شناسهٔ خبر: 65346 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

گرامیداشت یاد احمد مهدوی دامغانی در دهمین شماره «تجربه»

شماره‌ی دهم دوره‌ی جدید مجله‌ی «تجربه» با گرامیداشت یاد احمد مهدوی دامغانی به مناسبتِ چهلمین روزِ درگذشتش منتشر شد. طرح جلد این شماره به مصطفی ملکیان اندیشمند ایرانی اختصاص پیدا کرده است.

فرهنگ امروز: در این شماره در بخش چهره‌ ماه آمده است: گفتگو با احمد مهدوی دامغانی، بررسی زندگی، زمانه و کارنامه‌اش؛ با آثار و گفتارهایی از: ماشاالله آجودانی، کاظم موسوی بجنوردی، علی بهرامیان، احمد مسجدجامعی، علیرضا کورنگی، هوشنگ شهابی، حمید دباشی، مایل کوپرسن، سارا الطنطاوی، کریستن بروستاد و الوند بهاری.

در بخش ادبیات این‌شماره مجله مذکور هم این‌عناوین درج شده‌اند: پرونده‌ای درباره تازه‌ترین رمان استیو تولتز و کندوکاوی در چرایی همه گیری آثار او در ایران، گفتگو با امین فقیری نویسنده‌ی پیشکسوت درباره‌ی دنیای داستان‌هایش، گفتگو با ناصر قلمکاری درباره کتاب «سرو سفید یا حافظ ناصر» و مروری بر کتاب‌های تازه‌ی حوزه‌ی ادبیات.

در بخش کتاب‌خانه آمده است: گفت‌وگو با «امانوئل موریم» جامعه‌شناسِ مقیم فرانسه درباره‌ انتشار ترجمه‌ تازه‌ای از کتابِ «هستی و نیستی» ژان‌پل‌سارتر، گفت‌وگو با یاسر پوراسماعیل به انگیزه‌ انتشار کتابِ هیلری پاتنم، پرونده‌ای درباره کتابِ «خشونت و تقدس» به همراه یادداشت‌هایی درباره‌ی کتاب‌های دیگر.

در بخش سینمای ایران می‌خوانیم: پرونده‌ای درباره سینمای اجتماعی ایران به انگیزه‌ اکران «مجبوریم» به همراه گفت‌وگویی با لیلا ارشد، بررسی عناصر شاعرانه‌ سینمای علی حاتمی و کندوکاوی پیرامون سریال «یاغی» اثر محمد کارت.

در بخش سینمای جهان می‌خوانیم: پرونده‌ای درباره‌ی فیلم «جاده خاکی» به کارگردانی پناه پناهی، چالش‌های ابرقهرمانی برای ناتالی پورتمن، صفحاتی درباره‌ سریال «اتفاقات عجیب»

در بخش تئاتر می‌خوانیم: پرونده‌ای درباره‌ حمید سمندریان و دنیای تئاترهایش ۱۰ سال پس از وداع با او و صفحاتی درباره‌ رویکرد «پیتر بروک» به تئاتر معاصر جهان

در بخش تجسمی می‌خوانیم: پرونده‌ای درباره‌ی ارزش‌ها و کارکردهای موزه برای هنر، نگاهی به نمایشگاه «اثر انگشت» و گفت‌وگویی با افسانه پرچکانی، مروری بر نمایشگاه گروهی عکس محمد غزالی با عنوان «عکسی که زنده‌گی است»

در بخش مطالعات ایرانی می‌خوانیم: صفحاتی به یادِ کوچ تاریخی لهستانی‌ها به ایران پس از ۸۰ سال به ضمیمه‌ی اسناد و تصاویری منتشر نشده، یادی از حسن ذوالفقاری که ناغافل رفت، رستم در غزلیات بیدا، وارثانِ زعفران و نمک: یادداشت-گزارشی دنباله‌دار از علی اتحاد.

در بخش هنر زندگی این‌شماره «تجربه» هم گفت‌وگو با مصطفی ملکیان با عنوانِ اصلیِ «علیه فراموشی» منتشر شده است. ملکیان در این‌گفتگو صراحتاً عنوان کرده آموزه‌هایش ترویجِ بی‌اعتنایی به مسائلِ جامعه نیست.

نظر شما