نمایش همه
 • محمدامین قانعی‌راد ۱۳۹۲/۱۲/۱۹

  دانشگاهیان از آزمون دکتری می‌گویند(1)/ محمد امین قانعی‌راد؛

  بازاری شدن آموزش عالی

  آموزش عالی در حال بازاری شدن است و با شاخص بازاری و مالی به آن پرداخته می‎شود. برخی از دانشگاه‎ها کمبودهای بودجه‌ی خود را با گرفتن دانشجوی دکتری به‌صورت بدون کنکور و آزمون جبران می‎کنند، همچنین از طریق قراردادهایی که برخی از سازمان‎ها با دانشگاه‎ها دارند یا خود هزینه را متحمل می‎شوند و یا به طرق دیگر و به نحوه و شیوه‎هایی پذیرش می‎گیرند.

 • آزمون دکتری ۱۳۹۲-۱۲-۱۷ ۱۲:۰۲

  گزارش «فرهنگ امروز» از کیفیت آزمون دكتری سال 1393؛

  سماجت برای در چاه ماندن

  آزمون متمركز، دوره دكتری را كه به عبارت دقيقی مرحله انكشاف و پژوهش و اجتهاد علمی است، به مرحله‌ای روتين از آموزش تكرار مكررات دوره‌های كارشناسی و كارشناسی ارشد و چرخه‌ی صدور مدرك بدل كرده است.

 • دانشجو ۱۳۹۲-۱۲-۰۷ ۱۰:۱۹

  اسماعیل قدیمی؛

  کیفیت آموزشی تحصیلات تکمیلی در نظام آموزش عالی ایران

  توجه به کیفیت در آموزش عالی تقریباً حلقه‌ی مفقوده‌ی ابعاد نظارتی و کنترلی مدیریت آن است. این امر هنگامی نگران‌کننده‌تر می‌شود که رشد کمی دانشگاه‌ها با ظهور دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی-کاربردی و چندین دانشگاه و مرکز آموزش عالی دیگر، افزایشی بسیار ملموس و آشکار داشته است.

 • سیاستگذاری فرهنگی ۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۱:۳۲

  گزارشی از نشست «سیاست‎گذاری فرهنگی و آموزش عالی»؛

  فرهنگ؛ کارویژۀ آموزش عالی

  کاری که دانشگاه‎های ما از طریق آموزش انجام می‎دهند عبارت است از تربیت دانش‎آموختگان، در تربیت دانش‌آموختگان کاری که اتفاق می‎افتد عبارت است از نوعی جامعه‎پذیری فرهنگی و علمی و اشکال مختلف جامعه‌پذیری که اتفاق می‎افتد. در این کارکرد به نوعی قصد داریم علم، معرفت، مهارت، قابلیت و توانمندی‎هایی که در حوزه‌ی فرهنگ قرار می‎گیرد را به دانشجویان انتقال دهیم.

 • زبان شناسی ۱۳۹۲-۱۱-۲۶ ۱۲:۵۵

  نگاهی به پیوند سیاست و زبان؛

  مدل‌های سیاست‌گذاری زبان

  بسیار کوته‌فکری است که دولتی اندیشه کند می­‌تواند برای شهروندانش واژه‌گزینی و واژه‌آفرینی کند و برای آن‌ها الگوهای حرف زدن و نوشتن به‌صورت استاندارد، تعریف کند. زبان در تاریخ ریشه دارد، تاریخی که سرگذشتی دارد که مدام در روایت‌های مختلف بیان می­‌شود، روایت‌هایی که پایان‌ناپذیرند.

 • سعید ناجی ۱۳۹۲/۱۱/۱۳

  سعید ناجی در گفت‌وگو با فرهنگ امروز؛

  فلسفه‌ورزی کودکان

  آموزش و پرورش باید همگام با گذشت زمان پیش برود و نیازهای کودکان را متناسب با زمان تأمین کند. در گذشته احتیاج به خواندن و حفظ کردن وجود داشته و بچه‌ها حفظ می‌کردند؛ اما الآن این شیوه فایده ندارد و آموزش و پرورش با شیوه‌ی فعلی خود عمر بچه‌ها را هدر می‌دهد.

 • مهدی گلشنی ۱۳۹۲/۱۱/۱۲

  مهدی گلشنی در گفت‎وگو با «فرهنگ امروز»؛

  برای تحول علوم‌انسانی باید نیرو تربیت کرد

  اینکه ما یک سلسله سرفصل‎ها را حذف کنیم و سرفصل‎های جدیدی را جایگزین آن‎ها کنیم بدون اینکه نیروی انسانی مناسب آن را تربیت کرده باشیم، کار را بیشتر با مشکل روبه‎رو ساخته‎ایم. لازمه تحول در علوم انسانی و اشاعه‎ی فرهنگ اسلامی ظرافت است. با بخش‎نامه نمی‎توان این کار را به نتیجه‌ی مثبت رساند.

 • مسعود آذربایجانی ۱۳۹۲/۱۱/۰۵

  سه دهه کارنامۀ اسلامی سازی دانشگاه در گفت‎وگوی با مسعود آذربایجانی؛

  به اندازۀ سه دهه اراده و اهتمام جدی وجود نداشته‌است

  هیچ‎گاه به عنوان یک برنامه راهبردی و ملی به امر تحول علوم انسانی نگاه نکردیم. در حالیکه بحث تحول علوم انسانی و اسلامی نیاز جدی کشور است. جای بسترهای اصلی و مهم تمدن اسلامی برای آینده را علوم انسانی است که می‎تواند مدیریت کند. واقعیت امر این است که به اندازه سه دهه هیچ زمانی اراده و اهتمام جدی در این امر وجود نداشته است.

 • نشست آموزش و پرورش ۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۰:۱۱

  گزارشی از نشست «دولت و سیاست آموزش در ایران»؛

  سیر سیاستگذاری آموزش در دولت‌های بعد از انقلاب

  اگرچه در این دولت‎ها با توجه به کارهایی که انجام شده است نرخ باسوادی افزایش پیدا کرده و پوشش تحصیلی هم گسترش داشته است. اما کمبود امکانات آموزشی، توزیع نامناسب اعتبارات آموزشی، پایین آمدن استانداردهای کیفی آموزش و عدم تعادل بین عرضه و تقاضای آموزشی از جمله مشکلاتی است که نظام آموزش و پرورش از ابتدا تا کنون با آن مواجهه بوده است.

 • یحیی یثربی ۱۳۹۲-۱۱-۰۱ ۱۰:۳۳

  سیدیحیی یثربی؛

  تاملی در باب فرار نخبگان

  یک فرد نخبه می‌بیند که به دلخواه خود نمی‌تواند لباس بپوشد، او می‌بیند که کسانی با حذف یقه از پیراهنشان افتخار کرده و خود را با شخصیت می‌شمارند. و او را به خاطر پوشیدن پیراهن آستین کوتاه، با چشم حقارت می‌نگرند! او می‌بیند که همین افراد ظاهرساز از نظر رفتار و اخلاق ده‌ها مشکل دارند. به شدت به دنبال مال و جاه‌اند و دروغ می‌گویند و چاپلوسی می‌کنند و ده‌ها کار دیگر.

 • حسن روحانی ۱۳۹۲-۱۰-۲۵ ۰۹:۵۰

  یادداشت میهمان/ نقدی بر سخنان رئیس جمهور در باب هنر؛

  پاسداشت هنر قدسی یا مانیفست پارناسین ؟

  وقتی واژه‌ی هنر دلالت بر آثار سعدی و حافظ و مولانا داشته باشد یا منظورمان از هنر آثار معماران دوره‌ی اسلامی مانند میدان نقش‌جهان و مسجد وکیل و مقرنس‌های دل‌فریب و گنبدهای آسمان‌سای آنان باشد، اگر منظور از واژه‌ی هنر آثار خوش‌نویسی و نقاشی‌های استاد فرشچیان باشد، بله، پسوند ارزشی بر چنین واژه‌ای اهانت بر مفهوم بلند آن است؛ اما ...

 • حداد عادل: صداوسیما می‌تواند به پاسداشت زبان فارسی کمک کند ۱۳۹۲-۱۰-۱۹ ۱۱:۲۳

  گفتاری از غلامعلی حدادعادل؛

  زبان فارسی در معرض تهدید

  زبان، رکنی از ارکان هویت ملی اقوام است؛ چیزی که ملتی را از ملت دیگر متمایز می‎کند و هویت جداگانه‎ای به آن‎ها می‎بخشد. و برای ما ایرانیان این زبان و ادبیات کهن فارسی است که تجلی‎گاه مجموعه‎ی سنن، آداب، اخلاق، ارزش‎ها و در یک کلمه، فرهنگی است. جلوه‎گاه تمام این ویژگی‎های یک ملت در زبان آن‎ها نهفته است.

 • محسن خلیجی ۱۳۹۲/۱۰/۱۶

  دکتر محسن خلیجی در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛

  خروج علوم انسانی از مسیر اصلی‌

  مردم با استعدادترین و باهوش‎ترین فرزندان خود را نیز برای تحصیل در رشته‎های مهندسی، می فرستند. شاید احساس راحتی می‎کنند، می‎گویند که ما در رشته‎های مهندسی دعوا نداریم. اسلامی و غیر اسلامی نداریم. اما در علوم انسانی خیر.از نتایج این فضا در ایران این است که برنامه‎ریزی اجتماعی را مهندسی اجتماعی می‎گویند. برنامه‎ریزی فرهنگی را مهندسی فرهنگی می‎گویند...

 • دانشجو ۱۳۹۲-۱۰-۱۱ ۱۰:۰۹

  گزارشی از وضعیت نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های ایران؛

  نتایج نگاه اقتصادی به جذب هیات علمی

  یکی از معضلات نظام آموزشی کشور افزایش بی‎رویه پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی و در سال‎های اخیر کارشناسی‎ارشد و دکتری است. با توجه به این‎که استاندارد نسبت استاد به دانشجو ۱ به ۱۸ است، شنیده شده است که این نسبت در دانشگاه پیام نور ۱ به ۲۵۰، در دانشگاه آزاد ۱ به ۵۰ و در دانشگاه‎های دولتی ۱ به ۳۰ و حتی 1 به ۴۰ نیز می‎رسد.

 • طالب زاده ۱۳۹۲/۱۰/۰۴

  گفت‌وگوی «فرهنگ امروز» با دبیر «شورای تحول علوم انسانی»؛

  طالب‌زاده: از همه افکار و اندیشه‌ها استقبال می‌کنیم

  اگر ما الان در زمینه‎ای مثل علوم سیاسی یا روان‎شناسی، برنامه‌ریزی مدون تاسیسی عرضه کرده‎ایم، این حاصل فعالیت بی‎وقفه‎ی عده‎ای دانشمند و اساتید نمونه‌ای بوده است که در این کارگروه‎ها زیر نظر شورا، فعالیت می‎کردند. هم‎چنین برنامه‎های بعدی مثل برنامه‎ی زبان انگلیسی و زبان خارجی، مدیریت، فلسفه، ارتباطات و برنامه‎ی مربوط به معماری و شهرسازی، برنامه‎هایی است که قریب‎الوقوع هستند و تا اوایل سال 93 برای اجرا به وزارت علوم تقدیم می‌شود.

 • حسن بنیانیان ۱۳۹۲/۰۹/۱۹

  به مناسبت سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی(4)؛

  حسن بنیانیان: شورا وزارتخانه نیست

  این‎که شورای عالی انقلاب فرهنگی را می‎شود نقد کرد و نقاط مثبت و منفی آن را عنوان داشت یک امر کاملا طبیعی است. اما برخی، تحلیل‎های دقیقی نسبت به فرهنگ ندارند و از شورا انتظار کار اجرایی دارند؛ اگر این طور شود شورا تبدیل به وزارت‎خانه خواهد شد.

 • محمد اسحاقی ۱۳۹۲/۰۹/۱۹

  به مناسبت سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی(3)؛

  محمد اسحاقی: آن تحول فرهنگی که باید اتفاق می‎افتاد، رخ نداده است

  یکی از نکاتی که اخیرا مطرح می‎شود، این است که شورای عالی به موقع در تحولات فرهنگی حضور پیدا نمی‎کند، یا سیاست‎های آن متأخر است. اما هنگامی که بررسی می‎کنیم می‎بینیم اتفاقا شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیشتر مسائل جدید جلوتر است.

 • علی احمدی ۱۳۹۲/۰۹/۱۹

  به مناسبت سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی(2)؛

  علی‌احمدی: در اجرای مصوبات شورا محدودیت وجود دارد

  وقتی می‎خواهیم یک امری در کشور تحقق پیدا کند، اول باید یک عزم ملی برای آن وجود داشته باشد. عزم ملی هم مستلزم یک گفتمان غالبی است که در جامعه روی آن، جهت‎گیری‎ها باید اتفاق بیفتد. ما اگر می‎خواهیم دانشگاه اسلامی داشته باشیم، اگر می‎خواهیم تحول بنیادین در آموزش و پرورش داشته باشیم، این باید مطالبه‎ی همه‎ی گروه‎ها و حوزه‎ها باشد.

 • سعید زیباکلام ۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۱۰

  به مناسبت سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی(1)؛

  سعید زیباکلام: چرا انقلابی فرهنگی و جنبشی نرم‌افزاری

  بیائید ببینید بر فرهنگ بومی و دینی ما چه آمده است؟! البته خیلی نگران نباشید!! چون شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوباتش این مشکلات را حل می‌کند: توی یک جلسه شورا چه چیزهایی تصویب می‌شود. آنچه می‌خوانم اسناد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. نه از رادیو فردا است، نه از مجاهدین و منافقین و CIA من فقط عنوان مصوبه را می‌خوانم...

 • سیاستگذاری علم ۱۳۹۲/۰۹/۱۸

  سیاستگذاری علوم‌انسانی در گفت‎وگو فرهنگ امروز با محمدعلی فتح‌الهی؛

  مدیریت علوم‌انسانی لزوما متکی به متخصصان علوم انسانی‌نیست

  مهندسینی که در سطوح مدیریتی قرار گرفته‎اند به علت تحصیل دروس فنی و مهندسی نیست؛ چرا که خیل عظیمی از مهندسین هم هستند که در عرصه‎های مدیریتی راهی ندارند. بلکه توان و قابلیت‎های فردی آنها است که این موقعیت را برای آنها پدید آورده است. این افراد اگر علوم‎انسانی می‎خواندند باز هم در مدیریت قرار می‎گرفتند.

 • مظفر نامدار ۱۳۹۲/۰۹/۱۳

  کارنامۀ شورای بررسی متون علوم انسانی در گفت‌وگو با مظفر نامدار /قسمت دوم؛

  نفر بعد از گلشنی نگاه عمیقی نداشت!

  سال 89 که عضو هیئت جذب پژوهشگاه علوم انسانی بودم تعدادی از آن‎ها آمدند و خواستار عضویت در هیئت علمی دانشگاه‎ها شدند، از فلان دانشگاه و پژوهشگاه هم فشار می‎آوردند که صلاحیت آن‌ها را تأیید کنید. یک بخش دیگری از درگیری من با پژوهشگاه این بود، توبیخ می‌شدم که چرا فلانی را رد می‎کنید؟ در نهایت به آن‎ها گفتم یا من را بردارید یا بنده نمی‎توانم به مردم و قانون کشور خیانت کنم.

 • مظفر نامدار ۱۳۹۲/۰۹/۱۱

  کارنامۀ شورای بررسی متون علوم انسانی در گفت‌وگو با مظفر نامدار /قسمت اول؛

  اراده‎ی تغییر در علوم انسانی وجود ندارد

  کاش یک بخش از این تحولات مستقیماً از دل حوزه‎های علمیه ما بیرون می‌آمد؛ زیرا با این مباحث بسیار سروکار دارند، ولی عجیب است که آن‎ها نیز تحت‎ تأثیر بعضی از آموزه‎های دانشگاهی ما قرار گرفته‎اند و اگر در حال تولید هستند در دل این نوع نگاه یعنی نگاه دانشگاهی، در حوزه‎ی علوم انسانی تولید می‎کنند

 • پیروزمند ۱۳۹۲/۰۹/۰۷

  علیرضا پیروزمند در گفت‎وگو با فرهنگ امروز:

  نقص در مقالات دومین کنگره علوم انسانی‎اسلامی به ظرفیت علمی کشور برمی‎گردد

  حرف‎هایی که موافقان اسلامی‎سازی علوم انسانی می‎زنند، خوب است که در معرض نظر کسانی که موافق نیستند، هم قرار بگیرد؛ و از زاویه دید خودشان این را نقد بکنند و نقاط ضعف احتمالی این حرف‎ها که حتما هم وجود دارد به این ترتیب مورد توجه قرار بگیرد. و مطمئنا به بالندگی بحث بیش‎تر کمک خواهد شد.

 • آتانی ۱۳۹۲/۰۹/۰۲

  دبیر علمی کنگره علوم انسانی‎اسلامی در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛

  از یک کنگره‎ی دو روزه انتظار کار 20 ساله نباید داشت

  بحث جدی در این رابطه، سطح سیاست‎گذار و برنامه‎ریز این موضوع است که دچار مشکل است؛ یعنی سطح سیاست‎گذار و برنامه‎ریز برای تولید، ترویج و آموزش علوم انسانی به ویژه با نگاه دینی دچار اغتشاش و سردرگمی است. هم‎چنان که از یک کنگره‎ی دو روزه نمی‎توان انتظار کاری که یک مرکز علمی در طول 20 سال باید انجام بدهد، داشت.

 • کنگره ۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۰:۳۶

  نقدی بر کنگره‌ی بین‌المللی علوم انسانی اسلامی(3)

  کنگره‌ای که نقض غرض خود بود

  تا زمانی که اصحاب معتقد به تحول در علوم انسانی و تولید علوم انسانی اسلامی بر سر یک میز ننشینند و قوت‌ها و ضعف‌های موجود را مشترکاً و متفق‌القول مورد واکاوی قرار ندهند و مسائل این حوزه را با هم در میان نگذارند، نمی‌توان به نتایج قابل قبولی دست یافت.

 • کنگره ۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۲:۳۶

  نقدی بر کنگره‌ی بین‌المللی علوم انسانی اسلامی(2)؛

  از رنجی که می‌بریم

  اگر مسئولان همایش بین‌المللی علوم انسانی اسلامی همچون مسئولان همایش‌های بین المللی دیگر کشورها و از جمله همایش‌های بین‌المللی مرتبط به علم دینی در کشور مالزی، علاوه بر دریافت هزینه ایاب و ذهاب و سکونت از میهمانان خارجی، هزینه‌ای هم برای ارزیابی چکیده و اصل مقاله و ثبت نام در همایش اخذ می‌کردند، پذیرش چنین مقالاتی با انگیزه سود اقتصادی توجیه‌پذیر می‌شد.

 • رضا غلامی ۱۳۹۲/۰۸/۲۹

  دبیر کنگره علوم انسانی در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛

  کثرت مراکز تحقیقاتی تحول علوم انسانی را باید به رسمیت شناخت

  لزومی ندارد وقتی یک کنگره ملی برگزار می‎شود، همه حضور پیدا کنند یا اگر بخشی حضور نداشته باشند ما برای آن یک تفسیر خاصی درست کنیم. بالاخره ممکن است افرادی وقت داشته باشند یا وقت نداشته باشند، یا سلیقه‎ی کسی به مدیریت علمی یک کنگره بخورد یا این‎که نخورد.

 • سعید زیباکلام علیرضا پیروزمند ۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۴:۰۸

  گزارشی از مناظره سعید زیباکلام و علیرضا پیروزمند؛

  زیباکلام: انتصابات متصدیان علم و پژوهش سیاسی است/ پیروزمند: فهم مشترکی از تحول علوم انسانی وجود ندارد

  ما نمی‎توانیم انتظار داشته باشیم که شورای عالی انقلاب فرهنگی یک مسیری را برای علوم انسانی، اجتماعی و اسلامی یا بومی ترسیم کند، باید به پژوهشگر اجازه بدهیم در این مسیر حرکت کند نه این‎که یک نهاد سیاست‎گذاری در بالا بنشیند و برای آن چارچوب‎گذاری کند.

 • فیاض ۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۰۷:۵۲

  ابراهیم فیاض؛

  علوم انسانی و سیاست‌گذاری کلان

  دولت‌های ایرانی که خود ضعف ساختاری دارند، نمی‌توانند حوزه و دانشگاه را به صورت ساختاری مرتب کنند. حرکت‌های فردی نیز برای وحدت حوزه و دانشگاه به شکست انجامیده است؛ مانند حرکت استاد شهید مطهری و تلاش‌های دکتر سید حسین نصر.

 • مهدی هادوی تهرانی ۱۳۹۲-۰۷-۲۴ ۱۶:۴۹

  گفت‌وگو با آيت‌الله مهدي هادوي تهراني؛

  علوم انساني دستاويز سياسيون كشور شده است

  متأسفانه نبود مديريت جامع در كشور موجب شده است تا دستاورد‌هاي ملموس و قابل عرضه در كشور نداشته باشيم و علت اين امر را بايد در برخورد سياسي با مسائل علمي جستجو كرد. نبايد اينگونه باشد كه با مسائل علمي به عنوان وسيله تبليغاتي برخورد شود و هر زمان كه نياز داشتيم يادي از آن كنيم و بعد به فراموشي سپرده ‌شود.