شناسهٔ خبر: 23395 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

استفاده از 70 درصد آیات قرآن در منابع درسی حوزه‌های علمیه خواهران

مسئول دفتر برنامه‌ریزی آموزشی حوزه‌های علمیه خواهران گفت: 70 درصد آیات قرآن کریم به نوعی در منابع و متون درسی مقطع تحصیلی عمومی (سطح دو- کارشناسی) حوزه‌های علمیه خواهران به کار رفته‌اند.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر، حجت‌الاسلام امین نصیری‌پور با اشاره به بررسی صورت‌گرفته در زمینه شناسایی کاربرد آیات و تفسیر قرآن کریم در منابع درسی حوزه‌های علمیه خواهران افزود: در مجموع نزدیک به ۷۰ درصد تمام آیات قرآن به نوعی در میان متون و منابع درسی مقطع عمومی سطح دو حضور دارند.

وی افزود: بر اساس پژوهش انجام‌شده برای ارزیابی عمق راهبردی قرآن و منابع تفسیری در متون درسی مقطع تحصیلی عمومی (سطح دو- کارشناسی) نشان‌دهنده ۱۱ هزار و ۶۹ مورد کاربرد آیه در منابع درسی این مقطع است که با حذف موارد تکراری کاربرد هر آیه، گزارش گویای کاربرد ۴هزار و ۳۵۶ آیه از میان ۶هزار و ۲۳۶ آیه قرآن در متون درسی است.

مسئول دفتر برنامه‌ریزی آموزشی حوزه‌های علمیه خواهران ادامه داد: در میان گروه‌های درسی، بیشترین کاربرد آیات به ترتیب در گروه‌های درسی تفسیر و علوم قرآنی و ادبیات عربی، پس از آن گروه درسی کلام و عقاید دیده می‌شود و در رده‌های پایین‌تر به ترتیب گروه‌های درسی اصول فقه، فلسفه و منطق، حدیث، فقه و احکام، تاریخ و اخلاق قرار دارند.

وی با بیان اینکه قرآن منبع اصلی و اصیل علوم اسلامی است و متون درسی حوزه‎های علمیه به تبار قرآنی خود افتخار می­کند، گفت: عمق راهبردی قرآن در برنامه درسی و این­که قرآن تا چه میزان و تا کدام لایه آموزشی حضور مستقیم دارد و چه ظرفیتی از فرصت و توان آموزشی برنامه درسی را به خود اختصاص می­دهد، بسیار مهم است.

مسئول دفتر برنامه‌ریزی آموزشی حوزه‌های علمیه خواهران اضافه کرد: نوع برخورداری منابع درسی از آیات بسیار گوناگون است. استفاده برخی متون از آیات مربوط به محتوای آیه است و درباره برخی منابع تنها به ظواهر آیات مانند نکات صرفی و نحوی آیات محدود می‌شود. در برخی تنها به متن عربی آیه اکتفا شده، در برخی سعی در ترجمه آیه بوده و در بعضی متون به تبیین یا تفسیر آیه نیز پرداخته شده است. در مواردی آیه در متن درس آمده و در مواردی با ذکر آدرس، تنها به آیه ارجاع شده است و این استنادها و ارجاع­ها گاهی در متن درس و گاهی در پاورقی اتفاق افتاده است. البته حضور آیات در تمرین درس­ها نیز بسیار مغتنم است که منابع درسی از آن غافل نبوده­اند.

نظر شما