شناسهٔ خبر: 36409 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

اقدام دردسرساز دانشگاههای انگلیس برای جذب دانش آموزان نخبه

دانشگاههای انگلیس رقابت بی سابقه ای را برای جذب دانش آموزان نخبه این کشور و سراسر اروپا آغاز کرده اند که به گفته کارشناسان آموزشی می تواند به دردسری بزرگ تبدیل شود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ دولت انگلیس به تازگی قانونی را تصویب کرده که بر اساس آن دانشگاههای این کشور می توانند با توسعه ساخت و سازها، دانشجویان بیشتری را جذب کنند. از این رو دانشگاههای انگلیس به سرعت دست به کار شده و همزمان با توسعه کارهای عمرانی تلاش می کنند صندلی های بیشتری از کلاسهای جدید خود را پر کنند.

اما برای عملی شدن این کار، اقدامات بی سابقه ای صورت گرفته به طوریکه برخی کارشناسان ضمن اعلام هشدار نسبت به عواقب این نگرش، آن را خطری پنهان برای نظام آموزش عالی انگلیس می دانند.

بسیاری از دانشگاههای برتر انگلیس از جمله بیرمنگام، ساسکس، لستر و ناتینگهام برای ترغیب علاقمندان به ورود به دانشگاه، محرک هایی نظیر پرداخت کمک هزینه تحصیلی، ارایه بورسیه و در کل پذیرش دانشجو آن هم بدون هرگونه شرطی را مطرح کرده اند.

ارایه کمک هزینه تحصیلی ۲ هزار پوندی در سال برای دانش آموزان دارای نمره عالی از سوی دانشگاه کنت از جمله این محرکهاست که با انتقاد کارشناسان همراه شده است.

آنها معتقدند اینگونه اقدامات ممکن است در نهایت به شکل گیری وضعیتی منجر شود که طی آن دانشگاهها نتوانند به تمامی تعهدات مالی و آموزشی خود عمل کنند و در نتیجه نوعی سرخوردگی در نظام آموزش عالی انگلیس شکل گیرد.

نظر شما