علوم سیاسی

کل اخبار:129

 • دانشکده حقوق ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۰:۵۱

  نگاهی به دروس جدید مقطع کارشناسی علوم سیاسی؛

  اسلامی‌سازی علوم سیاسی؟!

  کارگروه باید به این نکته توجه ورزد که اسلامی‌سازی علوم سیاسی با افزایش تعداد دروس اسلامی متحقق نخواهد شد، چنین رسالتی مستلزم افزایش کیفیت دروس مزبور است، امری که با تعریف کردن پروژه‌های تحقیقاتی، تشویق به نگارش کتب و مقالات، اعطای جوایز و بورس‌های تحصیلی در حوزۀ معارف سیاسی اسلامی میسر خواهد بود؛ و این فرایند هم‌اکنون تا حدی در جریان است.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۷:۴۰

  آیا شکست خورده‌ایم یا هنوز پیروز نشده‌ایم/ گفت‌وگو با پرویز صداقت درباره‌ کتاب «گذار از سرمایه‌داری» سعید رهنما

  سعید رهنما استاد علوم سیاسی دانشگاه یورک کانادا برای بررسی بدیل نظام سرمایه‌داری و راه‌های گذر از آن مجموعه گفت‌وگوهایی را با دوازده متفکر برجسته مارکسیست انجام داده که عبارتند از: رابرت آلبریتون، باربارا اپشتاین، آرون اتزلر، اعجاز احمد، ژیلبر اشکار، کوین اندرسن، لئو پانیچ، کاترین سامری، سام گیندین، مایکل لبوویتز، پیتر هیودیس و اورسلا هیوز. او این گفت‌وگوها را به انضمام درآمدی که خود نوشته در کتاب «گذار از سرمایه‌داری» گردآوری کرده که در سال ٢٠١٦ در نیویورک و لندن منتشر شد و همزمان پرویز صداقت ترجمه‌ای از آن را به فارسی عرضه کرد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۰۰

  حجت الاسلام لکزایی: علوم سیاسی موجود دچار بحران است/اومانیسم یعنی انسان خودبسنده

  لکزایی با اشاره به اینکه علوم سیاسی موجود دچار بحران است، گفت: این بحران باید از منظر علامه جوادی آملی ریشه یابی شود و راهکارهای حل آن استخراج شود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۱۱:۰۰

  اقبال مخاطب‌ها به کتاب‌های سیاسی

  استقبال از خاطرات خود نوشت لوئیس بونوئل کارگردان اسپانیایی با عنوان «با آخرین نفس‌هایم» این اثر را به همراه «جامعه‌شناسی تشیع» و «درس‌های دموکراسی برای همه» در صدر فهرست پرفروش‌های آثار حوزه علوم انسانی در بازار کتاب تهران، قرار داد.

 • محمدجواد غلامرضاکاشی ۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۷:۰۹

  صوت/ دهمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران/ محمدجواد غلامرضا کاشی

 • احمد گل محمدی ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۱۰:۱۹

  گزارشی از همایش «وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر»احمد گل‌محمدی/(۶)؛

  دولت در دانشگاه: از کارسازی تا کارگزاری

  آنچه ما در عرصۀ علوم انسانی به‌ویژه علوم سیاسی با آن مواجهیم، می‌شود گفت عمدتاً شبه‌علم است؛ یعنی در اینجا علم به آن معنایی که فلاسفۀ علم تعریف کرده‌اند و معیارش را پایبندی متدولوژیک می‌دانند چندان محلی از اعراب ندارد.

 • تاجیک ۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۰۹:۳۲

  گزارشی از همایش «وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر»محمدرضا تاجیک/(۵)؛

  هستی‌شناسی انتقادی خودمان

  اگر ما نتوانیم از این دیگرآیینی به یک نوع خودآیینی سیر بکنیم (این خودآیینی این بومیگری‌ای نیست که امروز در جامعۀ دانشگاهی ما مطرح می‌شود، این خودآیینی این است که بالاخره برسیم به همان مقام و منزلت سوژگی که بتوانیم به جای خود و برای خود سخن بگوییم) و واقف نشویم که این تاری که ما را به کنشی به نام فکر و تفکر وصل می‌کند وفاداری ارتدکس‌مشرب نه به آموزه‌های مدرن است و نه به آموزه‌های پست‌مدرن.

 • محمدجواد غلامرضاکاشی ۱۳۹۵-۱۲-۲۲ ۰۹:۵۳

  گزارشی از همایش «وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر»/محمدجواد غلامرضا کاشی(۱)؛

  چشم‌اندازهای تفکر سیاسی ایرانی معطوف به اینجا و اکنون ما

   اساساً جامعۀ جدید جامعۀ خلق سوژه‌های مدرن است؛ این فرایند نه فقط رو به کاهش نمی‌رود بلکه هر روز رو به افزایش است. سوژه‌ها حتی هرکدامشان یک سرشت هم ندارند، چه‌بسا در طول مدت‌زمانی که زندگی می‌کنند بارها غایت خودشان را از زندگی بازتعریف می‌کنند؛ بنابراین جامعۀ سیاسی مدرن علی‌الاصول قرار است بر یک بستر آشوبناک بنا شود.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۰:۰۴

  بهشتی: بدفهمی‌های ترجمه آشفتگی بسیاری در علوم سیاسی به وجود آورده است

  علیرضا بهشتی، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره افت کیفیت کتاب‌های علوم سیاسی گفت: ترجمه‌های سطحی، کج‌فهمی و بدفهمی‌هایی را در میان کتاب‌های علوم سیاسی به وجود آورده است به ویژه وقتی شما آثاری را می‌بینید که در زبان اصلی بسیار روان‌تر و قابل‌ فهم‌تر است.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۶:۲۰

  «تراژدی علوم سیاسی» زیر ذره‌بین نقد

  نشست بررسی و نقد کتاب «تراژدی علوم سیاسی» در انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۵:۴۰

  فیرحی: کتاب‌های علوم سیاسی دچار خودسانسوری می‌شوند

  داوود فیرحی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: اگر مولف در روانشناسی بالینی کتابی بنویسید، امکان آن بسیار اندک است که دچار خودسانسوری شود، اما در حوزه علوم سیاسی این مشکل وجود دارد که شاید تا اندازه‌ای به ماهیت رشته علوم سیاسی و شرایط جامعه نیز برمی‌گردد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۰۹:۴۰

  ماموریت پهلوی غربی سازی ایران بود/ فرآیند دولت سازی در عصر پهلوی

  یک استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: دولت پهلوی کارویژه خود و هدف خود را بر حسب نوعی مدرن سازی جامعه ایران قرار داده بود که هدف نهایی آن غربی شدن تلقی می شد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۰۹:۵۴

  گذار به دموکراسی رادیکال

  سعید رهنما، استاد علوم سیاسی در دانشگاه یورک کانادا، در کتاب «گذار از سرمایه‌داری» این سؤالات را با گروهی از نظریه‌پردازان و کنش‌گران سیاسی برجسته جهان در میان گذاشته و نظرات متفاوت آنها را در فصول مختلف کتاب آورده است.

 • فیرحی ۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۰۹:۴۴

  گزارشی از نشست «تامل درباره ایران» (۲)؛

  قلندر دو اقلیم

  در گروه علوم سیاسی یک گرایش تاریخی نسب به علوم سیاسی تحت تأثیر مرحوم شیخ‌الاسلامی وجود داشت و یک گرایش جامعه‌شناسی هم بود که در دو شاخه یکی شاخۀ مارکسیستی تحت تاثیر دکتر حسین بشیریه و دیگری غیر مارکسیستی تحت تاثیر دکتر نقیب‌زاده دنبال می‌شد. در این دوره شاخۀ اندیشه یک شاخۀ یتیم بود و شاید بشود گفت علاوه بر یتیمی گیج‌وواج هم بود؛ اما با آمدن دکتر طباطبایی به‌تدریج این حوزه به یک دانش قوی تبدیل شد.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۲:۰۰

  نشست تخصصی «چرا اشتراوس بخوانیم؟» برگزار می‌شود

  انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران نشست تخصصی «چرا اشتراوس بخوانیم» را با حضور دکتر رسول نمازی برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۱۱:۴۰

  داوری۷۰۰ اثر در گروه علوم سیاسی جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر

  گروه داوری علوم سیاسی، انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) ششمین دوره جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر ۷۰۰ اثر رسیده به دبیرخانه این جشنواره را بررسی کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۶ ۱۱:۴۰

  هفتادمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «علوم سیاسی» منتشر شد

  هفتادمین شماره فصلنامه علمی ـ پژوهشی «علوم سیاسی» در حوزه مطالعات اسلامی ـ سیاسی به صاحب امتیازی دانشگاه باقرالعلوم (ع) منتشر شد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۲:۲۰

  کاشی: امر سياسي خود انگيخته و آشوبناك است

  در ايران نه علوم سياسي به آن معنا آمد كه ما دچار بحران شويم و از سوي ديگر دچار انحطاطي هستيم كه هرچه جلوتر مي‌رويم اين انحطاط بيشتر مي‌شود. در واقع قضيه اين است كه ما پيراموني‌ها نياز مضاعف داريم كه مقولات اجتماعي و فرهنگي مان را در بستر زندگي روزمره ببينيم.

 • کتابخوانی ۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۵۹

  بسته پیشنهادی کتاب فرهنگ امروز؛

  راهنمای کتابخوانی نورورزی

  فرهنگ امروز به روال سال های پیش در ایام تعطیلات بسته پیشنهادی کتاب خود را برای مطالعه اهالی علوم انسانی پیشنهاد میدهد. امسال این کتابها نه از زبان تحریربه فرهنگ امروز بلکه از طریق برخی اساتید دانشگاهی علوم انسانی پیشنهاد داده می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۸ ۱۳:۱۵

  اجلاسیه نهایی نظریه «رهیافت بومی سازی علوم سیاسی» برگزار می شود

  اجلاسیه نهایی نظریه «رهیافت بومی سازی علوم سیاسی» در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۸ ۰۹:۰۰

  گذار از علوم سیاسی غربی به روایت رحیم پور ازغدی

  صوت کامل درس گفتار گذر از علوم سیاسی غربی به علوم سیاسی اسلامی منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۱۷:۱۵

  پیام تسلیت معاون امور فرهنگی به مناسبت درگذشت عبدالرضا هوشنگ مهدوی

  معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت دکترعبدالرضا هوشنگ مهدوی؛ استاد دانشگاه و مولف کتاب‌های علوم سیاسی را تسلیت گفت.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۰۸:۲۸

  مخاطبان علوم سیاسی بخوانند / از انقلاب دوم آمریکا تا ریاست جمهوری کلینتون و اوباما

  ۴ کتاب جدید با موضوعیت علوم سیاسی در انتشارات طلایه پُرسو منتشر شد.

 • لاکاتوش ۱۳۹۴/۰۹/۱۰

  روش‌شناسی علوم سیاسی در مصاحبه با محمد عبدالله‎پور ؛

  کاربست برنامه‌ی پژوهشی لاکاتوش در علوم سیاسی

  در خصوص امکان کاربست «برنامه‌ی پژوهشی لاکاتوش» چندین دیدگاه مطرح شده است: برخی هرگونه کاربست را نفی کرده و حکم به «امتناع» داده‌اند، برخی دیگر «امکان» کاربست را به‌صورت مطلق پذیرفته‌اند و برخی دیگر راه میانه را در پیش گرفته و سخن از کاربست با «جرح و تعدیل‌ها» گفته‌اند، یعنی راهی میانه بین امتناع و امکان مطلق. بنده به جریان سوم معتقدم و دلیل این امر بیشتر در مسئله‌ی «خلاقیت» پژوهشگر است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۶:۳۰

  اعمال نظرات اصلاحی اساتید در بازنگری رشته علوم سیاسی

  دبیر شورای تحول و ارتقا علوم انسانی گفت: نظرات اصلاحی اساتید علوم سیاسی در بازنگری رشته کارشناسی علوم سیاسی اعمال می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۹ ۱۴:۱۹

  جلد دوم کتاب «آموزش سیاسی» از راه رسید/ پژوهشی براساس مستندات تاریخی

  جلد دوم کتاب «آموزش سیاسی» با عنوان فرعی تاریخ تحولات ایران، سیاست تطبیقی روابط بین‌الملل، حقوق و سازمان‌های بین‌المللی گردآوری و تدوین جواد قربانی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 • ۱۳۹۴/۰۸/۰۶

  ۱۰ چالش اصلی علوم انسانی در ایران/ تمام بیراهه‌های علوم سیاسی

  رئیس کارگروه علوم سیاسی شورای تحول علوم انسانی معتقد است علوم انسانی دچار ۱۰چالش اصلی است و به تبع آن علوم سیاسی هم نتوانسته یک فارغ التحصیل کارآمد با تحلیل درست از اوضاع سیاسی تربیت کند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۷ ۰۹:۴۰

  مقاومت اساتید و دانشجویان علوم سیاسی با تحول تجددستیزانه

  عضو هیأت علمی دانشگاه مفید گفت: روح حاکم بر طرح تحول علوم سیاسی اگر تجددستیزانه باشد جواب نمی دهد و با مقاومت اساتید و دانشجویان مواجه می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۳:۳۰

  بررسی آراء جماعت گرایان با محوریت آثار مایکل سندل

  لیبرالیسم و محدودیت های عدالت اثر مایکل سندل در نشست بررسی آراء جماعت گرایان نقد می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۱۶:۲۰

  نشست بررسی طرح تحول علوم سیاسی در ایران برگزار می شود

  نشست علمی بررسی طرح تحول علوم سیاسی در ایران با حضور برخی اساتید این رشته برگزار می شود.