فرهنگ امروز

کل اخبار:56748

 • ۱۴۰۱-۰۱-۳۰ ۱۵:۰۵

  بررسی تعامل ها و تقابل های فلسفه و کلام در نخستین نشست «ارغنون خرد»

  نخستین نشست از سلسله گفت‌وگوهای انتقادی در باب علوم‌ انسانی که قرار است به همت مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی با عنوان «ارغنون خرد» و به طور منظم برگزار شود، عصر چهارشنبه ۲۴ فروردین ماه با حضور دکتر منوچهر صدوقی سها و دکتر محمد سعیدی‌مهر برگزار شد.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۹ ۱۷:۵۵

  سخنرانی شهرام پازوکی در نشست «مسئله حکمت و عرفان اسلامی و پیشرفت تمدن و فرهنگ»

  نهمین نشست تخصصی با عنوان «مسئله حکمت و عرفان اسلامی و پیشرفت تمدن و فرهنگ» برگزار خواهد شد.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۹ ۱۷:۵۳

  از بزرگ‌ترین قرآن تا مصحف نوشته شده با زر در کاخ گلستان

  مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از نمایش قرآن‌های خاص و نفیس در این مجموعه خبر داد که برخی از این کتاب‌ها برای نخستین بار است که در معرض دیدعموم قرار گرفته‌اند و بعضا سرنوشتی جالب و خواندنی را پشت سر گذاشته‌اند

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۹ ۱۷:۴۵

  موضوع فلسفه وجود و عوارض وجود است

  منوچهر صدوقی سها در نخستین نشست از سلسله گفت‌وگوهای انتقادی «ارغنون خرد» وجود و عوارض وجود را موضوع علم فلسفه عنوان کرد.

 • کتاب آداب و آیین های گذر انسان ایرانی ۱۴۰۱-۰۱-۲۹ ۱۷:۳۷

  کتاب آداب و آیین های گذر انسان ایرانی

  کتاب آداب و آیین های گذر انسان ایرانی به قلم محمد اسدیان نوشته است.این کتاب به آیین گذر می پردازد به این معنا که سیر تکامل انسان از دوران بارداری مادر تا تولد و نوزادی و کودکی تا بلوغ و آیین های مربوط به آن همچنین آداب همسرگزینی و ازدواج و در آخر مرگ و مراسم های آن در مناطق مختلف ایران را مورد بررسی قرار می دهد.

 • پیتر تروانی ۱۴۰۱-۰۱-۲۹ ۱۷:۲۷

  گزارشی از کتاب پیتر تروانی با عنوان «هایدگر و اسطوره‌ی توطئه‌ی جهانیِ یهود»

  تجدید نظر در عسرت یک نظریه

  اسیونال-سوسیالیسم در مقام یک جنبش سیاسی، علی‌الاصول این قابلیت را ندارد که در درون یک فلسفه‌ی خاص جای بگیرد. با این حال، نباید فراموش کرد که هایدگر خود تلاش کرد تا ناسیونال-سوسیالیسم را به جنبشی فکری با مبنایی فلسفی بدل کند (مواجهه‌ی انسانِ تاریخی با نیهیلیسمِ تکنولوژیک). «دفترچه‌ها» نشان می‌دهند که ظاهراً هایدگر با «مسئله‌ی یهود» نیز درگیر بود.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۸ ۱۶:۱۰

  نشست «فلسفه اسلامی در غرب» برگزار می شود

  نشست مجازی «فلسفه اسلامی در غرب» با حضور محمدصالح زارع‌پور روز دوشنبه، ۲۹ فروردین برگزار می‌شود.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۸ ۱۶:۰۸

  ویژگی اصلی هنر انقلابی نزدیک‌بودن آن به مردم است

  اسماعیل امینی با بیان این که هنر انقلابی آیینه‌ای از مردم و انقلاب است، معتقد است ویژگی اصلی هنر انقلابی نزدیک‌بودن آن به مردم است.

 • مصطفی محقق داماد ۱۴۰۱-۰۱-۲۸ ۱۶:۰۵

  محقق داماد: مولف «ابن سینا و خرد ایرانی» شیخ الرئیس را فردی دست‌بسته در زمره مشاء معرفی نمی‌کند

  مطالعه آثار ابن سینا نشان می‌دهد که وی از سنت مشائین جدا شده است. نویسنده ابن سینا را ابن سینای دیگر معرفی کرده، نه فردی دست‌بسته در زمره مشاء. نویسنده او را نقاد فلسفه مشاء معرفی کرده و نشان داده است که خرد ایرانی چگونه توانسته فلسفه را با کشف و شهود اشراقی بارور کند.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۷ ۱۸:۳۷

  نمایشگاه هزار سال کتابت قرآن کریم برگزار می‌شود

  نمایشگاه هزار سال کتابت قرآن کریم به همت گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری برگزار می‌شود.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۷ ۱۸:۳۶

  نقش مشکور در ایرانشناسی

  استاد مشکور طلبه واقعی علم بود و با درک محضر استادان بنام ایرانی و خارجی و تسلط بر چندین زبان (عربی، انگلیسی و فرانسه و زبان‌های پهلوی) دانشمندی جامع‌الاطراف شناخته می شد.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۷ ۱۸:۲۵

  مشکور، استادی که عمرش را صرف اعتلای فرهنگ و هویت ایران کرد

  نصرالله پورجوادی، استاد سابق دانشگاه تهران گفت: مهم‌ترین شاخصه کارهای محمدجواد مشکور در واقع توجهی است که هم به پیش از اسلام هم بعد از اسلام داشته است. او پیوستگی در تاریخ سیاسی و عقاید ایران را می‌دید و این به نظرم یکی از نکات قابل توجه کارهای اوست.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۷ ۱۸:۲۳

  نگاهی به تاریخ روزه‌داری و رسم رمضان

  هرچند قرآن، سال‌ها پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) جمع‌آوری و تدوین شده اما برخی پژوهش‌های قرآنی با استناد به روایاتی نشان می‌دهد که نظر شخص پیامبر در مورد ترتیب آیات قرآنی به نوعی اعلام و اعمال شده است. به این معنی که گاه وقتی آیه‌ای نازل می‌شد و پیامبر آن را قرائت می‌کردند و کاتبان می‌نوشتند، ایشان خود اشاره می‌کردند که این آیه را به آیات مربوط به فلان مساله اضافه کنید یا آیه دیگر را می‌گفتند در ابتدا یا انتهای فلان سوره قرار دهید.

 • تکمیل همایون ۱۴۰۱-۰۱-۲۷ ۱۸:۱۹

  نیمه غایب مصدق

  دکتر ناصر تکمیل‌همایون تمایل چندانی ندارد که درباره مسائل سیاسی و وقایعی که در اوایل انقلاب تجربه کرده است، سخنی بگوید. او دوست دارد بیش از هر چیز درباره کتابش به گفت‌وگو بنشیند. کتابی که حاصل سال‌ها زحمت و پژوهش است: «دکتر محمد مصدق در دوران سلطنت قاجار».

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۷ ۱۸:۱۲

  آیا جمال عبدالناصر در حمایت از فلسطین صادق بود؟

  جمال عبدالناصر می‌گفت برای دفاع از فلسطین دست یاری به سوی همه اعراب دراز می‌کند، اما اعرابی که آزاد شده باشند و این آزادی یعنی آنکه به قیومیت مصر روی کشورهای عربی صحه بگذارند.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۷ ۱۸:۱۰

  صهیونیسم ادبی مقدم بر صهیونیسم سیاسی است

  دراج تاکید می‌کند که صهوینیسم ادبی مسئله مهمی است که تا پیش از غسان کنفانی کسی به اهمیت پژوهش بر آن آگاهی نداشت. روایت فلسطین اکنون بیشتر محدود شده به خاطره شکست خوردگان و خاطره مبارزه.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۴ ۱۸:۱۹

  چهره قدیس‌گونه عرفان فارسی

  «در میان بزرگان شعر عرفانی فارسی، زندگی هیچ شاعری به اندازه زندگی عطار در ابر ابهام نهفته نمانده است» (محمدرضا شفیعی‌کدکنی). از عجایب روزگار است که از زندگانی نویسنده‌ای که شرح زندگانی نزدیک به صد تن از بزرگان فضل و ادب و عرفان و حکمت را نگاشته، اطلاعات و آگاهی‌ها بسیار اندک و ناچیز است.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۸:۱۲

  فرمان‌های سنگی منابعی مهم برای پژوهش درباره فرودستان جامعه در دوره صفویه است

  سید سعید میرمحمدصادق می‌گوید: اطلاعات حوزه اجتماعی را کمتر می‌توانیم از منابع تاریخی دوره صفویه به دست بیاوریم و این فرمان‌های سنگی منابع مهمی به شمار می‌آید برای پژوهش در حوزه تاریخ اجتماعی و پژوهش در حوزه فرودستان جامعه در دوره صفوی و همچنین پژوهش در حوزه کسب و کارها و درآمدها و اخذ مالیات‌ها و این‌که چه رابطه‌ای بین شهر و روستا بوده و این‌که حاکمیت از چه زمینه قدرتی استفاده می‌کرده برای حضور در عمق جامعه

 • عماد افروغ ۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۸:۰۵

  رابطه مردمسالاری دینی و نهج البلاغه/ ارکان فلسفه سیاسی

  عماد افروغ در برنامه تلویزیونی سوره گفت: از نهج البلاغه دموکراسی و تئوکراسی درنمی‌آید اما مردمسالاری دینی درمی‌آید.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۴:۲۴

  تجدید چاپ کتاب سوم کسروی درباره مشروطه/از استالین تا حیدر عمواغلی

  دومین چاپ کتاب «مشروطه به روایت کسروی» به کوشش مهدی نورمحمدی توسط نشر علم منتشر شد. این کتاب بر اساس یادداشت‌های احمد کسروی در روزنامه پرچم گردآوری شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۴:۰۵

  سلسله گفت‌وگوهای انتقادی در حوزه علوم انسانی

  سلسله گفت‌وگوهای انتقادی در مباحث مهم و کلیدی علوم‌ انسانی به سبکی علمی و غیرسیاسی توسط مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برگزار می‌شود.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۴:۰۴

  مکس وبر، اخلاق و سیاست

  مکس وبر (۱۸۴۶-۱۹۲۰)، جامعه‌شناس و اقتصاد سیاسی‌دان شهیر آلمانی در مقاله کلاسیک خود، ”سیاست به مثابه یک حرفه“، به بررسی رابطه اخلاق و سیاست از منظر جامعه‌شناسانه پرداخته است.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۲:۴۴

  تاریخ فلسفه آنتونی کنی در گفتگو با رضا یعقوبی مترجم و پژوهشگر

  تاریخ فلسفه غرب همواره در میان علاقه‌مندان به فلسفه در ایران جایگاه ویژه‌ای داشته است. نخستین متن مهم و قابل توجه در زمینه آشنایی ایرانیان با فلسفه جدید اروپایی، سیر حکمت در اروپا اثر زنده‌یاد محمدعلی فروغی در واقع یک تاریخ فلسفه است که هنوز هم با وجود تولید و تکثیر متون بسیار و روزآمدتر و تحقیقی‌تر از جهات گوناگون شأن و ارزش خود را حفظ کرده است.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۱۵:۱۶

  مجازات ویل اسمیت تعیین شد/ محرومیت ۱۰ ساله از حضور در مراسم اسکار

  هیات مدیره آکادمی اسکار شب پیش اعلام کرد مجازات ویل اسمیت را تعیین کرده و وی به مدت ۱۰ سال حق حضور در مراسم اهدای جوایز اسکار را نخواهد داشت.

 • عصر سکولار ۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۱۵:۱۳

  عصر سکولار

  عصر سکولار روایتی است تاریخی از روند پدیدار شدن جوامع سکولار غربی.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۱۵:۰۵

  فاصله هولناک ما با قانون‌مداری/شوفری که کانتی عمل می‌کرد!

  جامعه‌ای که هرسال فقط در ایام عیدش حدود هزارتن در راه‌ها و بر اثر رانندگی فاجعه بار جان می‌سپارند مسلما تا دموکراسی فاصله درازی دارد. فعلا باید بیاموزیم که زندگی مدنی قواعد سختی دارد.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۱۵:۰۲

  دین، جنسیت و اقلیت جنسی

  صلح‌پژوهان مدت‌ها است متوجه شده‌اند که دانش‌های بومی منجر به برنامه‌ریزی کاربردی‌تر و مؤثرتر می‌شود. با این حال، دانش جنسیت و هویت‌های تراجنسیتی و همچنین شیوه‌های فرهنگی مرتبط با آن علیرغم اینکه اغلب معانی نمادین، مذهبی و سیاسی بسیار مهمی دارند عمدتاً مغفول مانده است.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۱۴:۵۷

  شمشیر یا نصحیت؛ مساله نهی از منکر مسلحانه در میان فِرَق اسلامی| رسول جعفریان

  انقلابیون در میان فرقه های مختلف، اغلب از دسته اولند. در میان شیعه، گروه زیدیه قائل به خروج با شمشیر است، اما امامیه، از آغاز به موضع عکس آن شهرت داشته است. در اینجا، مروری بر این آراء خواهیم داشت و استدلالهای هر کدام را مرور خواهیم کرد. گفتنی است که بخشی از این مساله به موضوع امر به معروف و نهی از منکر نیز باز می گردد.

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۱۴:۴۰

  مرور یک مقاله؛

  آیا کرونا پایانی بر عصر نئولیبرال بود؟

  دیگر نمی‏‌شد انکار کرد که نقطه عطفی فرا‏رسیده بود. آیا بالاخره شاهد مرگ سنتی بودیم که از دهه ۱۹۸۰ بر خط‌ ومشیه‌ای اقتصادی سایه افکنده بود؟ آیا ناقوس مرگ نئولیبرالیسم به صدا درآمده بود؟

 • ۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۱۴:۱۶

  عبده و مساله مقتضیات زمان

  در تاریخ معاصر اسلام حلقه‌های مفقود یا آشکاری وجود دارند که می‌توان از آنها در یک حرکت طولی و فرآیندی معنادار، به عنوان سنت احیاگری اسلامی نام برد و یاد کرد. سنتی که اگرچه به ایران اسلامی و دغدغه روشنفکرانش به الزام ختم نمی‌شود، لیکن به این معنا نیست و نبوده که آن را به عنوان یک جریان ارزشمند و هدفمند در کل عالم اسلام یا جامعه بزرگ اسلامی نیز تصور نکرد.