نمایش همه
 • احمدحسین شريفی ۱۳۹۲-۰۶-۲۴ ۱۶:۰۷

  حجت‌الاسلام‌ احمدحسین شريفی؛

  بررسي نسبت‌هاي علم و دين

  نسبت بين علم و دين و تعيين قلمرو آن دو، يكى از مباحث اصلى و كليدى فلسفه‌ی دين و علم كلام در عصر جديد است.امروزه با پيشرفت علوم تجربى، افق‌هاى جديدى بر روى آدمى گشوده مى‌شود و شناخت‌هاى تازه‌اى از جهان پيرامون خود به دست مى‌آيد كه گاه در ظاهر با آموزه‌هاى دينى چندان سازگارى ندارند.

 • على پایا ۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۱۱:۱۵

  على پایا؛

  ملاحظاتی نقادانه درباره دو مفهوم علم دینی و علم بومی

  با توجه به اهمیت و اعتباری که «علم science» در جهان جدید پیدا کرده می‌توان لااقل یکی از علل جاذبه‌ای را که مفاهیمی نظیر «علم دینی» و «علم بومی» برای برخی از مسلمانان دارند، حدس زد.

 • عقلانیت ۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۲۸

  میثم صداقت‌زاده/ جستاری در باب نسبت میان عقل و نقل در تولید علم دینی؛

  از عقل تا متن

  اگر علم دینی همان ادراک مطابق با واقع باشد، سؤال این است که آیا «عالم واقع» قابل دستیابی است و انسان می‌تواند به حقیقت برسد؟ اساساً آیا حقیقتی وجود دارد یا نه؟ اگر حقیقت قابل دسترسی وجود دارد، چگونه می‌توان آن را یافت؟

 • ویتگنشتاین ۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۲:۰۱

  صادق لاریجانی؛

  زبان دین و زبان علم

  ویتگنشتاین معتقد است زبان دین، زبانى یکتاست (Sui genris) که فهم و ارزیابى آن باید فقط بر اساس معیارهاى یک زبان مستقل دینى صورت گیرد. وقتى درباره خدا معتقد مى‏شویم خدا وجود دارد، این اعتقاد شبیه اعتقاد به وجود اشیاء دیگر نیست. اعتقاد نداشتن به خدا نوعى وهن است، اما اعتقاد نداشتن به وجود اشیاء دیگر چنین نیست.

 • مهدی گلشنی ۱۳۹۲-۰۶-۱۶ ۱۷:۰۸

  گفتاری از مهدی گلشنی؛

  آیا علم دینى معنا دارد؟

  علم دینى یک علم جهت‏‌دار است و روى کاربردهاى علم اثر مى‌‏گذارد و از تخریب‌هایى که علم سکولار موجود به بار آورده است و مى‌‏آورد، جلوگیرى مى‏‌کند.