فرهنگ امروز

کل اخبار:56748

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۴:۲۴

  جوانان در چاپ تالیفات تاریخی شتابزده عمل نکنند/ روز قلم یا کیبورد؟!

  عبدالرسول خیراندیش درباره روز قلم گفت: نویسندگان و محققان جوان بهتر است که در چاپ نخستین کارهای خود عجله نکنند. شاید بعضی تصور می‌کنند اگر نامشان روی کتابی چاپ بشود، چه خاصیت مهمی دارد که این‌طور شتاب‌زده به انتشار کتاب دست می‌زنند!

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۴:۱۵

  نگاهی به نظریه‌بازی‌های خام و سطحی

  کلیشه‌های بی‌مصرف

  یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین درس‌های رشته جامعه‌شناسی در ایران نظریه‌های جامعه‌شناسی است. در این درس که معمولا در دو یا سه درس دو واحدی، در طول دو ترم متوالی به دانشجویان ارایه می‌شود، بناست آنها با نظریه‌ها و دیدگاه‌های متفکران و نظریه‌پردازان اصلی جامعه‌شناسی و چهره‌هایی چون آگوست کنت، کارل مارکس، ماکس وبر و امیل دورکیم آشنا شوند.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۴:۱۲

  اندیشه‌های ماکس وبر در گفت‌وگو با آرش حیدری

  ماکس وبر (۱۹۲۰-۱۸۶۴) فیلسوف اجتماعی، مورخ، حقوقدان و اقتصاددان برجسته آلمانی، در کنار آگوست کنت، کارل مارکس و امیل دورکیم یکی از بنیانگذاران جامعه‌شناسی محسوب می‌شود و نویسنده آثار دوران ساز و برجسته‌ای چون «اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری» و «اقتصاد و جامعه» است.

 • کتاب قدرت جغرافیا ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۱:۲۳

  قدرت جغرافیا

  پرناز طالبی

  این کتاب نشان می‌دهد که چگونه سیاست دفاعی آمریکا در مقابل چین با تاکید بر موقعیت استرالیا شکل می‌گیرد و چگونه ایران بر منطقهٔ خاورمیانه تاثیر می‌گذارد.

 • کتاب شناخت و علاقه های انسانی ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۱:۰۰

  کتاب شناخت و علاقه های انسانی

  ناصرالدین علی تقویان

  کتاب شناخت و علاقه های انسانی (به آلمانی: Erkenntnis und Interesse) کتابی است که در سال 1968 توسط فیلسوف آلمانی یورگن هابرماس منتشر شد، که در آن نویسنده به توسعه علوم طبیعی و انسانی مدرن می پردازد.

 • مهدوی دامغانی ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۰:۴۵

  آینه در برابر خورشید

  آینه در برابر خورشید روایت زندگی پرفرازونشیب استاد احمد مهدوی‌دامغانی است که توسط اساتید محترم جناب آقایان دکتر سیدمحسن علوی‌زاده و دکتر سیدحسین حسینی‌نورزاد مصاحبه و به رشتۀ تحریر درآمده است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۳ ۱۵:۲۶

  افلاطون به دنبال فرد عادل است اما رالز در پی جامعه عادل!/ خوانش جدیدی از عدالت

  تفاوت نظریه سیاسی افلاطون و رالز در این است که افلاطون می‌کوشد تا ماهیت عدالت و فرد عادل را بر اساس قوای نفس او و تطبیق آنها با طبقات سه‌گانه اجتماعی روشن سازد در حالی که رالز از نظر بیرونی به جامعه می‌نگرد و سعی می‌کند ماهیت عدالت را بر مبنای دو اصل آزادی و برابری روشن و مشخص سازد.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۳ ۱۵:۱۸

  الگوگرایی در اخلاق به روایت مصطفی ملکیان

  از قدیم‌الایام گفته‌اند دو صد گفته چون نیم کردار نیست. اکثر ما هنجارها و بایسته‌های اخلاقی را نه از راه گوش کردن به نصیحت‌های خسته‌کننده و ملال‌آور که با نگاه کردن به کردار و رفتار آدم‌های دور و برمان، اعم از پدر و مادر و خواهر و برادر بزرگ‌تر و مربی مهدکودک و آموزگار مدرسه و... یاد می‌گیریم.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۲ ۱۳:۲۹

  گفت‌وگو با کریم فیضی درباره استاد مهدوی دامغانی

  نوشتن از بزرگان فخر هماره است. این فخر در سوگ آنها رنجیست بی پایان؛ رنجی که یاد و نام نکویشان آن را التیام می‌بخشد. هجرت استاد مهدوی دامغانی از جهان فانی به دیار باقی در شمار آن رنج‌هاییست که برای بشر امروز جای سوگواری فراوان دارد. سوگ برای هجرت ستاره‌ای دیگر از آسمان علم و اندیشه.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۱ ۱۰:۰۹

  مهدوی دامغانی دغدغه ایران را داشت

  مهدی گلشنی در بزرگداشت زنده‌یاد احمد مهدوی دامغانی گفت: او فرهنگ ایرانی اسلامی را در دانشگاه‌های آمریکا زنده کرد و تمام روحش در غربت با ایران و فرهنگ ایرانی اسلامی بود. من باید این نکته را متذکر شوم که نیاز است قدر بزرگان اهالی فرهنگ و علم در زمان حیات‌شان دانسته شود نه بعد از درگذشت.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۵:۲۴

  چگونه بابا افضل کاشانی می‌تواند میراث‌دار سهروردی باشد؟

  شانزدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی سهروردی به «شیخ اشراق و باباافضل کاشانی» اختصاص داشت که با سخنان دکتر مریم اسدیان (پژوهشگر و مدرس دانشگاه) چهارشنبه یکم تیرماه برگزار شد.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۵:۲۱

  رمزگشایی علل تورم از منظر علوم انسانی/ رشد نقدینگی نشانی غلط است

  استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: در کشور ما نه سرعت گردش پول ثابت است، نه تقاضای پول با ثبات است و جنبه درون زایی پول هم در سال‌های گذشته تقویت و تشدید شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۵:۱۸

  او جریان‌های روشنفکری را درک می کرد

  زنده ماندن افراد در آیینه تاریخ بر ادامه روندهای اندیشه‌ای آنها و کم نظیر بودن‌شان در زمینه‌های مختلف است؛ اگرچه بهشتی سال‌هاست که ما را از دور می‌بیند اما جای خالی او در عرصه‌های مختلف با گذر زمان بیشتر و بیشتر احساس شد.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۵:۰۶

  فرجام علوم انسانی بعد از انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با محمدعلی آذرشب

  من از این مساله ترس دارم که افراط در کار باشد و در این مساله افراطی‌گری صورت بگیرد. به همین جهت می‌گویم که این تصمیمات باید به واسطه‌ی افراد صاحب نظر و متخصص و همچنین کارآمد و اهل بینش در علوم انسانی صورت بگیرد.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۵:۰۳

  مرحوم احمد مهدوی دامغانی درحرم مطهر رضوی آرام گرفت

  پیکر مرحوم مهدوی دامغانی نویسنده و پژوهشگر برجسته و پیشکسوت با حضور جمعی از علما و مسئولان تشییع و در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۵:۰۰

  ای کاش بشر چادرنشین بود، اما بی‌فرهنگ نبود

  مدیر گروه ادبیات دائرةالمعارف بزرگ اسلامی گفت: ایران ظرف ارزش‌های دینی، ملی و تشیع است و زبان و فرهنگ کشور ما رستم زبان‌ها و فرهنگ‌ها بوده و است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۴:۵۷

  کاظم موسوی بجنوردی: مادلونگ به مثابه یک متکلم

  مراسم بزرگداشت «ویلفرد فردیناند مادلونگ» اسلام شناس و شیعه شناس مشهور آلمانی به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی یکشنبه پنجم خردادماه ۱۴۰۱در فضای مجازی برگزار شد.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۶ ۱۸:۴۹

  ​تخت جمشید مهم‌ترین بایگانی دنیای باستان / حمید فدایی *

  در بسیاری از سرزمین‌ها و ازجمله در ایران که میراث مکتوب کاغذی آن در طول تاریخ در اثر تهاجم اقوام مختلف بارها از بین رفته است، میراث مکتوب ماندگارتر در قالب میراث صخره‌ای و سنگ‌نبشته‌ها، آجر نوشته‌ها و گل نبشته‌ها و. نقش ویژه‌ای در حفظ فرهنگ و تمدن این سرزمین ایفا کرده است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۶ ۱۸:۴۳

  ضرورت جمع عقلانیت و اخلاق در سیاست

  مصطفی ملکیان، پژوهشگر نام‌آشنای فلسفه و اخلاق در ایران در یک دهه اخیر، عمدتا بر اصالت فرهنگ و اولویت فرد و توجه به درونیات انسان یعنی باورها، احساسات و خواسته‌های او تاکید داشته و کمتر به اصلاحات اجتماعی و مهم‌تر از نهاد سیاست پرداخته است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۵ ۲۰:۴۲

  هفدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ سهروردی

  هفدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ سهروردی به «سهروردی و انگاره‌ تناسخ» اختصاص دارد که در روز چهارشنبه ۸ تیرماه ساعت ۱۵ برگزار می‌شود.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۵ ۲۰:۴۰

  بررسی ابعاد گوناگون هویت ملی و ایرانی در آثار منظوم دوره ایلخانی

  کتاب «پایداری هویت ایرانی زیر سیطره مغول» نوشته مهشید گوهری کاخکی از سوی نشر سخن منتشر شد. در این کتاب کوشیده شده ابعاد گوناگون هویت ملی و ایرانی در آثار منظوم دوره ایلخانی بررسی شود.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۵ ۲۰:۳۲

  مفهوم علم در متون کلامی، (آثار قاضی عبدالجبار، فخر رازی و سیف الدین آمدی) / رسول جعفریان

  گزارشی است از آنچه این سه متکلم در سه دوره مختلف تاریخی در باره مساله تعریف علم مطرح کرده اند. متن حاضر هم شامل گزارش آراء و هم انتخابی از نوشته های آنهاست.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۵ ۲۰:۲۵

  انسان و معنی حیات / غلامحسین ابراهیمی دینانی

  موازین اخلاقی اگرچه مطلق است، ولی به‌واسطه امر الهی مقیّد می‌شود و به حالت تعلیق درمی‌آید. حقیقت دین بیش از آنکه از طریق برهان‌ و استدلال منطقی برای انسان اثبات گردد، از راه خشیت به ظهور می‌رسد. البته امید به رستگاری نیز در این باب نقش مهمی را ایفا می‌کند.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۵ ۲۰:۲۰

  معرفت‌شناسی اجتماعی تحمیل خواسته‌های جامعه بر دین / یاسین حسینی

  هر جهان بینی، زمانی که امکانات مشخصی را برای فعالیت باز می‌کند، همان فعالیتی را که قادر می‌سازد محدود و جهت‌گیری می‌کند. بدون جهان بینی، هیچ گروه انسانی نمی‌تواند روابط اجتماعی خود را تولید، بازتولید یا تغییر دهد. اما هر جهان بینی معینی امکانات تولید، بازتولید و دگرگونی روابط اجتماعی را که ممکن ساخته است محدود کرده و جهت می‌دهد.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۴ ۱۴:۳۷

  کتاب «دنیای دینانی» منتشر شد

  کتاب «دنیای دینانی‌(در شناخت اندیشه و آثار غلامحسین ابراهیمی دینانی)» نوشته محمدجعفر محمدزاده از سوی انتشارات اطلاعات به بازار نشر عرضه شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۴ ۱۴:۳۳

  کامیار عبدی: بنیان‌های تمدن امروز بشری در بین‌النهرین باستان پی‌ریزی شده است

  کامیار عبدی می‌گوید: تاریخ بین‌النهرین بر اساس منابع میخی تدوین شده که بومی تمدن بین‌النهرین است، اما ترجمه و تحلیل آن در صد و پنجاه سال اخیر بیشتر کار زبان‌شناسان غربی بوده است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۴ ۱۴:۳۲

  خودآگاهی و تاریخ‌پژوهی یادنامه استاد عبدالهادی حائری

  عبدالهادی حائری، استاد دانشگاه فردوسی در گستره بی‌رونق تاریخ‌نگاری ایران، یک نوآور واقعی بود. شاید اگر شالوده‌شکن، به عنوان کسی که مسائل و موضوعات را از هم تفکیک می‌کند، تعریف شود. او را می‌توان یک شالوده‌شکن و یا ویرانگر واقعی پهنه تاریخ معاصر ایران انگاشت.»

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۴ ۱۴:۳۱

  تفاوت‌های فلسفه اسلامی و فلسفه غرب در گفت‌و گو با آیت‌الله محقق‌داماد

  محقق داماد گفت: فلسفه اسلامی بیشتر تمرکزش روی بعد متافیزیک است و از بعد متافیزیک جلوتر از فلسفه غرب است ولی از بعد فلسفه دنیایی به این معنا که سر سفره زندگی امروزه ما باشد عقب‌تر از فلسفه غرب است.

 • ۱۴۰۱-۰۳-۳۱ ۱۲:۴۷

  آثار نظامی روح انسان را لطیف و با عشق آشنا می‌کند

  شکرخدا گودرزی، استاد دانشگاه هنرهای زیبای تهران در نشست تخصصی نظامی‌پژوهی در تبریز بیان کرد:خواندن آثار نظامی می‌تواند روح انسان را لطیف کرده و با عشق آشنا کند.

 • ۱۴۰۱-۰۳-۳۰ ۱۵:۵۸

  حدگذاری بر دموکراسی

  محمد رجبی مهوار

  دموکراسی محبوب‌ترین ارزش سیاسی دوران مدرن است. امروز استبدادی‌ترین و مخوف‌ترین رژیم‌های سیاسی دنیا نیز از غیردموکراتیک خواندن خود اباء دارند.