شناسهٔ خبر: 9918 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

ایجاد رصدخانه فرهنگی و شبکه اجتماعی دانشجویی؛ دو پیشنهاد معاون وزیرعلوم

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مدیران فرهنگی نباید جایگاه و ماموریت خود را دست‌کم بگیرند.

به گزارش «فرهنگ امروز» به نقل از ایسنا؛ سیدضیاء هاشمی در هفتادویکمین گردهمایی معاونان فرهنگی واحدهای جهاددانشگاهی سراسر کشور و روسای مراکز تابعه که در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: فصل مشترک و مبنای مشترک جمع حاضر بر این است که حوزه فرهنگی به استراتژی نیاز دارد تا بتواند با یک راهبرد مشخص به مدیریت این حوزه بپردازد.

وی با بیان اینکه برخی گمان می‌کنند فرهنگ به دلیل سیالیت نمی‌تواند موضوع مدیریت باشد، خاطرنشان کرد: با چنین تصوری مسیر خود را متزلزل کرده‌ایم.

"مهندسی فرهنگ" تعبیر درستی نیست

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه تعبیر "مهندسی فرهنگ" تعبیر درستی نیست، تصریح کرد: تعابیری از قبیل مهندسی فرهنگی، معماری فرهنگی و مدیریت فرهنگی می‌تواند تعابیر دقیق‌تری باشد؛ نباید گمان کنیم که فرهنگ یک شیء بی‌جان است که باید آن را بسازیم، فرهنگ ساختی نیست بلکه ساخته شدنی است.

وی کار مدیر فرهنگی را طراحی مسیرهایی دانست که حوزه فرهنگی را تسهیل کند و همچنین افزود: ما به عنوان مدیران فرهنگی باید بدانیم چه می‌خواهیم بکنیم و چه می‌توانیم بکنیم؛ تمام اعمال ما به عنوان عناصر فرهنگی در این مسیر موثر است.

معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه فرهنگ یک کالای مادی نیست و یک واقعیت چند ساحتی است، عنوان کرد: بنابراین ظرافت در این حوزه بسیار دقیق است.

دکتر هاشمی ادامه داد: با توجه به تاریخ کهن کشور ما، تحولات فرهنگی متاثر از این پیشینه است و این پیشینه سرمایه‌ایست که هم می‌تواند به ما کمک کند و هم می‌تواند دست ما را ببندد.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی دقیق فرهنگ، اظهار کرد: اگر مدیر فرهنگی با هر نیتی خوب و شایسته عمل نکند و سیاستگذار فرهنگی، فرهنگ را به خوبی نشناسد، مداخلات او ممکن است در تضاد با فرهنگ باشد.

عدم بهره‌گیری از دیدگاه‌های علمی باعث استبداد رای می‌شود

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه اولین راهبرد در مدیریت فرهنگی دانشگاه بهره‌گیری از دیدگاه‌های علمی و کارشناسانه است، خاطرنشان کرد: تغییر و تحولات در حوزه فرهنگی بسیار سریع و به‌روز است و نباید گمان کنیم که همه چیز را می‌دانیم.

به عنوان مدیران فرهنگی نباید دچار سیاست‌زدگی شویم

وی اضافه کرد: باید از تمام توان، استعداد و دانش در این حوزه استفاده کنیم ، در غیر این صورت دچار استبداد رای و خودبینی می‌شویم.

دکتر هاشمی با تاکید بر شناسایی شان و جایگاه فرهنگ توسط مدیران فرهنگی، تصریح کرد: در جامعه ما امروزه منظور عامه مردم از اخبار، اخبار و رویدادهای سیاسی است؛ اگر چه سیاست شریف است اما نباید نادیده بگیریم که سیاست هم متکی به فرهنگ است و باید مسیر خود را در افق فرهنگ پیدا کند.

وی با بیان اینکه فرهنگ نسبت به سیاست اشرفیت دارد، تصریح کرد: در صورت عدم شناخت جایگاه فرهنگ به فرهنگ سیاست‌زده دچار می‌شویم.

دکتر هاشمی ادامه داد: به عنوان مدیران فرهنگی نباید دچار سیاست‌زدگی شویم بلکه باید اقتضائات فرهنگی را بشناسیم و فضای سیاسی را با آن منطبق کنیم؛ این امر، مسلم اما مغفول است.

در مسایل فرهنگی باید نگرش دراز مدت داشت

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم با اعتقاد بر اینکه در حوزه فرهنگی نمی‌توان برنامه کوتاه‌مدت داشت، بیان کرد: نباید توقع داشت برنامه‌ها در کوتاه‌مدت به نتیجه قطعی برسد بلکه فرآیند فرهنگی باید با بلند نظری همراه باشد نه با کوتاه اندیشی.

وی با تاکید بر توجه به تنوع ویژگی‌ها و عناصر فرهنگی، گفت: در جامعه ما که تاریخ کهن و ریشه‌های فرهنگی غنی دارد این تنوع ویژگی‌ها و عناصر فرهنگی سرمایه است و مواجهه با این تنوع مستلزم سعه صدر، اعتماد به نفس و خودباوری مدیر فرهنگی است و این امر می‌تواند باعث رشد جریان‌های فرهنگی، پویایی و تکامل شود.

دکتر هاشمی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی همراه با نوعی انباشتگی هستند، خاطرنشان کرد: فرآیند رشد فرهنگ از طریق ابداع، اختراع، کشف، عاریه گرفتن و ... است.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ پدیده ثابتی نیست، تصریح کرد: وضعیت فرهنگ جامعه همواره در حال تغییر است و اگر مدیر فرهنگی نسبت به این ویژگی فرهنگ خودآگاهی داشته باشد، می‌تواند فرآیند رشد فرهنگی را تقویت کند.

ایجاد رصدخانه‌ فرهنگی نیاز امروز جامعه است

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه تحولات فرهنگی، خودجوش و درون‌زاست و منتظر کسی نمی‌ماند، ادامه داد: جهاددانشگاهی می‌تواند در زمینه شناسایی تغییرات و رصد تحولات فرهنگی بسیار موثر و موفق باشد.

وی ایجاد رصدخانه‌ای برای رصد تغییرات فرهنگی را نیاز جامعه توصیف کرد و افزود: اگر رصدخانه‌ای به طور مرتب اطلاعات دقیقی از تغییرات فرهنگی به ما بدهد، سیاست‌گذاری‌های ما دقیق و سودمند خواهد بود در غیر این صورت تصمیمات یا بی‌حاصل است یا نتیجه تخریبی دارد.

دکتر هاشمی اضافه کرد: جهاددانشگاهی ظرفیت رصد تحولات فرهنگی را در جامعه دارد و انجام ۲۱۰۰ کار مطالعاتی در طول ۱۵ سال گواه این امر است.

ضرورت ایجاد یک شبکه اجتماعی دانشجویی در فضای مجازی

معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر توجه به حوزه‌های هویتی، خاطرنشان کرد: در تمام جوامع، ایده‌آل این است که شهروندان نسبت به جامعه، شهر، سازمان و کشور تعهد و تعلق داشته باشند زیرا این دلبستگی منشاء خدمات و تعهد به آن سازمان خواهد بود.

وی با اشاره به جمعیت چهار میلیونی دانشجویان کشور، عنوان کرد: هویت فرهنگی، ملی و دینی این دانشجویان از دغدغه‌های مهم، ثابت و همیشگی مدیران فرهنگی بوده و شناساندن هویت ملی و دینی به دانشجویان از ماموریت‌های مدیران فرهنگی است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه این فعالیت‌ها منقطع نیست بلکه مستمر است، گفت: اگر با استراتژی و بر اساس علم، تحلیل و شناخت حرکت کنیم آنگاه استمرار این فعالیت‌ها را می‌پذیریم و می‌دانیم نباید در آنها انقطاعی وجود داشته باشد.

وی اعتلای جایگاه و منزلت اجتماعی دانشگاه و دانشگاهیان را از دیگر ماموریت‌های مدیران فرهنگی خواند و افزود: خوشبختانه سطح اعتماد به اساتید در جامعه ما سطح بالایی است با این حال باید در جهت ارتقای آن تلاش کنیم.

دکتر هاشمی با تاکید بر توجه مدیران فرهنگی به حوزه فضای مجازی، اظهار کرد: دنیای مجازی را باید بسیار جدی گرفت زیرا در این حوزه دچار مشکل هستیم؛ جهاددانشگاهی می‌تواند در این حوزه برنامه‌ریزی‌های ارزشمندی داشته باشد.

وی ایجاد یک شبکه اجتماعی دانشجویی را در مسیر تقویت فرهنگ دانشجویان موثر دانست و افزود: ایجاد چنین شبکه اجتماعی برای تعامل و گفتگوی دانشجویان در یک محیط مجازی اخلاقی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم با اشاره به مناظره‌های دانشجویی که از سوی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی برگزار شد، تصریح کرد: اگر به دنبال تقویت فرهنگ نقد و نقادی هستیم این مناظره‌ها راهکار خوبی است.

وی با اعتقاد به اینکه جهاددانشگاهی می‌تواند در کرسی‌های آزاداندیشی مشارکت کند، بیان کرد: این کرسی‌ها منجر به تقویت فرهنگ خلاقیت و تولید ایده‌های جدید می‌شود و فعالیتی است که می‌تواند نحوه هم‌زیستی را با گروه‌های مختلف در جامعه به ما آموزش دهد و جهاددانشگاهی می‌تواند در این حوزه نیز ذی‌نفع و ذی‌سهم باشد.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه جهاددانشگاهی عرصه کارهای سخت است و در حوزه کارهای سخت فرهنگی همیشه پیشگام بوده است، عنوان کرد: در دوره جدید بستر مناسبی برای فعالیت فرهنگی فراهم است و این دوره فرصت ارزشمندی است که خلاقیت‌ها جهشی را دنبال کنند و ما نیز در وزارت علوم نه تنها حمایت و همکاری می‌کنیم بلکه اعلام نیاز می‌کنیم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: نتیجه این گردهمایی در ماه‌های آینده مشخص شود.

نظر شما