیپلماسی نرم دانست و افزود: با دستور رئیس جمهور کمیته اقتصاد خلاق که بازیهای رایانه ای جزوی از آن است تشکیل می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۵ ۰۹:۰۰

  «شکاف اخلاقی در جامعه ایران؛ زمینه ها و چالش های پیش رو» برگزار می‎شود

  «شکاف اخلاقی در جامعه ایران؛ زمینه ها و چالش های پیش رو» در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۰:۳۰

  چهل شیوه خلاق در زندگی عالمان شهر اخلاق منتشر شد

  به همت انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کتاب سبک بالی و سبک باری: چهل شیوه خلاق در زندگی عالمان شهر اخلاق منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۵:۰۰

  چهل شیوه خلاق در زندگی عالمان شهر اخلاق

  سبک بالی و سبک باری: چهل شیوه خلاق در زندگی عالمان شهر اخلاق با موضوعاتی همچون پس غیرت شما کو؟ و یک حرف بس است! روانه بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۰۹:۵۰

  تبه‌كاریها و فسق و فجور شيرازه‌ جامعه را از هم می‌گسلد

  قرآن کریم یکی از عوامل هلاکت و نابودی مترفین و ثروت‌مندان شهوت پرست را آن می داند كه با تبه‌كاریها و فسق و فجور خود، شيرازه‌ جامعه را از هم می گسلند و ارزش‌های اخلاقی و انسانی را زیرپا می گذارند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۲:۰۰

  جایگاه اخلاق در استنباط

  یک محقق در مقاله ای تحت عنوان جایگاه اخلاق در فرایند استنباط که در دومین کنفرانس بین المللی فقه و قانون تحت عنوان اخلاق و قانون ارائه گردید، تاکید کرد: نباید میان اخلاق و فقه و حقوق جدایی انداخت.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۲ ۱۳:۱۰

  وقتی مادیات ارزش شد جوانمردی به کمترین بها حراج می شود!

  آنچه در جریان کربلا و عهدشکنی مردم کوفه رخ داد نشان می دهد، در هر جامعه ای وقتی مادیات بیش از حد خود ارزشمند تلقی شوند جوانمردی بسیار کمتر از بهای واقعی خود محسوب می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۷:۱۰

  طرح ضیافت ملکوت برای طلاب پایه‌های ۲ تا ۶ برگزار می‌شود

  مسئول اداره آموزش و هماهنگی اعزام اساتید اخلاق معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه از برگزاری دوره دوم طرح تربیت اخلاقی «ضیافت ملکوت» در شهرستان بناب خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۸:۰۰

  دوره‌ آموزشی فلسفه‌ سیاسی سده‌ بیستم با تمرکز بر نظریه‌های عدالت

  دوره‌ آموزشی فلسفه‌ سیاسی سده‌ بیستم با تمرکز بر نظریه‌های عدالت به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۶:۵۰

  تسلط به زبان ضرورت امروز حوزه

  مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: حوزه جای بطالت، کسالت،‌ تنبلی و بی‌حالی نیست.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۳۵

  انتشار ۱۰۶ عنوان کتاب دینی در پنج روز

  ۱۶ تا ۲۰ تیر ۱۳۹۴ با انتشار ۱۰۶ عنوان کتاب در حوزه دین همراه بود. آن‌ چه در این گزارش گردآوری و تنظیم یافته، اطلاعات کتابشناسی آثار منتشر شده این پنج روز در ۶ بخش حوزه دین است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۱۱:۲۰

  بازنگری برنامه اخلاق پزشکی با تاکید بر فرهنگ اسلامی ایرانی

  نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی از تحولات آموزش اخلاق پزشکی خبر داد و گفت: برنامه درسی آموزشی دوره های اخلاق پزشکی مورد بازنگری قرار می گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۲ ۱۱:۲۰

  نقدهایی بر مقاله حجاب در ترازوی اخلاق سروش دباغ

  سروش دباغ در مقاله‌ «حجاب در ترازوی اخلاق» مدعی شد بی‌حجابی نه به لحاظ اخلاقی اشکال دارد و نه مصداق نقض فرمان الهی است، یکی از محققان در متن زیر نقدهایی به وی وارد کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۱۴:۳۰

  معرفی کتاب انسانشناسان در فضاهای امنیتی و نظامی

  درگیری انسانشناسی در مسائل کاربردی و حوزه های حساسی مانند فضاهای امنیتی و نظامی، چند دسته پرسش کلیدی را برای انسانشناسی رقم می زند، که یک وجه آن مباحث علمی (چگونگی پیوند زدن دانس میدانی با کرابردهای عملی ) و وجه دیگر آن نیز مباحث اخلاقی و چالشهای اخلاقی (محدوده و معیارهای دخالت در زندگی مردم) است.

 • چشم در برابر چشم ۱۳۹۴-۰۴-۱۷ ۱۹:۲۰

  به بهانۀ مستند «چشم در برابر چشم»؛

  دانشگاه، فساد، پالایش سلامت

  مردم از لحاظ اینکه به پریشانی هیجانی دیگران چگونه پاسخ می‌دهند، تفاوت‌های زیادی با هم دارند؛ در یک سو کسانی هستند که زندگی خود را به خطر می‌اندازند تا به دیگری کمک کنند، در سوی دیگر کسانی قرار دارند که از ایجاد درد و تحقیر کردن یک قربانی بی‌گناه لذت می‌برند. پاسخ این وضعیت در ترکیبی از تفاوت‌های زیست‌شناختی و تفاوت در تجربه‎ نهفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۱:۱۰

  مقایسه‌ی تطبیقی نمایش‌نامه‌ی اشباح ایبسن و اشباح مهرجویی

  شلی کیگن در کتاب مرزهای اخلاق، در بررسی میزان مطالبه ی اخلاقی و در دفاع از اخلاق رایج، سه رویکرد را تبیین می کند: اول اخلاق حداکثرگرا که انسان را ملزم به انجام عملی می کند که می توان انتظار بهترین پیامد را از آن داشت و دامنه ی آن، تمام زوایای زندگی را دربرمی گیرد. دوم اخلاق اعتدال گرا یا اخلاق رایج که امکاناتی برای محدودکردن انتخاب ها و گذر از محدودیت ها مطرح می کند و مطالبات را دارای حد و مرزی می داند که دستِ فرد را برای انتخاب درگستره ی علایق شخصی خود آزاد می گذارد؛ و سوم، اخلاق حداقل گرا که مطالبات اخلاقی در آن بسیار کاهش میابد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۲:۴۰

  فراخوان مقاله همایش ملی فلسفه و اخلاق

  فراخوان مقاله همایش ملی فلسفه و اخلاق با موضوعاتی همچون علل کم توجهی متفکران مسلمان به استنباط آموزه های اخلاقی از منابع دینی و نظریه امر الهی اعلام شد.

 • کرافورد ۱۳۹۴-۰۴-۰۹ ۱۰:۲۳

  مروری بر کتاب «جهان فراتر از ذهن: دربارۀ فردیت در عصر پریشانی» نوشتۀ متیو کرافورد؛

  علیه کانت و مصرف‌گرایی

  «متیو کرافورد» تعمیرکار موتورسیکلت است. او دارای مدرکی در فیزیک و دکتری فلسفۀ سیاسی است. در کتاب «طبقۀ خریدار و هنر روح» همگان را با ارایۀ نوعی جذاب از اخلاقِ حرفه‌ایِ غافلگیر کرد. اخلاقی که مدافع کارهای یدی و کارگری است و بنابراین مفهومی مخالف با نظر عامه دربارۀ «شغل خوب» ارایه می‌دهد. پیشینهٔ خاص‌اش، او را قادر می‌سازد تا فلسفۀ انتزاعی را با مباحث فنی درآمیزد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۸ ۱۲:۱۰

  فراخوان مقاله برای همایش «امام موسی صدر، گفتگو، عقلانیت، اخلاق»

  دانشجویان و حوزویان علاقه مند تا پایان مرداد ماه ۱۳۹۴ فرصت دارند تا با ارائه مقاله خود در همایش«امام موسی صدر، گفتگو، عقلانیت، اخلاق» شرکت کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۵ ۱۶:۴۰

  دوره آموزشی ۱۴۰ واحدی در حوزه‌های علمیه خواهران طراحی شد

  مدیر دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی آموزشی حوزه‌های علمیه خواهران از طراحی برنامه دوره معارف دین و زندگی به ارزش ۱۴۰ واحد درسی در حوزه‌های علمیه خواهران خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۴ ۱۳:۱۰

  توجه به اخلاق در مدارس علمیه کمرنگ شده است

  دبیر همایش سالانه اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: متاسفانه توجه و تمرکز به اخلاق در میان طلاب مدارس علمیه حال حاضر کم رنگ شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۱۲:۴۵

  دنیای مجازی و تنوع رویکردهای اخلاقی

  نشست دنیای مجازی و تنوع رویکردهای اخلاقی به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۱۱:۵۰

  نقدی که به فلسفه‌ی اخلاق در غرب وارد است

  استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: یکی از مهم‌ترین نقدهایی که به فلسفه‌ی اخلاق در غرب وارد می‌شود، این است که اخلاق کانتی از احساس غافل شده، در حالی که اخلاق دینی احساس و عقل را توأمان درنظر می‌گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۱۱:۰۰

  معرفی و نقد دو کتاب در حوزه فلسفه و کودک

  کتاب های غايب بزرگ مدرسه، کندوکاو اخلاقي و به کودکان اعتماد کنيم در نشستی با حضور کارشناسان نقد و بررسی می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۱۸:۳۰

  هفت کاری که به عنوان نسبی‌گرا در اخلاق نمی‌توانید انجام دهید

  نسبی گرایی نقد رفتار دیگران را غیرممکن می سازد، چرا که نسبی گرایی نهایتاً وجود «کار نادرست» را نفی می کند. در نسبی گرایی، عدالت و انصاف دو مفهومی هستند که مطلقاً هیچ معنایی ندارند

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۱۵:۰۲

  نگاهی به کتاب «درعین حال: رمان‌نویس و استدلال اخلاقی» اثر سوزان سونتاگ

  «در عین حال: رمان‌نویس و استدلال اخلاقی»، آخرین مقالات و سخنرانی‌های سوزان سونتاگ به انتخاب خود اوست. کتابی که یک سال پس از مرگ او به همت پسرش «دیوید ریف» انتشار یافته و ریف مقدمه‌ای درخور بر این کتاب نگاشته است. او در این مقدمه از اشتیاق سونتاگ به زندگی می‌گوید و از ترس بی‌شائبه‌اش از نیستی و مرگ. ...

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۲:۵۰

  «عشق، دام، رام» روی صحنه می‌رود/ بررسی اخلاق در طبقه سرمایه‌دار

  کارگردان «عشق، دام، رام» از اجرای این اثر نمایشی بعد از ماه مبارک رمضان در تماشاخانه «سه نقطه» خبر داد و عنوان کرد این نمایش مسایل اخلاقی در طبقه سرمایه دار را بررسی می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۷:۲۰

  راهکارهای ارتقای مراکز تخصصی حوزه در ۵ بند تشریح شد

  مدیر مرکز تخصصی اخلاق حوزه نقطه نظرات و راهکارهای اساتید مراکز تخصصی حوزه علمیه استان قم را در ۵ بند تشریح کرد.