شناسهٔ خبر: 24948 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

کتاب "فلسفه سیاسی آیت الله خامنه‌ای" منتشر شد

کتابی مشتمل بر اندیشه‌های سیاسی حضرت آیت الله خامنه ای با عنوان "فلسفه سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای" توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر، کتاب "فلسفه سیاسی آیت الله خامنه‌ای" ـ (دام ظله الوارف) اثر حجت‌الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا در حجم ۵۳۲ صفحه و در قطع رقعی توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

فلسفه سیاسی دانشی است که با رویکرد و روش عقلانی پیرامون مطلوبیت های حیات سیاسی انسان ها بحث می کند و به دنبال این است که «بهترین نوع زندگی اجتماعی» ، «بهترین رژیم سیاسی» و «بهترین تعامل اجتماعی»،«بهترین غایات زندگی سیاسی»را تبیین نماید.

 بر خلاف سایر دانش ها و گرایش های دانش سیاسی از روزمرگی علم سیاست و عینی گرایی جامعه شناسی سیاسی و جزئی نگری فقه سیاسی، فاصله می‌گیرد و به عنوان رویکردی کلی ،دائمی ، فرازمانی به حیات سیاسی نظر دارد. کتاب، فلسفه سیاسی آیت الله‌العظمی سیدعلی خامنه ای را  بر اساس روش پرسش گری سیاسی در پاسخ به بیست پرسش اساسی در شش محور کلی: روش فهم و مبانی فلسفه سیاسی، مناسبات زندگی فردی و اجتماعی و حقیقت حیات شهروندی و جایگاه حکومت و شهریاری و جهت گیری های غایی و آرمانی درفلسفه سیاسی ، سامان یافته است.

ویژگی این کتاب، توجه محقق آن به نوآوری های فکری، ادبیات نوین، پایبندی به صبغه فلسفی از طریق پیوند بنیادهای نظری با سامانه های عملی، رعایت جامعیت موضوع و ابعاد فلسفه سیاسی است .تلاش شده است تا علاوه بر کثرت استناد به اندیشه آیت الله‌العظمی سیدعلی خامنه ای، پایبندی به اختصار و ایجازنویسی و پرهیز از حواشی، رعایت شود.

نظر شما