شناسهٔ خبر: 55712 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

بیش از ۴۰۰ دانشجوی نخبه در گفتمان نخبگان علوم انسانی شرکت می کنند

دبیر اجرایی چهارمین گفتمان نخبگان علوم انسانی با اشاره به حضور بیش از ۴۰۰ دانشجوی نخبه علوم انسانی در این دوره، اهداف برگزاری این دوره را تبیین کرد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ افتتاحیه چهارمین دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی با سخنرانی غلامعلی حداد عادل، حجت الاسلام والمسلمین «حمید پارسانیا»عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت الاسلام والمسلمین واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم روز جمعه دوازدهم مردادماه در مرکز همایش‌های بین المللی غدیر دفترتبلیغات اسلامی قم برگزار شد.

«افشین نیکبخت» دبیر اجرایی چهارمین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی گفت: این دوره برای چهارمین سال متوالی از تاریخ دوازدهم الی بیست ودوم مرداد ماه در دهکده تفریحی تحقیقاتی وسف برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه چهارمین دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی با حضور دانشجویان و نخبگان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه های مطرح سراسر کشور برگزار خواهد شد، بیان کرد: شرکت کنندگان در این دوره از طریق مختلفی شناسایی شده اند که پس از مصاحبه علمی نفرات نهایی برای حضور در این دوره معرفی شده اند.

دبیر اجرایی چهارمین دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی با اشاره به حضور بیش از ۴۰۰ دانشجوی نخبه علوم انسانی در این دوره، بیان کرد: این طرح محدود به  ده روز برگزار نخواهد شد و در طول سال نیز به صورت دو جلسه در ماه کلاس و کارگاه های مختلفی برای این دانشجویان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: از مزیت های چهارمین دوره نخبگان علوم انسانی این است که دانشجویان جدید الورود می توانند از تجربیات دانشجویان قدیمی شرکت کننده در این دوره بهره مند شوند.

ایشان  با بیان اینکه یکی از محورهای این دوره نقد علوم انسانی مدرن و آشنایی با ماهیت علم مدرن است، خاطرنشان کرد: آشنایی با ماهیت علوم انسانی مدرن در فضای غرب از دیگر محورهای این دوره محسوب می شود و همچنین دانشجویان در این دوره با فضای شکل گیری انقلاب اسلامی در بستر مدرنیته آشنا خواهند شد.

وی با اشاره به آموزش رویکردهای دین شناختی در این دوره، اظهار کرد: دین به عنوان یک منبع معرفتی فعال و پویا که قرن ها است گستره جغرافیایی جهان اسلام را در سیطره خود قرار داده است در زمانه حاضر چه ظرفیت هایی دارد و چه ادعاهایی دارد و چه اقدامی انجام خواهد داد.

دبیر اجرایی چهارمین دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی با اشاره به استقبال کم نظیر اساتید و صاحب نظران حوزه علوم انسانی از چهارمین گفتمان نخبگان علوم انسانی، تصریح کرد: اساتید مطرحی از قبیل معصومی همدانی، طالب زاده دبیر شورای تحول علوم انسانی، کچوئیان، سعید زیباکلام، حجت الاسلام میرباقری، حجت الاسلام پارسانیا ،حجت الاسلام  واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، غلامرضا اعوانی از اساتیدی هستند که در این دوره به طرح موضوع خواهند پرداخت.

نظر شما