شناسهٔ خبر: 62345 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

یک اسلام شناس آلمانی مطرح کرد: مرکز اسلامی هامبورگ یکی از مهم‌ترین موسسات شیعی در اروپا است

یاووز اوزگز، در پی مخالفت ها ودرخواست ممنوعیت فعالیت برای مساجد و مراکز اسلامی در آلمان یادداشتی نوشت و در آن اشاره کرد که مرکز اسلامی هامبورگ یکی از مهم‌ترین موسسات شیعی در اروپا است.

مرکز اسلامی هامبورگ یکی از مهم‌ترین موسسات شیعی در اروپا است

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ تنها چند هفته پس از ممنوعیت فعالیت حزب‌الله لبنان در آلمان و حمله نیروهای پلیس به مساجد و مراکز وابسته به این سازمان، حالا شاخه هامبورگ اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان، خواستار ممنوعیت فعالیت‌های مرکز اسلامی هامبورگ شده‌ است. این در حالی است که این مرکز اسلامی، یکی از مهم‌ترین مؤسسات اسلامی و شیعی در اروپا و آلمان به شمار می‌آید و برای شیعیان این کشور اهمیت زیادی دارد. در این ارتباط، دکتر یاووز اوزگز، محقق و اسلام‌شناس ساکن آلمان در یادداشتی که برای سایت مسلم مارکت نوشته، از درخواست اتحادیه دموکرات مسیحی برای ممنوعیت مرکز اسلامی هامبورگ و افزایش فشار بر شیعیان انتقاد کرده است. او همچنین مرکز اسلامی هامبورگ را به عنوان یکی از مهم‌ترین موسسه شیعی در اروپا معرفی کرده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، ترجمه بخش‌هایی از این یادداشت است:

از زمانی که پلیس آلمان به ساختمان مساجد و مراکز تجمع نیروهای وابسته به حزب‌الله حمله کرد، مدت زیادی نگذشته است. این اقدام کاملا به نفع لابی صهیونیسم بود و باعث تحقیر شیعیان در آلمان و سراسر جهان شد. از این رو، گروه‌های مختلف در داخل و خارج آلمان به رفتار دولت و نیروهای پلیس انتقاد کردند. دکتر محمد هادی مفتح، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ نیز در نامه‌ای محترمانه و سرگشاده از رئیس‌جمهور آلمان خواست تا شأن و جایگاه مسلمانان و مساجد در این کشور را حفظ کند. بسیاری گمان می‌کردند که پس از این نامه، شرایط بهتری برای مسلمانان در آلمان ایجاد خواهد شد، اما این اتفاق رخ نداد. در عوض، شاخه هامبورگ اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان چند روز پیش، خواستار ممنوعیت فعالیت مرکز اسلامی هامبورگ شد. اعضای این حزب از نمایندگان پارلمان ایالتی هامبورگ خواسته‌اند تا جلوی فعالیت‌های مرکز اسلامی را بگیرند. آن‌ها گفته‌اند که اعضای مرکز اسلامی هامبورگ با طرفداران حزب‌الله در آلمان ارتباط دارند و از آن‌ها حمایت می‌کنند.

اتحادیه دموکرات مسیحی در دولت هامبورگ سهمی ندارد، اما به نظر نمی‌رسد که اعضای این اتحادیه بدون هماهنگی با بخش فدرال، چنین درخواستی را مطرح کرده باشند. همه می‌دانند که مرکز اسلامی هامبورگ مهم‌ترین مرکز شیعی در آلمان و اروپا است. اهمیت این مرکز اسلامی برای شیعیان مانند اهمیت کلیسای جامع کلن برای کاتولیک‌ها است. بنابراین هر کس که باعث ممنوعیت فعالیت‌های این مرکز شود، به نوعی با شیعیان آلمان و حتی اروپا دشمنی کرده است.

شاید از خود بپرسید که انگیزه این اتحادیه مسیحی از ممنوعیت یک مرکز اسلامی چیست؟ تنها سران اتحادیه دموکرات مسیحی می‌توانند پاسخ این سوال را بدهند. اما واقعیت این است که لابی صهیونیسم نقش پررنگی در آلمان و اروپا دارد. آلمان در سال‌های اخیر بر مسلمانان فشار می‌آورد تا اسرائیل را به عنوان کشوری مستقل بپذیرند، اما خود جزو معدود کشورهای اروپایی است که کشور فلسطین را به رسمیت نشناخته است. مسئولان دولت فدرال از مسلمانان می‌خواهند که حقوق بشر را در این کشور رعایت کنند، اما خود حقوق مردم فلسطین را نادیده می‌گیرند. آن‌ها حتی از منتقدان اسرائیل می‌خواهند که به شیوه‌ای صلح‌آمیز با دولت آپارتاید یهود برخورد کنند، اما افراد و گروه‌هایی که از سیاست‌های اسرائیل انتقاد می‌کنند را به یهودی‌ستیزی متهم می‌کنند و به حاشیه می‌رانند.

به نظر می‌رسد سیاستمداران آلمانی برای حمایت از دولت یهود حاضرند حتی منافع آلمان را نیز زیر پا بگذارند. مرکز اسلامی هامبورگ، موسسه‌ای برای گفت‌وگو میان پیروان ادیان مختلف است و تحقیقات گسترده‌ای در حوزه ادیان در این مرکز انجام می‌شود. حتی بسیاری از یهودیان که از سیاست‌های اسرائیل بیزارند، به این مرکز می‌روند. این مرکز یکی از اماکن دیدنی شهر هامبورگ است و افراد زیادی از آن بازدید می‌کنند. علاوه بر این‌ها برای شیعیان این شهر و سراسر آلمان اهمیت زیادی دارد.

من گمان می‌کنم که خواسته جدید اتحادیه دموکرات مسیحی که از سوی اعضای حزب آلترناتیو برای آلمان نیز حمایت می‌شود، توسط حزب سبزها و سوسیال دموکرات رد خواهد شد. با این وجود، هیچ اطمینانی از روند تصمیم‌گیری در پارلمان ایالتی هامبورگ وجود ندارد. ممکن است که احزاب برای گرفتن قدرت بیشتر به ممنوعیت انجمن اسلامی نیز رای دهند.

من معتقدم که در این زمینه، مسلمانان باید وارد عمل شوند و با لغو قراردادهای اقتصادی با ایالت‌ها و تحریم احزاب مختلف، خواسته‌های به حق خود را از سیاستمداران آلمان بگیرند. در این راستا، آن‌ها باید ارتباط خود را با نمایندگان ایالت‌ها که فلسطین را به رسمیت نمی‌شناسند، قطع کنند. همچنین تا زمانی که وزیر کشور از حمله به مساجد حامی حزب‌الله عذرخواهی نکرده است، هیچ مسلمانی نباید در معاملات تجاری و بازرگانی ایالت‌های مختلف آلمان شرکت کند.

بسیاری از سیاست‌مداران حال‌حاضر آلمان، بر این باورند که همزیستی مسالمت‌آمیز بین یهودیان، مسیحیان و مسلمانان در فلسطین امکان‌پذیر نیست. آن‌ها آماده‌اند تا برای حمایت از رژیم صهیونیستی، حقوق بشر را نقض کنند و به مسلمانان و مقدسات آن‌ها نیز آسیب برسانند.

همه کسانی که مرا می‌شناسند می‌دانند که من به عنوان یک مسلمان معتقد، همواره به بهبود شرایط امیدوارم. اما در مورد اصلاح وضعیت آلمان، متاسفانه امیدی زیادی ندارم! کسانی که با بی‌شرمی و به شکلی آشکار با شیعیان وارد جنگ می‌شوند، باید بدانند که هرگز  در این جنگ پیروز نخواهند بود.

نظر شما