علوم سیاسی

کل اخبار:129

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۸:۲۴

  نشست «روان شناسی سیاسی و افق های آن» برگزار می‎شود

  خانه اندیشمندان علوم انسانی نشست «روان شناسی سیاسی و افق های آن» برگزار می‎کند.

 • مددی ۱۳۹۴/۰۶/۳۰

  گفت‎وگو با مجید مددی؛

  آلتوسر، مارکس دوم

  «لویی آلتوسر» پس از کارل مارکس در حقیقت دومین مارکس در جهان است و یا به گفته‎ی بسیاری از اندیشه‎وران بزرگ‎ترین فیلسوف قرن بیست و بیست‎ویکم. آلتوسر در سخنان خود اغلب به این موضوع اشاره می‎کند که «من در پاسخ به پرسش مارکسیسم چیست، می‎گویم باید پرسید مارکسیسم چه نیست»؛ و با بیان اینکه مارکسیسم، اومانیسم، هیستوریسم و اکونومیسم نیست اعلام می‎کند «مارکسیسم علم است نه ایدئولوژی».

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۲:۲۸

  چرا آل احمد پس از کودتای ۲۸ مرداد به فعالیت حزبی نپرداخت؟

  محسن مدیرشانه چی، مدرس تاریخ و علوم سیاسی در دانشگاه و نويسنده كتاب «نیروی سوم و جامعه سوسیالیست‌‌ها با مطالعه اجمالی تاریخ تحزب در ایران» درباره فعاليت‌هاي سياسي جلال آل احمد گفت: اولین فعالیت حزبی جدی آل احمد حزب توده بود و بعد حزب زحمتکشان و سرانجام نیروی سوم. ولی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و زندانی شدن خلیل ملکی و دیگر فعالان سیاسی، آل احمد دیگر به فعالیت حزبی نپرداخت.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۷:۴۰

  تاکید یکی از مراجع تقلید بر ایجاد اتاق فکر سیاسی در حوزه علمیه

  یکی از مراجع تقلید گفت: باید اتاق فکر سیاسی در حوزه علمیه ایجاد شود تا حوزویان در مسائل سیاسی ورود بیشتری داشته باشند.

 • دلوز ۱۳۹۴-۰۵-۱۲ ۱۲:۰۳

  پائولا ماراتی؛

  ژيل دلوز و سينما

  مفهوم زمان – تصویر به دلوز این فرصت را داد تا به شرح موتاسیونی(جهش) بپردازد که در سینمای بعد از جنگ اتفاق افتاد و باعث جدایی سینمای کلاسیک از سینمای مدرن شد. بیان بین حرکت – تصویر و زمان -تصویر نه تنها به گفتمان داخلی در تاریخ سینما توجه دارد بلکه به بازگویی بین سینما و و دیگر هنرها می پردازد. طبقه‌بندی تصاویر دلوز، تاریخی از سینما را به عنوان تاریخی از اصول زیبا‌شناسی، علوم سیاسی و موضوعات فلسفی در قرن بیستم روشن می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۵:۲۰

  آشنایی با تاریخ سیاسی معاصر ایران در یک رمان

  انوشه منادی در یادداشت ارسالی خود برای «ایبنا» به نقد و بررسی رمان «مرد ناتمام» نوشته جواد پویان پرداخته است. در این رمان برخی اتفاق‌های سیاسی معاصر ایران از روایه دید نویسنده مطرح شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۱۰

  سه درسگفتار جدید در مؤسسه پرسش برگزار می‌شود

  در ادامه درسگفتارهای تابستان ۱۳۹۴ موسسه مطالعات سیاسی ـ اقتصادی پرسش سه درسگفتار در هفته آخر تیرماه و هفته اول مردادماه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۳ ۱۵:۵۰

  کتاب «هشت گفتار در اقتصاد تحریم» منتشر شد

  کتاب «هشت گفتار در اقتصاد تحریم » اثرجمعی از اساتید اقتصاد، علوم سیاسی و حقوق توسط نشر سدید (انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام) منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۰:۴۰

  نسل‌کشی ارمنیان در مصاحبه با رولاند گریگور سانی

  رولاند گریگور سانی، استاد علوم سیاسی در بخش تاریخ دانشگاه میشیگان، یکی از پژوهشگرانِ صاحب نام تاریخ معاصر قفقاز است. آخرین اثر وی در این حوزه کتابی است تحت عنوان اصلیِ می‌توانند در بیابان زندگی کنند ولی نه هیچ جای دیگر و عنوانِ فرعیِ تاریخ نسل‌کشی ارمنی‌ها که اخیراً از سوی دانشگاه پرینستون منتشر شده است. آن‌چه در ادامه می‌آید بخشی از گفت‌وگویی است که نشریة گلوبال میشیگان در این خصوص با وی انجام داده است

 • نوذری ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۹:۴۴

  گفتاری از حسینعلی نوذری درباره جایگاه نظریه‌های محیط زیست در نظریه سیاسی معاصر؛

  ساختار قدرت، عامل اصلی بحران محیط زیست

  با توجه به نقش و ابعاد گسترده‌ای که دولت‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین کارگزاران اساسی فراهم‌کننده‌ی زمینه‌ی ایجاد و بسط و گسترش صنایع یا کارخانجات یا سوژه‌های آلاینده ایفا می‌کنند ماهیت مسائل مربوط به محیط زیست از حوزه‌های علوم اجتماعی و علوم تجربی به حوزه‌ی علوم سیاسی کشیده شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۱۴:۲۰

  استارت تغییرات مدیریتی در کارگروه‌های شورای تحول علوم انسانی

  روسای کارگروه‌های معماری و شهرسازی و علوم سیاسی شورای تحول علوم انسانی به دلایل برکناری و استعفا تغییر کردند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۰۹:۳۰

  طراحی ۴۸ سرفصل جدید در کارشناسی علوم سیاسی/اسامی ۴ رشته جدید ارشد

  رئیس سابق کارگروه علوم سیاسی شورای تحول علوم انسانی گفت: از ۹۰ عنوان سرفصل برنامه کارشناسی علوم سیاسی، ۴۸ عنوان کاملاً جدید برای اولین بار طراحی شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۹ ۱۱:۰۰

  تاثیرگذارترین شخصیت‌های سیاسی از دریچه کتاب مجلسی

  کتاب «چهره‌ها» تالیف فریدون مجلسی به شماری از چهره‌های برجسته اثرگذار سیاسی ایران و جهان در دو قرن اخیر اختصاص دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۰ ۱۲:۲۰

  ابرقدرت تنها

  فرض بر اینکه جهان تک قطبی باشد،ایالات متحده هم به طور روز افزونی در جهان تنهاست رهبران امریکا پی در پی ادعا میکنند که از جانب "جامعه ی بین الملل"سخن میگویند .ولی اینها چه کسی را در ذهن دارند؟

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۶:۳۰

  چهار طرح پژوهشی در زمینه معارف و گفتمان سیاسی حمایت می‌شوند

  چهار طرح پژوهشی در زمینه معارف و گفتمان سیاسی در گروه ها و ملیت های مختلف از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت مالی می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۳۰ ۱۵:۴۰

  استادان علوم سیاسی مذاکرات لوزان را نقد و بررسی می کنند

  نشست بررسی و نقد دیدگاه های موافق و منتقد در خصوص مذاکرات هسته ای لوزان با حضور استادان و صاحبنظران علوم سیاسی و نیز اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای در دانشگاه علامه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۴:۵۰

  آیا کتاب‌های علوم سياسی ما کارایی آسیب‌شناسی مشکلات سیاسی را دارند؟

  الهه ابوالحسني، استاد علوم سياسي دانشگاه آزاد اسلامي معتقد است: هرچند کتاب‌های خوبي در زمینه علوم سياسي وجود دارد اما امروزه آنچه برای جامعه ما بسیار حیاتی است،‌ نیاز به شناخت مسائل و مشکلات سیاسی و تولید منابع وکتاب‌هایي در اين زمينه است.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۵ ۱۰:۲۰

  بهترین کتاب سال در حوزه سیاست و روابط بین‌الملل به زبان انگلیسی چه کتابی بود؟

  «سرهی پلوخی» استاد دانشگاه هاروارد توانست جایزه 15 هزار دلاری غیر داستانی لایونل گلبر 2015 را از آن خود کند.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۷ ۱۰:۳۰

  «آسیب شناسی پژوهش در علوم سیاسی و روابط بین الملل» برگزار می‌شود

  نشست «آسیب شناسی پژوهش در علوم سیاسی و روابط بین الملل» در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۶ ۱۹:۱۰

  انتشار 101 عنوان کتاب تاریخ و سیاست

  بنابر گزارش موسسه خانه کتاب در دهه آخر بهمن‌ماه سال جاری، حوزه تاریخ، جغرافیا و سیاست، 182 عنوان کتاب منتشر کرد که 101 عنوان از این آثار سهم چاپ‌ اولی‌های این حوزه‌ها بود.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۸ ۰۸:۱۸

  گپ و گفت‎وگو با اصحاب علوم سیاسی

  گپ و گفت با صاحب نظران دانش سیاست در ایران برگزار می‎شود

 • ۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۰۹:۳۰

  «شورش راستی‌های افراطی» برنده برترین جایزه کتاب سیاسی سال انگلیس

  رابرت فورد و ماتئو گودوین نویسندگان کتاب «شورش راستی‌های افراطی»/Revolt on the Right برنده جایزه برترین کتاب سیاسی سال انگلیس – پدی پاور- به ارزش 10 هزار پوند شدند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۱۲:۱۰

  وضعیت کتاب‌های سیاسی در سال‌های اخیر چگونه بود؟

  همایون الهی، مدیر مسئول نشر قومس درباره مشکلات حوزه نشر می‌گوید: مهم‌ترین مشکل حوزه نشر، بها ندادن و ارزش قائل‌نشدن به مسائل فرهنگی است زیرا فرهنگ نباید تحت‌الشعاع مسائل دیگر در جامعه قرار گیرد.

 • محمدجواد غلامرضاکاشی ۱۳۹۳-۱۰-۱۴ ۱۱:۰۱

  گزارش سومین همایش ملی «پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران»/ بخش دوم؛

  طرحِ «شکست دانشگاه» روا نیست

  اینکه گفته شود «دانشگاه شکست خورده» است به لحاظ اخلاقی روا نیست. این افت وحشتناک که البته در این سال‌های اخیر وضوح آن بیشتر شده است مختص این سال‌های اخیر نیست، بلکه تنها برای امروز صریح‌تر و بی‌پرواتر شده است و یک‌چنین پدیده‌ای را در این حد و حدود نمی‌شود به افراد نسبت داد و گفت افراد دانشگاهی یا محیط‌های دانشگاهی صرفاً بی‌اخلاق شدند، ولی باید با مدل دیگری به تحلیل این مسئله پرداخت.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۷ ۱۴:۰۰

  سال 2014، سال کتاب‌های سیاسی در هند

  ملتی با بزرگ‌ترین جمعیت بی‌سوادان و بیش‌ترین تعداد ترک تحصیلان از مدرسه، فضای سیاسی خاصی داشته که در کتاب‌های این کشور نمود دارد.شکاف کتابی یا به بیان دقیق‌تر شکاف ناشی از زبان انگلیسی در هند موج می‌زند.

 • علوم سیاسی ۱۳۹۳-۱۰-۰۶ ۱۱:۴۱

  نگاهی به تلاش‌های انجام‌شده برای کاربردی کردن علوم سیاسی؛

  آیا سیاست‌گذاری عمومی می‌تواند علوم سیاسی را کاربردی کند؟

  علوم سیاسی بسیار خاص و نخبه‌گرا می­‎باشد و نهادها و مراکز آن محدود و حساس هستند، این فلسفه در مورد گسترش تحصیلات تکمیلی و دادن مجوز تشکیل دوره باید در نظر گرفته می‎­شد، درحالی‌که در سال‌های اخیر، ورودی‌های علوم سیاسی به‌خصوص در دانشگاه‌های پیام نور و آزاد اسلامی رو به افزایش است و تحصیلات تکمیلی نیز بی‌قاعده گسترش بی‌رویه داشته است.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۴ ۱۱:۵۶

  گپ و گفت با پیشکسوتان دانش سیاست

  پنجمین جلسه از سلسله جلسات گپ و گفت با پیشکسوتان دانش سیاست در ایران با حضور «احمد نقیب‌زاده» برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۹:۴۰

  سپاس اساتید حقوق و علوم سیاسی دانشگاه‌ها از مجاهدت پیروزمندانه سرلشکر سلیمانی

  ۱۴۵ استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه‌های کشور با انتشار نامه‌ای از مجاهدت و نقش‌آفرینی پیروزمندانه فرمانده نیروی قدس سپاه و یاران صدیق سپاه در موضوعات منطقه‌ای تقدیر و تشکر کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۶ ۰۹:۲۵

  بهترین کتاب‌های سیاسی 2014 از نگاه گاردین

  گاردین در آستانه پایان سال 2014 اقدام به معرفی بهترین کتاب‌های سیاسی امسال کرده است. از کتاب‌هایی درباره نایجل فراژ و ظهور حزب استقلال انگلستان تا دروغ‌ها و مسائل پشت پرده صندوق‌های رأی انگلستان را در میان کتب منتخب می‌توان دید.

 • علوم سیاسی ۱۳۹۳-۰۹-۰۵ ۱۰:۱۰

  نگاهی به جایگاه علوم سیاسی در حوزه‌ی علوم انسانی و اجتماعی؛

  آیا عـلـوم سیاسـی اربـاب علـوم اسـت؟

  در مقابل رأی به سرآمدی علم سیاست بر سایر علوم، برخی پژوهشگران فرانسوی معتقدند علم سیاست به طور منفرد وجود ندارد، بلکه همه‌ی علوم اجتماعی که با کارهای جامعه‌ی سازمان‌یافته‌ی بشری سروکار دارند علوم سیاسی خوانده می‌شود و علم سیاست تنها یکی از این علوم است. ازاین‌منظر علم سیاست، جامعه‌شناسی، اقتصاد، مدیریت و اخلاق همه علوم سیاسی هستند و این علوم نه تنها مرتبط بلکه وابسته هستند.