منوچهر آشتیانی

کل اخبار:38

 • شماره 31 ۱۳۹۹-۱۱-۲۵ ۱۰:۲۷

  شماره سی و یکم نشریه فرهنگ امروز منتشر شد؛

  ردیابی نئولیبرالیسم در ایران و جهان

  چالش‌های اقتصاد ایران در سه دهه اخیر موجب طرح مباحثی در حوزه اقتصاد سیاسی با دکتر حسین راغفر شد. در این گفت و گو بررسی سیر تاریخی و حرکت نئولیبرالیسم در جهان و ایران مورد بحث قرار گرفت. راغفر در این گفت و گو مسائل مبتلابه اقتصادی ایران را حاصل تفکری عنوان کرد که به مراکز تصمیم گیری نفوذ کردند. او در این خصوص توضیحات مبسوطی ارائه داد.

 • ۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۱۱:۰۰

  سارا شریعتی: جامعه شناسی پادزهر هر نوع بنیادگرایی است/ میراثی که توسلی برجای گذاشت

  سارا شریعتی گفت: در دهه‌های اخیر با حضور افراط گرایی مذهبی، کار کردن در این حوزه سخت و خطرناک شده اما توسلی خلاف این عمل کرد و در حوزه جامعه‌شناسی دین روی جامعه شناسی اسلام تاکید کرد.

 • ۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۱۵:۰۰

  سفیدخوش: آشتیانی در نوشته­‌هایش تلاش کرد علیه فلسفه افشاگری کند/ مشکلات پروژه جامعه شناسی شناخت

  میثم سفیدخوش گفت: آشتیانی در نوشته­‌هایش بارها تلاش کرده است تا علیه فلسفه به قول خودش افشاگری کند و بسیاری لحظات و دقایق فلسفی را به نفع خوانش پسامتافیزیکی و جامعه­‌شناختی خود تأویل می­‌کند.

 • ۱۳۹۹-۰۷-۲۲ ۱۱:۰۰

  نظر پژوهشگران متعدد درباره منوچهر آشتیانی؛ آشتیانی هم شیفته هایدگر بود هم منتقد/برخورداری از اصالت فکری

  نجاتی حسینی نوشت:تفکرات وتألیفات منوچهر آشتیانی ثمره تحقیق و تأمل شخصی بودند نه ترجمه حرف‌های دیگران به زبان فارسی. لذا در میان اصحاب علوم اجتماعی ایران او از اصالت فکری تحقیقی برخوردار بود.

 • ۱۳۹۹-۰۷-۱۵ ۱۲:۰۰

  آخرین اثر مرحوم منوچهر آشتیانی؛ «درآمدی بر تاریخ جامعه‌شناسی شناخت» منتشر شد

  کتاب «درآمدی بر تاریخ جامعه‌شناسی شناخت» آخرین اثر مرحوم منوچهر آشتیانی از سوی انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری پگاه روزگار نو منتشر شد.

 • ۱۳۹۹-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۰

  دوباره زنده می‌شوم و باز می‌گردم.../   به احترام منوچهر آشتیانی که در ۹۰ سالگی درگذشت

 • شماره 30 ۱۳۹۹-۰۷-۱۲ ۱۳:۳۰

  شماره سی‌ام فرهنگ امروز منتشر شد؛

  جامعه‌شناس فیلسوف

  هشتم مهر ماه وقتی شماره سی‌ام نشریه فرهنگ امروز با تصویر منوچهر آشتیانی در چاپخانه زیر چاپ بود خبر درگذشت ایشان همگان را متاثر کرد. پیش از این فرهنگ امروز در چندین مصاحبه در شماره‌های مختلف در موضوعات گوناگون اعم از خاطرات، هایدگر، حزب توده، کودتای ۲۸ مرداد و چندین موضوع دیگر از آرا و نظرات منوچهر آشتیانی بهره‌مند شده بود. اما در این شماره تلاش شد با تشکیل پرونده‌ای مجزا و مفصل به کارنامه ایشان پرداخته شود.

 • ۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۱۴:۰۰

  اسمعیل خلیلی از آثار و فعالیت‌های علمی منوچهر آشتیانی گفت: ترجمه و تالیف بیش از ده اثر کلاسیک در جامعه‌شناسی شناخت ماحصل کار اوست

  اسمعیل خلیلی از انتشار آخرین کتاب زنده‌یاد منوچهر آشتیانی خبر داد و گفت: قرار بود «جامعه‌شناسی شناخت» طی روزهای آتی از سوی انتشارات پگاه روزگار نو منتشر شود که عمرش ایشان کفاف نداد.

 • ۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۱۳:۳۰

  به مناسبت درگذشت منوچهر آشتیانی؛ تحت تاثیر هدایت، فردید ونیما بودم/هایدگر عارف است نه فیلسوف

  در گفتگوی تفصیلی که خبرگزاری مهر در گذشته با منوچهر آشتیانی انجام داده است، وی از حضور خود در حلقه فردید و هدایت در دهه بیست خاطراتی نقل کرده که خواندنی است.

 • ۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۱۲:۳۰

  محبوس ویلچرنشین آپارتمانی بی‌آسانسور/ بازنشر شرح دیدار و گفت‌وگو با منوچهر آشتیانی، پیر جامعه‌شناسی و فلسفه به بهانه درگذشت او

  خانه دکتر منوچهر آشتیانی با ۸۹ سال سن در طبقه چهارم آپارتمانی بی‌آسانسور بود. شوک این واقعیت وقتی کامل شد که به داخل آپارتمان رفتیم و دیدیم پیرمرد روی ویلچر نشسته است. ایبنا به بهانه درگذشت این استاد جامعه شناسی و فلسفه بار دیگر این گزارش را باز نشر کرده است.

 • ۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۹:۴۶

  منوچهر آشتیانی درگذشت

  منوچهر آشتیانی، جامعه‌شناس و مترجم پس از یک‌دوره طولانی بیماری درگذشت.

 • ۱۳۹۹-۰۷-۰۸ ۱۴:۰۰

  اثر جدید منوچهر آشتیانی؛ «تاریخ جامعه‌شناسی شناخت» به‌زودی منتشر می‌شود

  کتاب «درآمدی بر تاریخ جامعه‌شناسی شناخت» نوشته منوچهر آشتیانی به‌زودی از سوی انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری پگاه روزگار نو منتشر می‌شود.

 • ۱۳۹۹-۰۶-۲۹ ۱۲:۳۰

  اثر جدید استاد «منوچهر آشتیانی»: «تاریخ جامعه‌شناسی شناخت» به زودی منتشر می‌شود

  کتاب «درآمدی بر تاریخ جامعه‌شناسی شناخت» نوشته «منوچهر آشتیانی» به زودی از سوی انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری پگاه روزگار نو منتشر می‌شود.

 • آشتیانی ۱۳۹۸/۰۸/۲۵

  گفت‌وگوی بلند فرهنگ امروز با منوچهر آشتیانی/قسمت دوم؛

  تاریخ ما منفصل مانده است

  برای یک غربی، پشت سر علوم امروزین، فلسفه‌ی تاریخ و فلسفه‌ی جامعه و پشت آن نیز الهیات جامعه خوابیده است، اما جای این‌ها در کشور ما خالی است. در ایران مطالعه در این زمینه تا حدی به حوزه‌های علمی بازمی‌گشت، کاری که انجام نشد؛ بنابراین ما در ایران نه فلسفه‌ی حقوق داریم نه فلسفه‌ی سیاست، نه فلسفه‌ی زیباشناسی، نه فلسفه‌ی تاریخ، فلسفه‌ی ما کاری به این مسائل و مباحث نداشته است، قبلاً الهیات هم نبوده که از آن فلسفه بیرون بیاید، پس علم تاریخ و جامعه‌شناسی بر اساس چه عقبه‌ای استوار شود؟ تاریخ ما منفصل مانده و قطع شده است.

 • آشتیانی ۱۳۹۸/۰۸/۱۹

  گفت‌وگوی بلند فرهنگ امروز با منوچهر آشتیانی/قسمت اول؛

  جامعه‌شناسی همیشه تاریخی است

  چرا پیوند بین جامعه‌شناسی و تاریخ که به جامعه‌شناسی تاریخی منتهی می‌شود آن‌طور که می‌بایست به آگاهی علمی نرسیده است؟ دلایل زیادی را می‌توان مطرح کرد، شاید یکی از دلایل تقریباً غیرکاربردی بودن آن است؛ به‌عنوان مثال، شما از جامعه‌شناسی صنعت به طور مشخص در فرایندهای صنعتی استفاده مستقیم می‌کنید، من معتقدم نظام سرمایه‌داری -مخصوصاً سرمایه‎داری متأخر- خیلی حسابگر است و به محض آنکه حس کند یک جریان فکری وجود دارد که عصای دستش می‌شود و به آن کمک می‌کند محال است که از آن دفاع نکند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۳۱ ۱۴:۳۰

  منوچهر آشتیانی: فرزند لحظات تاریخی هستیم/ یک پا در جمهوری و یک پا در فئودالیسم باقی‌ ماندیم

  منوچهر آشتیانی می‌گوید: با اینکه بزرگترین تحول اجتماعی تاریخی را انجام دادیم و از نظام شاهنشاهی به جمهوری رسیدیم ولی همچنان بین جمهوری و فئودالیسم باقی‌ماندیم.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۱۲:۰۰

  صیانت از هگل در برابر قرائت‌های اگزیستانسیالیستی

  آشتیانی که دکترای خود را در آلمان و درباره «میان فرهنگی راجع به دیالکتیک اکهارت، مولانا و هایدگر» نوشته است، معتقد است، چهل و هشت سال به اعمال روش و منش دیالکتیک در اندیشه و زندگی خود دست زده است.

 • هستی مندی ۱۳۹۸-۰۴-۲۹ ۱۷:۰۴

  هستی مندی و تاریخ مندی

  منوچهر آشتیانی

  این کتاب جدیدترین اثر مکتوب منوچهر آشتیانی است که در آن به صورت موجز به بررسی دو مسئله از اساسی‌ترین مسائل فلسفی که بشر از ابتدای تاریخ فلسفه تاکنون با آن درگیر بوده است، پرداخته است: «انسان و تاریخیت وجود او». نویسنده به دور از هرگونه اطناب و شرح و حواشی زائد، این دو مسئله اساسی را با فراخوانی تاریخ فلسفه غرب و مقایسه مدام آن با فلسفه شرقی و دینی و نیز فلسفه اسلامی پی گرفته است

 • آشتیانی ۱۳۹۷-۱۱-۰۳ ۱۲:۱۲

  چند پرده‌ از جلسات ملاقات با هایدگر/ منوچهر آشتیانی؛

  هایدگر و ما ایرانیان

  کارل لویت در سمینار دانشگاهی خود علیه مداحی هیتلر توسط هایدگر، در حضور ما دانشجویان به طنز و طعنه گفت: عجبا که این استاد معظم ما (و استاد خود لویت) به پیامد قول خود وفادار نماند؛ زیرا اگر هیتلر عقل مطلق تاریخ بود، پس می‌بایست هایدگر بعد از آنکه استالین او را به خاک فلاکت نشاند، استالین را «عقل مطلق تاریخ» معرفی می‌کرد!

 • ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۳:۴۱

  جایگاه دیالکتیک هگل درتاریخ دیالکتیک جدید/ اثر جدید منوچهرآشتیانی

  «جایگاه دیالکتیک هگل در تاریخ دیالکتیک جدید»با موضوع علوم اجتماعی اثر منوچهر آشتیانی را نشر قطره برای نخستین بار چاپ کرده است.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۷:۱۸

  ناکام موفق/ احمد فردید و فلسفه در گفت‌وگو با منوچهر آشتیانی

  فردید برنامه وسیع و عمیقی داشت مبنی بر اینکه فلسفه در ایران باید از بنیاد دگرگون شود. او چیزی شبیه سهروردی می‌گفت. سخنش در فرم تفکر ایرانشهری بود. یعنی می‌گفت ایرانشهر جدیدی باید ساخته شود و فلسفه جدیدی ایجاد شود. تاکید داشت آنچه می‌گویم به‌کلی با آنچه الان در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، به کلی فرق دارد

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۰:۳۰

  کتاب «پرسیدن و جنگیدن» نقد می‌شود

  کتاب «پرسیدن و جنگیدن» گفتگو با منوچهر آشتیانی درباره تاریخ معاصر و علوم انسانی در ایران نقد می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۱۲:۴۰

  رضا نساجی: نگرش فلسفی به علوم اجتماعی را مدیون آشتیانی هستیم

  رضا نساجی می‌گوید: منوچهر آشتیانی به لحاظ سیاسی، خانواده پدری ایشان از خانواده‌های بزرگ و درهم‌تنیده‌ روحانی دوران قاجار و مشروطه، یعنی آشتیانی، طباطبایی و بهبهانی، هستند که فتوای تحریم توتون و تنباکو در زمان ناصرالدین شاه را از میرزای آشتیانی داریم و نه میرزای شیرازی! میرزا محمدحسن آشتیانی که جد بزرگ دکتر آشتیانی است و از لحاظ مادری هم او خواهرزاده نیما یوشیج است که خود موضوع پژوهش دیگری خواهد بود.

 • آشتیانی ۱۳۹۶/۱۱/۲۸

  آسیب‌شناسی ترجمه‌ی فلسفه‌های آلمانی در ایران، در گفت‌وگو با منوچهر آشتیانی؛

  ترجمۀ متون فلسفۀ آلمان از انگلیسی فاجعه است!

  بدترین ترجمه‌ی آثار آلمانی، ترجمه‌ای است که از انگلیسی به فارسی ترجمه شود. یعنی حتی یک کلمه از آلمانی را نمی‌شود به انگلیسی برگرداند که معنای واقعی آن را نشان دهد؛ مگر اینکه چیزی از خودتان سرهم کنید. یعنی هگل به انگلیسی غیرقابل ترجمه است.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۱۵:۲۰

  هایدگر عارف است نه فیلسوف!

  منوچهر آشتیانی از هایدگر، مارکس و نحوه مواجهه ایرانیان با نویسنده وجود و زمان می‌گوید

 • ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۳:۰۰

  آشتیانی: نظام فلسفی هایدگر در مفاهیم بنیادین متاثر از مارکس است

  منوچهر آشتیانی، پژوهشگر و مدرس جامعه‌شناسی و فلسفه می‌گوید که هایدگر در اساسی‌ترین مفاهیم دستگاه فلسفی‌اش یعنی «وجود» وامدار اندیشه مارکس است، اما مترجمان و پژوهشگران ایرانی از این نکته مهم غفلت کرده‌اند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۰:۴۰

  آشتیانی ترجمه مجموعه شش جلدی درباره کانت را به پایان رساند

  آشتیانی نتایج پژوهش‌های ۴۰ ساله خود درباره کانت را منتشر می‌کند.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۱:۲۰

  منوچهر آشتیانی: تحت تأثیر هدایت، فردید و نیما بودم/ هایدگر، عارف است نه فیلسوف

  با منوچهر آشتیانی، از نسل اول جامعه شناسان ایرانی درباره خاطرات دوران جوانی، حیات فکری و تحصیلات او به گفتگو نشستیم و نظر او را درباره جریانات چپ و انقلاب اسلامی جویا شدیم.

 • آشتیانی ۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۰:۳۳

  منوچهر آشتیانی؛

  شرح کوتاهی دربارۀ آیرونی نزد سورن کیرکگور

  هگل حق داشت وقتی پیامبرانه می‌گفت «تاریخ همواره دو بار روی می‌دهد» و مارکس به‌حق در تکمیل بیان استاد خود می‌افزود: آری، اما بار اول جدی و تراژیک، ولی بار دوم شوخی و آیرونیک. با تفسیر دقیق‌تر و صادقانه‌تر این جدی و آن شوخی دیگر، تکلیف تفکر اصیل فلسفی و عرفانی در دوران کنونی تاریخ بشریت معلوم است. احتمالاً شوخی‌ترین جدی همان است که هستی تاریخ جهان و جهان تاریخ با انسان‌ها نموده است و می‌نماید.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۴:۴۵

  گرفتاری در «جزر و مَد» تالیف و ترجمه حوزه فلسفه/ یادداشت منوچهر آشتیانی

  منوچهر آشتیانی از استادان پیشکسوت فلسفه غرب در یادداشتی که در اختیار ایبنا، قرار داده نوشته است: «پژوهشگر فلسفه در ایران در «جزر و مد» تالیف و ترجمه به سر می‌برد و متاسفانه ترجمه آرای فیلسوفان غربی مانند «تب»ی است که آنها را فراگرفته است.»