نمایش همه
 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۵ ۱۹:۴۲

  درس‌گفتارهای هوسرل کتاب شد

  کتاب «ایده پدیدارشناسی؛ پنج درس‌گفتار» متن درس‌گفتارهایی است که هوسرل از ۲۶ آوریل تا ٢ مه ١٩٠٧ در گوتینگن ایراد کرده است. نسخه اصل این کتاب در سال ۱۹۷۳ منتشر شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۵ ۱۹:۳۵

  مردی برای تمام قرون!

  تاثیر عموما به تغییرات نسبی یا کلی که موجودات زنده یا روال چرخه جهان و زمان از کسی یا چیزی می‌گیرند یا خود موجب این تاثیر هستند، گفته می‌شود. قدم نخست تاثیر، تفاوت یا تازگی در یک جریان است و عموما افرادی بر محیط پیرامون یا بر محیط‌های جدا از خود تاثیر می‌گذارند که حائز این تفاوت و تازگی باشند و هرچه وسعت و عمق این دو عنصر بیشتر باشد تاثیرگذاری شان هم بیشتر است به طوری که نه تنها بر زمانه خود تاثیر می‌گذارند بلکه بر ازمنه آتی نیز موثر خواهند بود.

 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۵ ۱۹:۲۷

  ایران مدافع کم‌توانی نیست / محمدعلی اسلامی‌ندوشن

  مقاله آقای دکتر بهمن سرکاراتی در روزنامه اطلاعات تحت عنوان «برای شناخت ایران چه باید کرد؟» بسیار قابل تأمل بود. ارزش آن قدری افزون‌تر می‌‏شود که بیندیشیم که نویسنده مقاله از خطه آذربایجان است، که آذربایجان به همراه خوزستان و فارس و خراسان، جملگی از استان‌های پرمعنای تاریخ‌‏ساز ایران بوده‌‏اند؛ زیرا در مرز قرار دارند و علاوه بر سجایای دیگر، می‌‏بایست وظیفه نگاهبانی را نیز برعهده داشته باشند.

 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۵ ۱۹:۱۲

  در جست‌وجوی امید برای زندگی

  هانا آرنت در جهان و ایران فیلسوفی شناخته‌شده است. او یکی از معدود زنان فیلسوف در تاریخ است که از نظرگاه فلسفی و سیاسی به انسان و مشکلاتش در قرن جدید و گذشته پرداخته است. آرنت به مباحث و مسائل مهمی نظیر توتالیتاریسم، خشونت، قدرت، انقلاب و محبت می‌پردازد و آثارش در این خصوص یکی از منابع اصلی صاحب‌نظران است.

 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۵ ۱۹:۰۸

  زن به علاوه زندگی یعنی آزادی

  زمانه ما با عصر مدرن متفاوت است. اگر به‌رغم اختلاف‌نظرهای وسیعی که وجود دارد، عصر مدرن را از نیمه دوم قرن شانزدهم تا دهه ۱۹۷۰ فرض کنیم، شرایط جهان از دهه ۱۹۷۰ تا پایان هزاره دوم را باید شرایط پست‌مدرن دانست.

 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۵ ۱۸:۵۱

  راوی حکایت بلوچ

  محمود زندمقدم مردم‌نگار برجسته ایرانی دیروز در هشتادوچهارسالگی رخ در نقاب خاک کشید. علاقه‌مندان فرهنگ ایران‌زمین این نویسنده و پژوهشگر توانمند را به واسطه اثر سترگش «حکایت بلوچ» می‌شناسند.

 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۵ ۱۸:۴۹

  مجموعه اسناد عصر ناصری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد

  مجموعه اسناد خاندانی شامل ۵۶ طغرا از اسناد مهم و با ارزش متعلق به دوره ناصری، به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شده است.