شناسهٔ خبر: 37784 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

جزئیات تحول سطح یک نظام آموزشی حوزه

مدیرکل امور آموزش و مدارس حوزه‌ی علمیه به تشریح جزئیات تحول در سطح یک نظام آموزشی حوزه‌های علمیه پرداخت.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ حجت‌الاسلام والمسلمین فرهاد عباسی اظهار کرد: نظام آموزشی جدید حوزه‌های علمیه پیرو دغدغه‌های مراجع عظام تقلید و مقام معظم رهبری که در دیدار با اعضای شورای عالی و مدیران حوزه‌های علمیه در مورد روزآمدکردن آموزش و تحصیلات حوزه مطرح شده بود، طراحی شده و مرحله اجرایی آن در سال تحصیلی جدید رقم خورد.

وی گفت: از ۵ سال پیش کارگروه‌های متعددی متشکل از اساتید زبده پس از آسیب شناسی نظام آموزشی حوزه، طرح نظام جدید آموزشی را تدوین کرده که مقدار ساعت، اصول کلی، ضرورت‌ها و عناوین درسی آن به تائید شورای عالی حوزه‌های علمیه رسید.

به گفته حجت‌الاسلام عباسی از سال ۹۳ تاکنون تلاش‌های جدی برای تعیین سرفصل‌ها و منابع و متون و تربیت اساتید مسلط به متون انجام گرفته تا این نظام آموزشی پس از برنامه ریزی‌های دقیق، امسال اجرایی شود.

مدیرکل امور آموزش و مدارس حوزه‌های علمیه در پاسخ به اینکه این نظام آموزشی امسال در چند مدرسه علمیه به صورت آزمایشی اجرا می‌شود، اظهار کرد: نمی‌توانیم عنوان آزمایشی بودن را برای این طرح عنوان کنیم، چون این نظام آموزشی به صورت کارشناسی کامل شده و زیرساخت‌های آن محکم دیده شده و به تائید مراجع عظام تقلید رسیده است. اما به دلیل اینکه برخی مسائل در سطح حوزه‌های کشور رصد نشده، اجرای ابتدایی آن در کل کشور ممکن است ما را با مشکلاتی مواجه کند.

تحصیل ۶۰۰ طلبه در نظام جدید

حجت‌الاسلام عباسی گفت: ۱۳مدرسه علمیه در کشور برای اجرای این طرح انتخاب شدند که از این تعداد سه مدرسه علمیه در قم و مابقی آنها در استان‌های دیگر است.

وی تعداد طلبه‌هایی که در نظام جدید آموزشی حوزه پذیرش شدند را ۶۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: در اجرای این طرح اگر مواردی دارای ابهام باشد یا مورد غفلت قرار گرفته شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد تا نظام جدید آموزشی حوزه در سال تحصیلی آینده به صورت محکم در کل کشور اجرا شود.

مدیرکل امور آموزش و مدارس حوزه‌های علمیه اضافه کرد: دغدغه مدیر حوزه‌های علمیه کشور این است که تمام جوانب مورد نیاز این طرح حتما سنجیده شود تا با حداقل مشکل یا هزینه انسانی و اجرایی با موفقیت در کشور اجرا شود.

مزایای نظام جدید

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح مزایای نظام جدید آموزشی حوزه پرداخت و اظهار کرد: در نظام آموزشی جاری و گذشته همه ورودی‌های حوزه با سطح تحصیلی سیکل، دیپلم و دانشگاهی وقتی وارد حوزه می‌شدند، یک سطح درسی را می‌‌خواندند و سنوات تحصیلی آنها مساوی بود.

وی ادامه داد: در نظام جدید آموزشی حوزه حجم و تعداد درس‌ها و ساعات کلاس‌ها بر اساس ورودی‌های هر مقطع تحصیلی متفاوت شده است. به عنوان مثال طلبه دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی می‌تواند در طول ۵ سال سطح یک حوزه را پایان برساند، چون دروسی که برای این افراد در نظر گرفته شده، حجم کمتری نسبت به دروس سطح تحصیلی سیکل و دیپلم دارد.

حجت‌الاسلام عباسی گفت: در گذشته دروسی در حوزه به صورت رسمی ارائه نمی‌شد اما الان با توجه به اینکه همه بزرگان به اهمیت آن اذعان داشتند، این دروس در نظام جدید آموزشی دیده شده است. به عنوان مثال در نظام جدید، آشنایی کامل با معارف قرآن دیده شده تا طلبه موفق شود یک دور معارف قرآن را مرور کند. یا درس‌هایی مثل لغت شناسی که هیچ وقت جزو درس‌های رسمی حوزه محسوب نمی‌شد، در نظام جدید گنجانده شده است.

تدوین متون جدید

مدیرکل امور آموزش و مدارس حوزه‌های علمیه معتقد است کارگروه‌هایی که نظام جدید آموزشی حوزه را بررسی و تدوین کردند، سعی کردند نواقصی که نظام گذشته و جاری حوزه داشته برطرف شود.

وی در مورد تدوین متون نظام جدید آموزشی حوزه تاکید کرد: در مرکز تدوین متون حوزه، کارگروه‌هایی از بهترین اساتید حوزه شکل گرفته و در مورد سرفصل‌های این دروس ساعت‌ها کار شد.

حجت‌الاسلام عباسی افزود: تلاش شده در تدوین سرفصل‌های متون، در برخی کتاب‌ها به ویژه کتاب‌های ابتدایی در صرف و نحو تکرارهایی که در گذشته بوده، حذف و انس طلبه با قرآن و حدیث زیاد شود.

مدیرکل امور آموزش و مدارس حوزه‌های علمیه با بیان اینکه متن‌های قدیم نیز به شکل درسنامه با متن عربی و دسته‌بندی و نظام بهتری ارائه می‌شود، اظهار کرد: متون نظام جدید آموزشی حوزه به صورت مرحله به مرحله آماده و ارائه می‌شود.

نظر شما